کد خبر: ۷۰۱۰۴۷۵
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از اجرای طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک توسط متخصصان بومی خبر داد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در آیین بهره برداری از طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) گفت: عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز در مناطق شهری و پیرامون روستا‌ها و مناطق حفاظت شده واقع در گستره عملیاتی این شرکت، به روش مدیریت پسماند و توسط متخصصان بومی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: از ۱۰ سال پیش ۷ دستگاه حفاری متعلق به شرکت ملی حفاری ایران با همکاری این شرکت به سیستم مدیریت پسماند (Zero Discharge) مجهز شدند که در مناطقی که از لحاظ محیط زیست اولویت ویژه‌ای دارند بکارگیری می‌شوند.

محمدی اظهار داشت: با بکارگیری این ۷ دستگاه حفاری در مناطق نفت خیز جنوب بیش از ۱۰۰ حلقه چاه بدون ایجاد آلایندگی در مناطق شهری و حفاظت شده حفاری شده است.

کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های مدیریت پسماند

مدیرعامل شرکت بهره برداری مناطق نفت خیز جنوب به طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) اشاره کرد و افزود: این طرح که برای نخستین بار در کشور به دست متخصصان بومی اجرا شده است که علاوه بر حذف آلاینده‌های حفاری و تسریع در پاکسازی خاک‌های آلوده، در مقایسه با مدیریت پسماند حفاری به روش (Zero Discharge) ۵۰ درصد ارزان‌تر است.

این مقام مسئول تصریح کرد: از ویژگی‌های این طرح این است که فناوری آن بومی است و برای پاکسازی پسماند‌های حفاری، از باگاس نیشکر که صنعت بومی در استان خوزستان است استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه این روش به صورت آزمایشی اجرا شده است اظهار امیدواری کرد، در آینده نزدیک بتوانیم از آن در عملیات حفاری در سایر مناطق حساس به لحاظ زیست محیطی استفاده کنیم.

اولویت وزارت نفت، جمع آوری گاز‌های مشعل

احمد محمدی به دیگر طرح‌های این شرکت در زمینه حفاظت از محیط زیست اشاره و بیان کرد: طرح جمع آوری گاز‌های مشعل اولویت وزارت نفت است و در این راستا شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب چند قرارداد به امضاء رسانده و کار‌های اجرایی آن نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در کارخانه‌های بهره برداری، گاز و نفت جدا و به مبادی مصرف ارسال می‌شوند گفت: همواره نفت استخراج شده از چاه‌ها دارای گاز همراه است و به عنوان نمونه در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون که ظرفیت تولید نفت آن یک میلیون بشکه در روز است، میزان گاز همراه به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز می‌رسد.

محمدی در ادامه گفت: با این حجم تولید گاز همراه در شرکت نفت و گاز کارون، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای کاهش گازسوزی‌ها هزینه کرده و میزان گاز سوزی‌ها هم اکنون حدود ۱۵ میلیون فوت مکعب است که برای جمع آوری آن‌ها نیز با شرکت‌های داخلی قرارداد امضاء شده است.

وی اظهار امیدواری کرد با اجرای قرارداد‌های جمع آوری گاز‌های همراه نفت، ضمن حفظ محیط زیست، زنجیره ارزش کامل و از هدر رفت سرمایه‌های ملی جلوگیری شود.

احمد محمدی افزود: صنعت نفت از همان ابتدای پیدایش تا کنون به محیط پیرامون خود و رضایتمندی حداکثری ذینفعان و حفاظت از محیط زیست توجه داشته و اولین دستورالعمل‌های مستند متعلق به این صنعت است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار داشت: هم اکنون نیز تمام کارشناسان این شرکت دغدغه محیط زیست داشته و به اجرای الزامات آن اهتمام جدی دارند.

محمدی گفت: در گذشته پس از عملیات تعمیر چاه‌ها مقداری نفت در گودال‌ها سوخته می‌شد، اما در سال‌های اخیر با بکارگیری دستگاه‌های فرآورش سیار نفت (Mos و Mot) در پهنه مناطق نفت خیز جنوب به جز در موارد بسیار استثنائی نفتی در گودال‌ها سوزانده نمی‌شود.

انجام وظایف مناطق نفت خیز جنوب در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در خصوص فعالیت‌های این شرکت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی گفت: با وجود اینکه مأموریت اصلی این شرکت تولید نفت و گاز است، اما فعالیت‌های زیادی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی انجام داده ایم که بسیاری از آن‌ها بازگو نمی‌شود.

وی افزود: این شرکت حق آلایندگی را تا پایان سال ۱۳۹۷ به شهرداری اهواز پرداخت کرده است و علیرغم اینکه در مناطق مسکونی و شرکتی خود در شهر اهواز هیچ گونه خدماتی از شهرداری دریافت نمی‌کنیم، اما عوارض شهرداری را نیز پرداخت می‌کنیم.

احمد محمدی گفت: در طرح توسعه ۲۸ مخزن نیز، مهمترین الزامات آن عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، استفاده از توان ساخت داخل و حفظ محیط زیست است که انتظار داریم با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان به نحو مطلوب اجرا شود.

وی در ادامه با بیان اینکه صنعت نفت در شکل گیری بسیاری از نظام‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نقش داشته است گفت: هیچ صنعتی به اندازه نفت در کشور نقش آفرینی نداشته است.

محمدی با اشاره به اینکه نفت یک صنعت بین المللی است گفت: این صنعت پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در کشور بومی شده و به دست نیرو‌های داخلی اداره می‌شود.

در این مراسم محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با تشکر از اقدام شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اجرای طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک گفت: این اقدام را به فال نیک می‌گیریم و با اراده‌ای که در سخت کوشان صنعت نفت سراغ داریم انتظار داریم این گونه فعالیت‌ها استمرار یابد.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های نفتی دارای آلایندگی است گفت: نهادینه سازی و رعایت اصول توسعه پایدار، و استانداردها، الزامات و مقررات زیست محیطی بسیاری از مشکلات ناشی از آلاینده‌ها را بر طرف می‌کند.

پویان رحمتی مدیرعامل شرکت عمران آسایش جنوب نیز به عنوان مجری طرح گزارشی از روند اجرا و دستاورد‌های آن ارائه داد و از اعتماد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای اجرای این طرح تشکر کرد.

انتهای پیام/گ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر