کد خبر: ۷۰۰۶۰۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
در بیانیه اجلاس کمیسیون مشترک مرزی ایران و پاکستان مطرح شد؛

طرفین در این جلسه بر تسریع گشایش گذرگاه‌های جدید مرزی،ضرورت بروزرسانی نقشه‌های مرزی و نقشه برداری مشترک از مرز تاکید کردند.

تأکید ایران و پاکستان بر تسریع در گشایش گذرگاه های جدید مرزی و بروزرسانی نقشه های مرزیبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان امروز (پنجشنبه) ۲۷ تیر ماه به ریاست «عباس باقرپور» مدیرکل حقوقی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه پاکستان و با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف ایران و پاکستان در اسلام آباد برگزار شد.

طرفین پس از مذاکرات پیرامون موضوعات مختلف دستورکار نشست، درباره یک بیانیه مشترک توافق کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است؛

«دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان (HBS) مورخ ۲۷ تیر ۱۳۹۸ در اسلام آباد برگزار شد. ریاست هیأت ایرانی بر عهده مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه و ریاست هیأت پاکستانی بر عهده مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه بود.

کمیسیون عالی مرزی سازوکاری برای انجام رایزنی‌ها بین ۲ کشور برای بحث در خصوص همه مسائل مرتبط با مرز با هدف افزایش هماهنگی در سطوح مختلف، است. اولین اجلاس این کمیسیون مورخ ۲۶ تیر ۱۳۹۶ در تهران برگزار شد. دومین اجلاس کمیسیون عالی به دنبال تصمیمات متخذه توسط سران ۲ کشور متعاقب سفر ابتدای سال جاری نخست وزیر پاکستان به تهران برگزار شد.

روابط برادرانه بین ایران و پاکستان ریشه در پیوند‌های تاریخی، مذهبی، فرهنگی و ارتباطات قوی مردمی دارد. ۲ کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که از آن به عنوان مرز صلح و دوستی نام برده می‌شود.

در خلال این نشست طرفین رایزنی‌های سازنده‌ای به منظور اجرای موثر سازوکار‌های مرزی جاری در قالب چارچوب‌های مرتبط از جمله موافقتنامه انتظامات مرزی ۱۳۳۸ ایران و پاکستان داشتند. آن‌ها توافق کردند تا همکاری هایشان را در این زمینه‌ها بیش از پیش تقویت کنند.

هر طرفین تعهد خود را برای تسریع در گشایش گذرگاه‌های جدید مرزی با تفاهم مشترک مورد تاکید قرار دادند.

طرفین بر ضرورت بروزرسانی نقشه‌های مرزی، توصیفات میله‌های مرزی و نقشه برداری مشترک از مرز تاکید کردند.

همچنین طرفین همچنین تلاش هایشان را در خصوص مدیریت مرز از طریق اقدامات مناسب آن‌ها از جمله احداث تاسیسات فیزیکی همانند فنس کشی، مورد تاکید قرار دادند.»

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر