کد خبر: ۷۰۰۷۷۰۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست فارس گفت: پیش بینی می‌شود حدود چهار تا پنج هزار فلامینگو در حاشیه دریاچه مهارلو زیست کنند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، لیلا جولایی رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست فارس بیان کرد: این پرندگان در صورت مساعد بودن شرایط زیست تا اواسط پاییز در مناطق تالابی فارس و دریاچه مهارلو ماندگار هستند.

بر اساس آمار‌های موجود سالانه بیش از ۷۰ گونه انواع پرندگان آبزی وکنار آبزی از جمله فلامینگو‌ها به اطراف تالاب‌های دائمی وفصلی فارس مهاجرت می‌کنند وپس از گذراندان دوره کوچ به عرض‌های شمالی کره زمین باز می‌گردند. تالاب مهارلو بین تالاب‌های فارس امسال شرایط مناسب‌تری برای زیست فلامینگو‌ها دارد.

هر چند خشکسالی‌های پی در پی سال‌های گذشته، تخریب تالاب‌ها به علت برداشت‌های بی رویه از آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز موجب کاهش جمعیت وتنوع پرندگان مهاجر شده است.

سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز با اشاره به اینکه آبگیری اخیر تالاب‌های فارس سبب شده است که حجم قابل‌توجهی از مساحت خشک این تالاب‌ها بازیابی شود، تصریح کرد: زیست بوم تالاب‌های فارس به‌گونه‌ای است که در فصل گرما بخشی از حجم تالاب به سبب گرمای هوا تبخیر می‌شود، اما همین فرایند تبخیر نیز موجب احیای پوشش گیاهی و اثرگذاری بر انجیرستان‌ها و باغ‌های اطراف تالاب بختگان می‌شود.

وی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر و افزایش سطح آب تالاب‌های فارس و دریاچه مهارلو شاهد فرود انواع گونه‌های پرندگان مهاجر و فلامینگو‌ها در این تالاب هستیم.

رشد گونه‌های جلبکی و صورتی شدن آب دریاچه مهارلو بر زیبایی‌های دریاچه مهارلو همراه با صحنه‌های پرواز دسته جمعی پرندگان افزوده است.

دریاچه مهارلو مشهور به دریاچه نمک در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز در استان فارس واقع شده است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ت

زیست چهار تا پنج هزار فلامینگو در حاشیه دریاچه مهارلو شیراز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر