کد خبر: ۷۰۰۹۴۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
کد خبر : ۷۰۰۹۴۲۳

برای اولین بار از زمانی که در ۱۶ سال قبل نظامیان آمریکایی عربستان را ترک کردند؛ مجددا این نیروها به پایگاهی در نزدیکی ریاض باز می گردند.

پشت پرده بازگشت نظامیان آمریکایی به پایگاه هوایی عربستانبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حضور نظامیان آمریکا در عربستان ذهن تحلیلگران را به خود مشغول کرده است که مفهوم این حضور نظامی در مقطع کنونی چیست؟ علل و انگیزه‌ها چه می‌تواند باشد؟

برای اولین بار از زمانی که در ۱۶ سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۳ نظامیان آمریکایی عربستان را ترک کردند مجدداً این نیرو‌ها به عربستان باز می‌گردند که تحول نظامی برجسته‌ای به ویژه با توجه به شرایط حاد منطقه محسوب می‌شود. آمریکا در سال ۱۹۹۱ در زمان حمله صدام به کویت نظامی به عربستان اعزام کرد و این نظامیان به مدت ۱۲ سال تا فروپاشی رژیم صدام، در عربستان باقی ماندند.

پس از موافقت پادشاه عربستان با استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته مجوز اعزام ۵۰۰ نظامی و تجهیزات این کشور به عربستان سعودی را صادر کرد. پنتاگون در این‌باره تصریح کرد، طی هماهنگی با عربستان سعودی استقرار نیرو و تجهیزات برای تضمین امنیت ناشی از تهدیدات بوجود آمده، انجام خواهد شد.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» گزارش داد که ارتش آمریکا استقرار صد‌ها سرباز، جنگنده و سامانه‌های موشکی در پایگاه «شاهزاده سلطان» در نزدیکی ریاض را بعد از موافقت پادشاه سعودی با استقبال از نیرو‌های آمریکایی در عربستان آغاز کرده است.

شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا اعلام کرد، عملاً شماری نیروی آمریکایی در پایگاه مذکور مستقر شده‌اند و تعداد آن‌ها بعد از رسیدن اسکادران هوایی آمریکا به پایگاه بیش از ۵۰۰ نفر خواهد شد. ان‌بی‌سی به نقل از مقام‌های نظامی آمریکا گزارش داد، طی هفته‌های آتی شاهد استقرار جنگنده‌ها و سامانه‌های دفاع موشکی خواهیم بود. عربستان با پرداخت برخی هزینه‌های مالی لازم این استقرار موافقت کرده است.

پشت پرده بازگشت نظامیان آمریکایی به پایگاه هوایی عربستان

تحلیلگران دیدگاه‌های متفاوتی درباره این تحرک واشنگتن در مقطع کنونی دارند؛ دسته‌ای از تحلیلگران از جمله «آندریاس کریگ» از مؤسسه مطالعات راهبردی در لندن از آن به عنوان آماده سازی برای تجهیز پایگاه هوایی شاهزاده سلطان یاد می‌کنند و نظرشان این است محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با قبول نظامیان آمریکایی به دنبال آن است که نشان دهد که آمریکا هنوز تضمین امنیتی مهمی است و ملزم به حفظ امنیت عربستان است. از نگاه این دسته از تحلیلگران برای ولیعهد عربستان حمایت آمریکا مهم است واینکه خودش را متحد امنیتی قوی واشنگتن نشان داد تا بتوانند نظامیان آمریکایی را از پایگاه العدید قطر یعنی مهمترین پایگاه آمریکا در منطقه و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را آمریکا دور کند.

برخی دیگر مانند «جیمز دورسی» کارشناس مرکز مطالعاتی در سنگاپور از آن به عنوان گامی برای ترمیم روابط عربستان و آمریکا و اینکه سعودی‌ها پیامی به آمریکایی‌ها بدهند که اگر با ما باشید ما هم با شما هستیم، یاده کرده اند. به اعتقاد این تحلیلگر؛ در واقع آمریکا حمایت نظامی از عربستان به عمل می‌آورد و عربستان هم به آن نفت می‌دهد. اما اخیراً چالش‌هایی ایجاد شده است به ویژه پس از قتل جمال خاشقجی و مصوبه مجلس نمایندگان درباره منع فروش تسلیحات به عربستان.

پشت پرده بازگشت نظامیان آمریکایی به پایگاه هوایی عربستان

هدف نجات سعودی از فروپاشی در برابر حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است

برخی دیگر هم آنرا به تحولات جنگ یمن ربط می‌دهند. رای‌الیوم در تحلیلی در این‌باره نوشته است: «براساس یک توافقنامه مشترک، ایالات متحده صد‌ها سرباز آمریکایی را عازم عربستان سعودی می‌کند تا در دفاع و ثبات در منطقه مشارکت کنند، ولی احتمالاً عامل اصلی این استقرار، نظارت آمریکایی‌ها بر رویارویی با انصارالله است. نیرو‌های آمریکایی که وارد خاک عربستان سعودی شده‌اند شمارشان زیاد نیست بلکه محدود است و همین امر باعث شده است که بسیاری از کارشناسان به این نتیجه برسند که مأموریت اصلی این نیرو‌ها نه مقابله با ایران بلکه مقابله با انصارالله یمن است مأموریت اصلی این نیرو‌ها نه مقابله با ایران بلکه مقابله با انصارالله یمن است و در صورتی‌که مأموریت مقابله با ایران بود قطعاً شمار نیرو‌ها زیاد بود و آمریکا همچنین سامانه موشکی پیشرفته مانند «تاد» در این کشور مستقر می‌کرد.

روزنامه رای‌الیوم با استناد به اخباری که محافل اروپایی در اختیار آن قرار داده‌اند، نوشت عربستان سعودی از ضعف سلاح آمریکایی در رهگیری موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله شکایت کرده و واشنگتن را سرزنش و نکوهش می‌کند که به آن سلاح‌های درجه دو فروخته است. آمریکا نیز در پاسخ، ضعف تجربیات نیرو‌های نظامی سعودی و عدم آموزش کافی برای استفاده از این تسلیحات، از جمله باتریوت را که در رهگیری بسیار از موشک‌های بالستیک ناکام مانده است، گوشزد می‌کند عربستان سعودی از ضعف سلاح آمریکایی در رهگیری موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله شکایت کرده و واشنگتن را سرزنش و نکوهش می‌کند که به آن سلاح‌های درجه دو فروخته است. افزون بر آن، عربستان سعودی با نظامیان سابق غربی، که از چنین تجربیات برخوردار نبوده‌اند، قرارداد بسته است.

عربستان سعودی معتقد است نیرو‌های انصارالله بعد از تنش در آب‌های خلیج‌فارس و عمدتاً در تنگه هرمز غافلگیری‌هایی برای این کشور دارند. سعودی‌ها همچنین نگرانی‌هایی درباره انتقال انصارالله به مرحله تعیین‌کننده با استفاده گسترده از موشک‌های بالستیک و موشک‌های بالدار علیه فرودگاه‌ها و منافع سعودی در عمق خاک این کشور دارند.

از این‌رو، ورود نظامیان آمریکایی به عربستان سعودی برای رویارویی با خطر انصارالله است؛ چرا که اگر هدف از این اعزام تقابل با ایران بود بایستی ده‌ها هزار نظامی به همراه سیستم‌های پیشرفته دفاعی مانند سامانه موشکی تاد، که عربستان سعودی به آن دسترسی ندارد، در این کشور مستقر می‌شدند».

«زین العابدین عثمان» تحلیلگر امور نظامی در مطلبی در النجم الثاقب با اشاره به حضور نظامیان آمریکایی در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان آورده است: این تحول مهم و قابل توجهی محسوب می‌شود و ناظران این اقدام آمریکا شامل استقرار نیرو‌های بیشتر در عربستان و تقویت آن با سامانه‌های هوایی و دفاعی را در این شرایط حساس را در وهله اول ناشی از نیاز استراتژی آمریکا می‌دانند و در وهله بعد تقویت امنیتی و دفاعی عربستان به منظور هر پیشامد فوق العاده و خطرات راهبردی آتی محسوب می‌کنند به ویژه که اوضاع منطقه در حال حاضر شرایط سخت و رعب آور و نگران کننده‌ای دارد.

پشت پرده بازگشت نظامیان آمریکایی به پایگاه هوایی عربستان

حملات هجومی و کوبنده یگان موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به تأسیسات و فرودگاه‌های عربستان و تشدید این حملات به شکل بی سابقه که در برخی موارد به امنیت ملی و اقتصاد عربستان را ضربات مهلکی وارد کرده است و مراکز حساس و راهبردی مانند تأسیسات نفتی آرامکو، نیروگاه‌های برق، فرودگاه‌ها را هدف قرار داده، سخت سعودی‌ها را به ستوه آورده است. این حملات کوبنده، عجز ریاض از دفاع در برابر این حملات را نشان داده است.

حضور نظامی آمریکا در عربستان در حال حاضر و در برخی کشور‌های حوزه خلیج فارس مانند امارات، قطر و برخی دیگر در راستای حمایت از منافع آمریکا در منطقه است و ربطی به رویارویی با ایران ندارد. این حضور نظامی واشنگتن در عربستان با هدف نجات ریاض از شکست و ناتوانی کامل در برابر حملات راهبردی فزاینده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به عمق خاک عربستان است.

منبع:مهر

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
یک احتمال رویارویی با ایران است و این ها شاید دارند مقدمات کار را تهیه میبینند و باید هوشیار بود.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
درست هست که عربستان کشور مسلمانان هست ولی حاکمانش مسلمان نیستند و قطعا یهودی هستند و این جریان حاکم شدن یهود در عربستان به 1400 قبل بر میگرده و از اون موقع یهود برای حاکم شدن در کشورهای مسلمان برنامه داره و این حماقت هست که حاکمانشون رو مسلمان فرض کنیم . اونها در ظاهر مسلمان هستند ولی قلبا یهود هستند و برنامه های اونها رو اجرا میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
مایه تاسف برا کشوری که خودش را مرکز اسلام و مسلمونی میدونه فروختن خانه خدا به یه مشت کافر شرابخور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
اگر محصولات نظامی آمربکایی کیفیت پایینی دارند می توانند از ایران محصولات نظامی با کیفیت و با قیمت پایینتر بخرند. ما حتی وام هم می دهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
گاو هاي شيرده نميدونن يه روز به دست امريکا ذبح ميشن
حسن اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
ولی اگه پس از گذشت مدتی به شمار نظامی ها اضافه بشه چی؟ سیاستی که کاخ سفید از دو ماه پیش آغاز کرده...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
دولتی ک با آمریکا بود شکست خرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
آمریکا چون می داند احتمال شکست عربستان زیاد است و ممکن است موجب سر نگونی شاه عربستان شود با ورد به عبستان هم میخواهد به دیگر کشورهای عربی و عربستان درمورد حمایتش اطمینان دهد و اصل اینکه درصورت وجود فشارهای بین المللی و بهره گیری از شرایط جهانی در صورت لزوم برای حفظ وجهه خود با عنگ زدن به عربستان که به مردم بی گناه یمن ظلم کرده و فجایع انسانی بوجود آورده و دیگر مسائل حقوق بشری و دیگر بهانه ها نقش کشور نجای مظلومین و پلیس را بازی کرده و برای حفظ جایگاهش و به نحوی تساحب عربستان وارد عمل شود و با حضورنیروهای نظامیش این کشور را برای خودش حفظ کند و درصورت بروز هر گونه سناریویی نقش خودش را برای بهره گیری بر مقتضیات زمانی خوب ایفا کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
ننگ بر آل سعود که مایه ننگ امت اسلامی هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
مرگ بر آمریکا
نکبت بر آل سعود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
جرات رویاروی با ایران را ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
امریکا اینقدر عربستان رو میدشه تا شیرش خشک بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
آل سعود ننگ جهان اسلام شده است. مصداق پناه بردن به کفار برای مقابله با مومنان، عربستانیها برای اینکه قانع شوند حاکمیت سعودیشان در مقابل اسلام قرار گرفته است دیگر چه مصداقی میخواهند؟ روشنتر از این ؟!!
ناشناس
|
Canada
|
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
ننگ بر امریکا
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
انشالله نابودی دشمنان اسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
انشالله ریشه دولت مردان امریکا . السعود . اسرائیل خشک بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
همه که عربستان ترسیده خوبه حالا چه از ایران چه از یمن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
مرگ بر امریکا
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر