کد خبر: ۷۰۰۷۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با حمایت‌های انجام شده در حال گذر از مبادلات سنتی به معاملاتی شفاف و مدرن هستیم.

«اشتیاق تولید» در بخش کشاورزی چگونه ایجاد می‌شود؟احمد انارکی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار  بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تجربه موفق عرضه زعفران در بورس کالا اظهار کرد: بیش از یک سال از ورود زعفران به بخش ابزار‌های مالی بورس کالا می‌گذرد و در این مدت موفقیت‌هایی در این حوزه به خصوص در حمایت از زعفرانکاران حاصل شده است. به تازگی نیز با انجام یک نیازسنجی مناسب، زیره سبز نیز به عنوان محصولی صادراتی به بورس کالا راه یافت تا معامله‌گران این بخش نیز از شفافیت و کشف قیمت عادلانه بهره‌مند شوند.


بیشتر بخوانید: کشاورز بازاری امن همچون بورس می‌خواهد 


وی معتقد است که خوشبختانه با اقدامات و حمایت‌های انجام شده در حال گذر از مبادلات سنتی و فربه شدن دلالان بخش کشاورزی به معاملاتی کارآمد، شفاف و مدرن هستیم به طوریکه به مرور با آشنایی کشاورزان و رسیدن سود واقعی تولید به آن‌ها که در بستر بورس کالا اتفاق می‌افتد، اشتیاق و انگیزه تولید در بخش کشاورزی افزایش می‌یابد.

انارکی محمدی افزود: در ادامه ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا محصولات دیگری در نوبت قرار دارند تا شاهد ساماندهی بازار داخلی و صادراتی این محصولات در بستر بازار سرمایه باشیم.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا از نظر اقتصادی برای کشاورزان بسیار سودمند و سودآور است، زیرا علاوه بر آنکه کشاورزان را به افزایش تولید ترغیب می‌کند، منجر به کشف قیمت واقعی و حمایت از محصولات کشاورزی که گاهی محصولاتی استراتژیک هستند، می‌شود.

انارکی محمدی تصریح کرد: باید توجه داشت عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا علاوه بر اینکه زمینه قیمت گذاری و فروش شفاف را فراهم می‌کند، باعث ارتقای تجارت به خصوص در مورد محصولات صادراتی می‌شود که این اتفاق می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری برای کشور داشته باشد.

نماینده انار و رفسنجان در مجلس گفت: نبود اطلاعات شفاف و درست از تولید و مصرف محصولات کشاورزی همواره از مشکلات زیرساختی کشور است که در صورت عرضه و معامله محصولات در بورس و آشنایی کشاورزان با سازوکار‌های این بازار، شاهد شفافیت اطلاعاتی و نیازسنجی مناسب برای تولید خواهیم بود.

باید از بورس‌های معتبر کشاورزی شویم

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه باید مرجع قیمت گذاری محصولات استراتژیک مانند پسته و زعفران در بازار‌های جهانی باشیم، افزود: با توجه به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا و همچنین صادراتی بودن بیشتر این محصولات، باید شرایطی فراهم شود تا محصولات کشاورزی کشور از طریق تالار صادراتی بورس به بازار‌های جهانی صادر شود تا سود واقعی به جای واسطه‌ها و خارجی‌ها نصیب تولیدکنندگان داخلی شود.

وی ادامه داد:به طور یقین تمرکز عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای باعث خواهد شد تا کشور‌های خریدار محصولات ایرانی بهتر و با جزییات دقیق‌تر با تولیدات داخلی کشور آشنا شوند و برای خرید به سمت بورس بیایند.

به گفته انارکی محمدی، بورس کالای ایران در حوزه محصولات کشاورزی با توجه به تولید مطلوب در کشور، جای توسعه فراوانی دارد به طوریکه در صورت حمایت دولت و مجلس، می‌تواند به یکی از بورس‌های کالایی کشاورزی معتبر در دنیا تبدیل شود.

نماینده انار و رفسنجان در مجلس با تاکید براینکه بورس کالا روشی است که در آن شفاف سازی قیمت و معاملات جریان دارد، گفت: با استفاده از ابزار‌های نوین مالی که از سوی بورس کالا در اختیار تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برای معاملات قرار گرفته است شاهد این هستیم که از کشف قیمت محصول تا حجم فروش آن به صورت شفاف انجام می‌شود که این امر در حذف رانت و فساد موثر بوده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر