کد خبر: ۷۰۰۹۰۰۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۹
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۹
کد خبر : ۷۰۰۹۰۰۹

گیاهان بسیاری بعنوان دارو شناسایی شده است که با استفاده مستمر و مرتب آن‌ها میتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. تقویت حافظه با گیاهان دارویی هم امکان دارد.

با این گیاهان مغزتان را تقویت کنیدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، گیاه رزماری میتواند برای بهبود حافظه شما موثر باشد. گیاه دارویی واچا بطور سنتی برای کمک به درمان اختلال‌های سیستم عصبی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین، امکان دارد واچا به تفکر شفاف و افزایش تمرکز کمک کند.

گیاهان تقویت کننده مغز

طبیعت مادر تمامی انسان هاست و از دیرباز ما را پناه، خوراک و هم موقع رنج و بیماری درمان نموده است. گیاهان بسیاری بعنوان دارو شناسایی شده است که با استفاده مستمر و مرتب آن‌ها میتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. تقویت حافظه با گیاهان دارویی هم امکان دارد.
هم در دین راهکار‌هایی پیشنهاد شده و هم به وسیله اطبا و پیشینیان. در این مطلب تعدادی از این گیاهان دارویی معرفی خواهد شد، با ما همراه باشید.

گیاه رزماری:
گیاه رزماری میتواند برای بهبود حافظه شما موثر باشد. تحقیقات مختلفی بر روی رزماری انجام گردیده است. بعضی از پژوهش‌های انجام شده نشان میدهد که بوی روغن رزماری میتواند حافظه آینده نگر را در اشخاص بهبود ببخشد. حافظه اینده نگر قابلیت به خاطر سپردن رویداد‌های خاص و وظایفی است که در آینده رخ خواهد داد.

گیاه گوتوکولا
گوتوکولا یا گیاه آب قاشقی بومی جنوب شرق آسیا، استرالیا و هند بوده و معمولاً بعنوان یک تونیک برای حفظ اعتدال در عملکرد کلی مغز استفاده میشود. این گیاه به واسطه قابلیت خود در بهبود گردش خون و حمایت از عملکرد حافظه شناخته شده است. بطور خاص، گوتوکولا یک «آداپتوژن» است، به این معنی که میتواند به بدن در سازش کارآمدتر با استرس و همچنین وضوح ذهنی بیش‌تر کمک کند.

گیاه واچا
این گیاه دارویی بطور سنتی برای کمک به درمان اختلال‌های سیستم عصبی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین، امکان دارد واچا به تفکر شفاف و افزایش تمرکز کمک کند. تعدادی از پژوهشگران معتقدند که واچا به سم زدایی بافت مغز هم کمک میکند.

زردچوبه
کورکومین ماده‌ای که بطور طبیعی در زردچوبه موجود است، با کاهش التهاب، افزایش سلامتی را به دنبال دارد. کورکومین که در درمان بیماری‌هایی مانند آلرژی، دیابت و زخم معده بکار برده میشود، در دستگاه گوارش باقی می‌ماند و هر ماده‌ای را که جذب شده، سریعا متابولیز میکند. همچنین، بدن شما هورمونی به نام BDNF یا فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز تولید میکند که نقشی مهم در تقسیم و تکثیر نورون‌ها دارد. تولید BDNF با استرس و بالا رفتن سن کاهش پیدا میکند. زردچوبه میتواند با افزایش تولید و عملکرد این هورمون، اثرات کاهش درک که مربوط به سن هستند را معکوس کند و در نتیجه حافظه را تقویت کرده و قابلیت مغز را افزایش دهد.

 

زردچوبه برای تقویت مغر و حافظه مفید است

 

جنسینگ
مقاله‌ای در مورد تقویت مغز بدون اشاره به گیاه دارویی قدرتمند جنسینگ کامل نمی‌شود. جنسینگ عملکرد ذهنی و مغز را از جهت‌های گوناگون تقویت میکند. همچنین، جنسینگ بعنوان یک آداپتوژن شناخته میشود، به این معنی که میتواند به بدن و مغز برای مبارزه بهتر با استرس کمک کند. علاوه بر این، جنسینگ امکان دارد از سلول‌های مغز در برابر سم‌ها و بتا- آمیلوئید مراقبت کند و بر همین مبنا از زوال روانی به واسطه افزایش سن پیش‌گیری کند.

جینکو بیلوبا

گیاه دارویی به واسطه قابلیت‌های شفابخشی خود قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته و عقیده بر این است که فواید شناختی متعددی را عرضه میکند. بعضی مطالعات نشان داده اند که جینکو بیلوبا امکان دارد به بهبود باززایی سلول‌ها در مغز کمک کند که خبر خوبی برای عملکرد روانی، به خصوص با افزایش سن انسان، به حساب می‌آید. پژوهش‌های دیگر نشان داده اند که این گیاه قدرتمند امکان دارد حافظه، توجه و چه بسا هوش را تقویت کند.

باید به این نکته توجه داشت که جینکو بیلوبا بعنوان یک رقیق کننده خون شناخته میشود و نباید همراه با دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن، آسپرین، وارفارین یا هر داروی رقیق کننده خون مصرف شود.

در این مطلب به چند میوه مفید برای تقویت مغز نیز اشاره می‌شود:

میوه‌های موثر برای تقویت حافظه:

انجیر، بادام، چغندر، سیر، به، انار، کدو حلوایی، انگور سیاه خشکیده، گردو

در سنت و دین ما هم سفارش‌هایی در خصوص تقویت حافظه وجود دارد. من جمله:

- پیغمبر خدا (ص): هرکس گرسنه به خوردن انگور سیاه خشکیده مداومت کند، فهم و حافظه و ذهن روزی آن میشود و از بلغم وی کم میشود.

- کندر (جویدن آن مثل آدامس و برای افردی که از جویدن آن احساس بدی دارند خوردن آن با عسل بصورت کپسول.)

- پیغمبر خدا (ص): بر شما باد کندر، چراکه عقل را افزون می‌کند و ذهن را ذکاوت میدهد.

- خوردن انار با پیه آن (خوردن انار شیرین با پیه آن علاوه‌براین که بر هضم غذا کمک میکند سبب تقویت حافظه می‌شود.)

- امام صادق (ع): انار را با پیه آن بخورید، چرا که معده را می‌پالاید و حافظه ر افزون می‌کند.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/

گیاهانی که تقویت کننده مغز هستند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر