کد خبر: ۷۰۰۹۹۵۸
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰

کارشناس هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی با تشریح بخشنامه ریاست جمهوری وضعیت دریافت مدرک مقاطع تحصیلی دانشگاهی را توضیح داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، صبح دیروز خبری مبنی بر عدم اعتبار علمی مدارک کارشناسی ارشد دو عضو شورای شهر مشهد در رسانه‌ها منتشر شد که در آن ذکر شده بود «مدارک در سطح کارشناسی ارشد دو عضو شورای شهر مشهد که هر دو آن‌ها را از مرکزی به نام سازمان مدیریت صنعتی دریافت کرده بودند، نامعتبر و بدون ارزش علمی است.»

شهرداری مشهد توضیح می‌دهد؛ مدارک سازمان صنعتی تا سال ۹۱ معتبر بوده است.

روابط عمومی شهرداری مشهد در این خصوص توضیحاتی به رسانه‌ها ارائه کرد که در آن اشاره شده بود «در خصوص مدارک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی اعضا مزبور به استحضار می‌رساند مدارک در سال ۱۳۹۰ از سازمان مدیریت صنعتی دریافت شده و مطابق بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست محترم جمهوری و دادنامه ۱۰۱ دیوان عدالت اداری مدارک سازمان مزبور تا تاریخ ۱۳۹۱/۳/۶ معتبر بوده و امکان استفاده از آن در امور استخدامی را دارد.»

بخشنامه ریاست جمهوری؛ دوره‌های هم‌سطح مقاطع دانشگاهی در سازمان مدیریت صنعتی از سال ۸۶ بی‌اعتبار است

در حالی یکی از اعضای شورای شهر در شهریور ۸۹ و دیگری در دی‌ماه سال ۹۰ دوره ارشد مدیریت اجرایی خود را در سازمان مدیریت صنعتی به پایان رسانده‌اند که چند سالی می‌شود این سازمان به فعالیت خود پایان داده است.

همچنین مطابق بخشنامه شماره ۷۰۵۹۹/۱۸۰۳ ریاست جمهوری در تاریخ ۵ آبان‌ماه ۱۳۸۷ به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور، ۲۹ اسفند ۱۳۸۵ تاریخ توافق و اعلام سازمان مدیریت صنعتی مبنی بر توقف پذیرش کارکنان دولت در دوره‌های آموزشی بلندمدت هم‌سطح مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده، یعنی پس از این تاریخ دیگر توافقی مبنی بر گذراندن دوره آموزشی و دریافت مدرک وجود نداشته است.

در متن این بخشنامه همچنین تاکید شده است کارکنانی که بعد از تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۸۵ در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند مشمول بخشنامه (گرفتن مدارک در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد) نمی‌شوند و مسؤولیت و پیامد‌های ناشی از این امر به عهده آنان، سازمان مدیریت صنعتی و نمایندگی‌های آن است.

آنطور که از متن بخشنامه ریاست جمهوری مشخص است گرفتن مدرک معتبر علمی برابر با مقطع دانشگاهی پس از تاریخ مذکور امکان‌پذیر نبوده و البته سازمان مدیریت صنعتی چند سالی بدون داشتن مجوز لازم از شورای گسترش وزارت علوم به فعالیت خود در این زمینه ادامه داده است.

هیأت نظارت خراسان رضوی؛ گذراندن دوره مدیریت اجرایی منجر به دریافت مدرک معتبر علمی به نام مقطع دانشگاهی نمی‌شود

کارشناس هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی نیز در پاسخ به این سوال که آیا گذراندن یک دوره مدیریت اجرایی در سازمان صنعتی شرق می‌تواند به دریافت مدرک معتبر علمی در مقطع دانشگاهی کارشناسی ارشد منجر شود توضیح داد: اگر بخواهیم مثال ملموسی بزنیم همانطور که گذراندن دوره ICDL منجر به دریافت مدرک کارشناسی در رشته فناوری اطلاعات نمی‌شود گذراندن دوره مدیریت اجرایی نیز منجر به دریافت مدرک معتبر علمی به نام مقطع دانشگاهی نمی‌شود.

علی جهان با اشاره به بخشنامه ریاست جمهوری یادآور شد: این بخشنامه نشان دهنده توافق کوتاه مدت با زمان مشخص شده از قبل است یعنی کسانی که بعد از تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۸۵ در سازمان مدیریت صنعتی دوره آموزشی بلند مدت گذرانده‌اند مشمول دریافت مدرک مقاطع تحصیلی دانشگاهی نمی‌شوند.

وی ملاک اعتبار موسسات و مراکز آموزشی را مجوز شورای گسترش وزارت علوم ذکر و تصریح کرد: سازمان مدیریت صنعتی شرق فاقد مجوز شورای گسترش وزارت علوم بوده است.

حال که شهرداری مشهد در پاسخ به خبر منتشر شده در رسانه‌ها توضیحاتی ارسال کرده بهتر است در اقدام بعدی عضو شورای شهری که پیش از این مدعی شده بود دانشجوی دکترا است مدارک دانشگاهی خود را جهت تنویر افکار عمومی در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

منبع: فارس

انتهای پیام/ب

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر