کد خبر: ۷۰۱۰۹۱۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷

بندرچابهار برای نفع رسانی به تجار و بازرگانان افغانستان آماده است و سرمایه گذاران این کشور از این طریق می‌توانند کالا را به سایر نقاط جهان ارسال کنند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان  اظهار داشت: بندر چابهار پذیرای تجار و صاحبان کالای کشور‌های مختلف بویژه کشور‌های هند و افغانستان است و سایر کشور‌ها هم با پیوستن به توافق نامه چابهار می‌توانند از تخفیفات و امکانات این بندر اقیانوسی بهره ببرند.

بهروز آقایی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم کالا در سریع‌ترین زمان از بندر خارج شود و نگرانی تجار از این بابت به حداقل ممکن برسد، گفت: تا زمانی که کالا در بندر است تجار باید با کمترین مشکلی مواجه شوند از اینرو تسهیل شرایط برای صاحبان کالا در دستور کار تمامی واحد‌های بندر چابهار قرار دارد.

وی با اشاره به بازگشایی دفتر تجار و بازرگانان بخش خصوصی افغانستان در بندر شهید بهشتی چابهار خاطرنشان کرد: به هر میزان بار بیشتری به سمت چابهار بیاید تخفیفات و تشویقات بیشتری به تجار این کشور اعطا می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار امن‌ترین و کم هزینه‌ترین مسیر برای صادرات، واردات و همچنین ترانزیت کالا‌های متعلق به سایر کشور‌ها نظیر هند و افغانستان و کشور‌های حوزه CIS است.

وی با بیان اینکه نسبت به افغانستان احساس قرابت و دوستی می‌کنیم، افزود: وجود جمعیت زیاد افغانستانی‌های مقیم ایران، اشتراکات فرهنگی زیاد بین ۲ ملت و بازاریابی‌های گسترده تیم اقتصادی اداره کل موجب شده تا تجار این کشور در بندر چابهار حضور پیدا کنند.

آقایی خاطرنشان کرد: امیدواریم بندر چابهار توقعاتی که تجار دارند را به بهترین نحو ممکن برآورده کند.

وی تصریح کرد: بندر شهید بهشتی چابهار پس از تکمیل فاز نخست و افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه آن به هشت و نیم میلیون تن، مزیت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری فراوانی برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از تلاش‌های رئیس دفتر شرکت حماس قبادی افغانستان در بندر چابهار قدردانی کرد و افزود:کالا‌های افغانستان به صورت مستقیم از چابهار ترانزیت می‌شود و در بارگیری و تخلیه کمترین تأخیر رخ می‌دهد.

وی گفت: در راستای اجرای موافقتنامه چابهار و گسترش همکاری ترانزیتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی افغانستان در بندرچابهار و همچنین استفاده هر چه بیشتر تجار این کشور از ظرفیت‌های بندر، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان و بخش خصوصی افغانستان در سالجاری به امضا رسیده است.

آقایی ادامه داد: بندرچابهار برای جذب سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف و حضور سرمایه گذاران و صاحبان کالا و بار مشوق‌هایی را در نظر گرفته است.

وی مشوق‌های تعرفه‌ای قابل اعطا به خطوط لاینر در بخش حقوق و عوارض وارد بر کشتی‌ها را ۶۰ درصد تخفیف، هزینه توقف در کنار اسکله ۸۰ درصد، هزینه‌های راهنمایی، یدک کشی و لایروبی ۶۰ درصد، هزینه‌های تخلیه و بارگیری کالا (THC) حدود ۹۰ درصد و انبارداری کانتینر خالی ۹۰ درصد تخفیف عنوان کرد.

مدیرکل بنادر و کشتیرانی سیستان و بلوچستان تخصیص تسهیلات از محل وجوه اداره شده به بخش‌های غیر دولتی جهت خرید و تأمین شناور‌های حمل مسافر و خودرو، ساخت مخازن نفتی، انبار، سیلو و سایر محوطه‌های نگهداری کالا در بندر شهید بهشتی چابهار، عدم اعمال رشد اجاره بهای ثابت قرارداد، اجاره اراضی به مدت پنج سال در مدل‌های مالی، احتساب نرخ بازگشت داخلی ۳۰ درصد برای قرارداد‌های سرمایه گذاری در مدل‌های مالی، اعطای معافیت پرداخت سهم درآمدی سازمان در تمامی قرارداد‌های سرمایه گذاری شامل اجاره بهای متغیر، سهم باربری، انبارداری، خن کاری و THC در خصوص کالا‌های مازاد بر تعهد تناژ به مدت پنج سال از زمان بهره برداری از معافیت‌های غیر تعرفه‌ای در بندرچابهار را برشمرد.

انتهای پیام/ع

بندر چابهار امن‌ترین و کم هزینه‌ترین مسیر برای صادرات

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر