کد خبر: ۷۰۰۴۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
رئیس قوه قضائیه:

رئیسی با بیان اینکه پرونده‌های خانواده باید با کدخدامنشی حل شوند، گفت: باید روی پرونده‌های مفاسد تمرکز کنیم.

پرونده‌های خانواده باید با کدخدامنشی حل شوند/ گزارشگران فساد مورد تشویق قرار می‌گیرند/ قوه قضائیه باید ملجاء مردم باشدبه گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی رئیس قوه قضائیه در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: ماموریت بنده در گام دوم انقلاب ایجاد عدالت و مبارزه با فساد است و در مفاهیم دینی بعد از توحید هیچ مفهومی گسترده‌تر از عدالت نیست.

رئیس قوه قضائیه گفت: سخن ما در رابطه با عدالت در حوزه بحث و نظر نیست و ما می‌توانیم در خصوص عدالت ساعت‌ها حرف بزنیم و صد‌ها کتاب بنویسیم.

وی ادامه داد: زمانی که سخن از عدالت اجرایی است به این معناست که در راس نظام اسلامی امام عادل باشد و اگر بخواهیم در تمام جامعه عدالت گسترش پیدا کند باید در حوزه قانون گذاری قانون عادلانه داشته باشیم که وظیفه قوه مقننه است.

رئیسی با اشاره به اینکه اجرای قانون باید عادلانه باشد که وظیفه آن با قوه مجریه است، بیان کرد: عدالت باید ملکه تمام افرادی باشد که وظیفه اجرای قانون را دارند.

رئیس قوه قضائیه گفت: اگر قاضی و یا مسئولی در گوشه و کناری و در حوزه کاری خود عدالت را اجرا نکند در همان حوزه به مشکل می‌خوردیم.

وی اظهار کرد: معنی عدالت اجرای قانون است و باید بر روی این مسئله توافق کنیم که عدالت اجرای قانون باشد و جایی که عدالت اجرا نشود بگوییم بی قانونی رخ داده است و هیچ کس در جامعه به خود اجازه بی قانونی ندهد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: چهل سال بعد از انقلاب گام‌های زیادی برداشته شده است و امروز باید بعد از چهل سال نگاهی به اهداف انقلاب داشته باشیم؛ امروز فعل انجام شده با نقطه مطلوب فاصله دارد.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: گام دوم انقلاب نگاه بسیار واقع بینانه‌ای به کار‌های انجام شده دارد و شامل وظایف آینده مسئولان است.

وی گفت: اجرای عدالت زیبنده نظام اسلامی است و بستن منافذ فساد وظیفه قوه مقننه و بستن بستر‌های فساد با قوه مجریه است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اظهار کرد: سال ۷۳ زمانی که به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور منصوب شدم پرونده‌ای با فساد ۲۳ میلیارد تومانی مطرح شد و بعد از آن پرونده‌ای با رقم بیشتر و متهمان متفاوت مطرح شد و این موضوع ادامه داشت تا به پرونده فساد سه هزار میلیاردی رسیدیم. در تمام پرونده‌های فساد ارقام و متهمان متفاوت بودند، اما جنس پرونده‌ها یکی بود.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: اگر نظام پولی و بانکی اصلاح نشود هر روز شاهد یک پرونده خواهیم بود و در تمام برنامه‌های توسعه‌ای از برنامه اول تا برنامه ششم تاکید شده است که نظام پولی و بانکی باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه باید تصدی‌گری دولت در اقتصاد برداشته شود، افزود: در حال حاضر ۸۰ درصد اقتصاد دولتی است و به کاهش تصدی‌گری و افزایش نظارت دولت در تمام برنامه‌های توسعه‌ای تاکید شده است و باید زمینه فساد که همان تصدی گری دولت است از بین برود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد: همه در کشور اعتقاد دارند که نقدینگی باعث ایجاد فساد می‌شود و نقدینگی باید به سمت تولید برود و اگر به سمت دلالی برود مانند سیل بنیان‌کن می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه باید در حوزه قضات و نظارت برخوردی عبرت آموز با مفسدان داشته باشیم، گفت: گام ضروری در اجرای عدالت وجود معنویت و اخلاق در همه آحاد جامعه به خصوص در مدیران است؛ کارآمدترین نظام کنترلی، خود کنترلی است.

وی گفت: اجرای امر به معروف و نهی از منکر اهمیت دارد و امروز دشمن به دنبال ایجاد حساسیت زدایی در جامعه و ایجاد یاس و ناامیدی است و قصد دارد افراد جامعه را به افرادی بی حس تبدیل کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: دشمن در حال حساسیت سنجی در جامعه است و اگر ببیند به موفقیت می‌رسد دست به حساسیت زدایی می‌زند و ائمه جمعه در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نقش اساسی دارند.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: گزارشگران فساد باید مورد تشویق قرار بگیرند و ما در دستگاه قضایی تاکید کرده ایم که گزارشگران فساد مورد تشویق قرار بگیرند و وظیفه ائمه جمعه هم باید همین باشد.

وی گفت: نقش سازمان‌های نظارتی در اجرای عدالت مهم است و تمام دستگاه‌ها از جمله قوه مقننه، مجریه و قضائیه داری بخش‌های نظارتی هستند.

رئیسی افزود: هیچ مدیری در کشور وجود ندارد که وظیفه نظارت نداشته باشد و تمام مدیران باید نقش نظارتی داشته باشند و اگر تمام سازوکار‌ها اجرا شود باز هم موضوعی به دستگاه قضایی آمد باید به گونه‌ای حکم صادر شود که مردم احساس اجرای عدالت داشته باشند.

وی  با اشاره به اینکه باید زمان دادرسی را کوتاه کنیم و ما بر روی اتقان آرا تاکید داریم، گفت: باید نظام دادرسی را اصلاح و ارتقاء دهیم و به نحوی که رهبری تاکید کردند قوه قضائیه ملجاء مردم باشد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بحث امیدآفرینی در جامعه مهم است، تصریح کرد: دستگاه قضایی باید مردمی، انقلابی، کارآمد و ضد فساد باشد.

رئیسی بیان کرد: نقش ائمه جمعه در پیشگیری از وقوع جرم مهم است و ما اولین شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم را برگزار کردیم و هیچ دستگاهی در کشور نمی‌شناسم که وظیفه پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد.

وی افزود: همه دستگاه ها باید پای کار بیایند، زیرا جامعه اسلامی ما زیبنده این حجم از پرونده نیست و نهادهایی که دارای مسئولیت هستند حتما باید به سمت کاهش جرم بروند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه نقش ائمه جمعه در پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه برجسته است، اظهار کرد: آب، خاک، جنگل، هوا از حقوق عامه هستند و نباید اجازه داده شود که مورد سودای سودجویان قرار بگیردو مقام معظم رهبری هم به بنده تاکید کردند که این موضوع را دنبال کنم.

وی گفت: از ائمه جمعه در خصوص کاهش ورودی پرونده‌ها همکاری می‌طلبم و باید از ورود پرونده‌هایی که می‌توان با رئیس سفیدی و کدخدا منشی حل می‌شوند ، به دستگاه قضائی جلوگیری کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی  ادامه داد: پرونده‌های خانواده نباید به قوه قضاییه بیایند؛ مگر مسائل خانوادگی را می‌توان با دادگاه حل کرد؟ در پرونده‌های خانواده دادگاه حکم به جدایی و طلاق می‌دهد، فردا می‌بینیم که زوجین به زندگی ادامه می‌دهند و یا زمانی که دادگاه حکم به ادامه زندگی زوجین می‌دهد آن‌ها از هم طلاق می‌گیرند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: پرونده‌های خانواده باید با کدخدا منشی حل شوند و ما بر روی پرونده‌های مفاسد تمرکز کنیم و کمر افرادی را که با رندی با امنیت جامعه بازی می‌کنند، بشکنیم.

رئیسی بیان کرد: با تمامی مسائلی که وجود دارد و باعث گله مردم است، اما باز هم آینده را روشن می‌بینم، زیرا ریشه های این جامعه در خون شهدا است.

وی گفت: امروز دست برتری با جبهه انقلاب است و هر جا به میدان رفته ایم موفق بودیم و هر جایی که مشکل داشتیم نگاهمان به دستان بی کفایت بیگانگان بوده است؛ هر جایی که به خود اتگا داشتیم همان جا موفق بودیم و مدیران هم باید روحیه انقلابی داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه افزود: مسائلی بر روی قوه قضائیه تاثیر دارد که دستگاه قضایی روی آن نقشی نداشته است؛ مسائل اقتصادی باعث ورود پرونده به دستگاه قضایی می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی  با بیان اینکه در همین نوسانات بازار ۱۵ میلیون چک برگشتی ثبت شد که البته تمام آن‌ها به قوه قضائیه نیامد؛ تاکید کرد: ما باید دشمن را مایوس کنیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
بهار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
امیدوارم با حضور شما جلوی فساد بهضی از این قاضیهای رو بگیرید خصو در سیستان و بلوچستان که بعضی از این قاضیها به مستندات توجه نمی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
درود خدا بر حاج آقا رییسی خدا قوت الهی روزی برسه که منم بتونم به حق قانونیم برسم.خدا قوت دلاور
ناهید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
من توی این گرونی با 2تا بچه بزرگ چکار کنم .کی جوابگوست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
اگه این آقای ریسی ریس جمهور شده بود چقدر خوب بود
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
فقط عدالت و شفاف سازی کشور را نجات میدهد .بزرگترین دشمن وطن و اقتصاد هم عدم عدالت اجتماعی و شفاف سازی و حقوق های نجومی است و بس
باید ریشه کن شوند .باید قانون استفاده از پست و مقام و اطلاعات اقتصادی هم تنظیم شود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
خواهش میکنم آقای رییسی نسبت به عدم پاسخگویی خودروسازان در قبال پیش فروش خودرو محکم و قاطع برخورد کنند . اگه خودرو ندارن چرا ثبت نام میکنن؟
ساسان اقتداری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
رییسی زنده باشی خدا حفظتون کنه .تواین زمان کم عالی عمل کردین.دمتگرم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
سلام. حاج آقا من یک دایی دارم که با توطئه برادرم رو فلج کرد و برای خودم هم پرونده درست کرد بعد مشخص شد که این قضیه نفع مالی و منافع دیگری برای خودش داشته و خود را کدخدا و بزرگ فامیل جا زد و حق ما را پایمال کرد لطفا قضاوت را فقط قاضی انجام بدهد بهتر است. نباید بعضی افراد رو که صلاحیت ندارند رو بعنوان کدخدا معرفی کرد.الَّذِينَ يُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ وَلَا يُصْلِحُونَ . آنان كه در زمين فساد مى كنند و اصلاح نمى كنند (۱۵۲سوره شعرا )وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ . و چون به آنان گفته شود در زمين فساد مكنيد مى‏ گويند ما خود اصلاحگريم (۱۱)سوره بقره
علی اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
نه تنها پرونده های خانوادگی بلکه بسیاری از منازعات ومناقشات می تواند بدون مراجعه به دادسراها حل وفصل شود
تنها راه کارش احیاء مسجد نبوی است
مسجدی با داشتن کاگروههای موضوعی و کارآزموده
آموزشهای مختلف مردم بویژه آموزشهای قبل ازدواج وآشنایی با حقوق شهروندی
با محوریت روحانی کارآزموده برای ولایت بر طیف مسجد
و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
اصلاح دولت در اولویت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
رسم بدی در بعضی افراد جامعه رخ داده و اون تجسس در احوال بقیه و مچ گیری اونهاست که با بعضا با فیلمبرداری از زندگی افراد صورت میگیرد ، لازم است به این افراد تذکر داده شود بنا بر آیه قران تجسس و اشاعه گناه دیگران حرام است .
محسن اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
خداقوت انسان با تقوا . ای کاش در ده سال ریاست قوه قضاییه اثری خوب و عالی از خود به بگذارید و بهشتی دیگری در کشور عزیزمان رقم بخورد تا مردم حلاوت قانون و قانونی عمل کردن قضاوت عزبزمان را حس کنند.
میرزایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
جناب اقای رییسی باید بیشتر نظارت داشته باشن و به داد مردم برسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
رئیسی عشقه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
سلام بر آقای رییسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
به خودروسازها رسیدگی کنید این خواهش عموم ملت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
روند انجام کارها تو ادارات کشور و نه فقط تهران باید سیستمی بشه بطوریکه این روند قابل رصد برای بازرسها و ناظران و مردم باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
واقعا نود درصد پرونده های خانوادگی لزومی نداره بره دادگاه و کار به قوه قهریه بکشه و با منطق و گفتگو و مذاکره حل میشه
Haji
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
درود بر شرافتت مرد بالاخره بعد از شهید بهشتی یه قاضی القضات قاطع ودلسوز برای ملت مظلوم ایران به لطف خدا بر منصب قوه قصاییه نشست خدایا شکر بی نهایت خداحفظت کند دلاور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
ای کاش از افزایش بی رویه مسکن ومصالح ساختمانی قوه قضائیه ورود کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
درود بر رئیسی
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
امیدواریم در بحث خودرویی فقط در حد حرف نباشن

عمل . باتشکر از رئیسی
امیر خزاعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
نظارت واقعا ضعیفه مشکل مافقط همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
جناب رئیسی لطفا سریعتر به مشکلاشان رسیدگی و حکم صادر گردد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
در پناه خداوند متعال موفق و سربلند و عزت مند و... باشید.
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
درود خدا بر سید بزرگوار عزیز که مایه عزت و آبروی خون شهدا،مردم و نظام هستید
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر