کد خبر: ۷۰۲۵۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۰۲۵۸۰۴

حضور کمرنگ بانوان در عرصه‌های ورزشی ریشه در بسیاری از مشکلات و مسائل دارد که بنابر گفته بسیاری از اهالی ورزش بانوان نبود مربی مجرب و مشاور فنی یکی از این مشکلات است.

به گزارش  خبرنگار توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، ورزشکاران کشورمان همواره نشان داده اند که در سخت‌ترین شرایط هم توانایی رقم زدن بهترین‌ها را دارند. ما در سال‌های گذشته و در شرایط گوناگون همیشه شاهد موفقیت ورزشکاران خانم و آقای کشورمان در عرصه‌های بین المللی بوده ایم.

مدال‌های رنگارنگ در بازی‌های المپیک، آسیایی و ... از جمله این دستاورد‌ها است، با این حال یکی از مهم‌ترین مسائلی که شاید امروز وجود دارد نبود توازن کافی میان حضور آقایان و بانوان در ورزش کشورمان است.

حضور کمرنگ بانوان در عرصه‌های ورزشی ریشه در بسیاری از مشکلات و مسائل دارد که بنابر گفته بسیاری از اهالی ورزش بانوان نبود مربی مجرب و مشاور فنی یکی از این مشکلات است.

از همین رو مدتی است که در مسابقات ورزشی بانوان چه داخلی و چه در عرصه‌های بین المللی شاهد حضور آقایان در کنار تیم‌های بانوان هستیم. اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که آیا حضور آقایان در بخش فنی و مربیگری می‌تواند به بانوان کشورمان در عرصه‌های مختلف کمک کند؟

متاسفانه فدراسیون نشین‌ها جواب روشنی به این سوال نداده و این موضوع موافقان و منتقدان خاص خود را دارد مثلا والیبالی‌ها مخالف حضور آقایان در کنار بانوان بوده و معتقدند با توجه به حضور چند ساله والیبال بانوان در رقابت‌های مختلف داخلی و خارجی دیگر نیازی به مشاور و مربی آقا نداند.

از طرفی بسکتبالیست‌ها هنوز نتوانسته تجربه و تخصص لازم را کسب کنند و حضور آقایان به عنوان مربی و مشاور را لازمه کار خود می‌دانند.

بسکتبالیست‌های بانوان کشورمان اگرچه در داخل کشور سال‌ها است که قعالیت دارند، اما کمتر از ۴ سال است که مجوز حضور در عرصه‌های بین المللی را کسب نکرده اند وبدون شک حضور نداشتن این افراد در عرصه‌های بین المللی باعث شده افراد کارکُشته و با تجربه‌ای در زمینه مربیگری و... در این رشته وجود نداشته باشند و ملی پوشان برای ارتقای بیشتر و کسب عنوان‌های بهتر از آقایان در زمه فنی کمک بگیرند.

با این حال استفاده از آقایان در کنار تیم‌های ملی بانوان تنها به همین جا خلاصه نمی‌شود و حتی برخی خبر از حضور آقایان به عنوان مربی یا کمک فنی در رده‌های پایه و رده باشگاهی می‌دهند.

برای پیگیری همین مسئله تصمیم گرفتیم تا با نایب رئیسان این ۲ فدراسیون گفت‌وگو کنیم درباره این مسئله از آن‌ها جویا شویم.

متین زبردست نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال در همین خصوص گفت: ما در کنار تیم ملی بانوان یک مشاور فنی و یک آنالیزور آقا داریم، همچنین از آن جایی که می‌خواهیم مشاور فنی آقایمان تنها نباشد و در سفر‌ها هم او را همراهی کند از آنالیزور آقا هم استفاده می‌کنیم البته آنالیزورمان در کار ضربه و تمرین‌ها هم کمک می‌کند.

او درباره مشاور فنی ادامه داد: بهترین گزینه برای مشاور فنی در تیم بزرگسالان همین گزینه بود، زیرا در گذشته هم با تیم کار کرده بود و با بازیکنان آشنایی داشت.

متین زبردست در پایان و درباره رده پایه هم بیان کرد: در آخرین جلسه که برگزار شد مصوب گردید که از مربیان خانم خارجی در رده پایه استفاده کنیم.

فریده شجاعی نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال کشورمان درباره حضور آقایان در تمرین تیم ملی بانوان گفت: ما پیش بینی این کار را کرده بودیم، همان طور که در فوتبال و فوتسال هم انجام داده و موفق بوده ایم. درست است که مربیانمان خوب، بادانش و بین المللی هستند، اما تجربه بین المللی کافی ندارند و ما ترجیح می‌دهیم یک آقا در کنار این افراد حضور داشته باشد.

او افزود: شایسته متشرعی سرمربی تیم ملی بانوان درست است که گفته از مشاوره آقایان استفاده می‌کند، اما از آن‌ها در تمرین استفاده نکرده است و ترجیح داد از خانم‌هایی که گفته بود استفاده کند.

شاید همین اظهارات کوتاه از مسئولان مربوطه سوالاتی را در ذهن ایجاد کند، اما مسئله‌ای که مشخص است و کارشناسان بدان اشاره می‌کنند آن است که ما در برخی رشته‌ها همانند والیبال مربیان بانوی خوبی داریم که تنها به آن‌ها اعتماد کافی نشده است و یا برخی ضعف‌ها و اشتباهات آن‌ها شرایط را متفاوت کرده است. تیم ملی والیبال کشورمان به گفته همین کارشناسان از لحظا فیزک بدنی شرایط خوبی دارد و می‌توان گفت پس از چین و قزاقستان بهترین شرایط را دارد، اما در برخی موارد نبود اعتماد کافی به مربیان خانم و استفاده از افرادی که حتی برخی از آن‌ها خیلی چهره هم نبودند کار را دشوار کرده است.

شاید سوال بعدی این باشد که آیا در دیگر کشور‌های جهان هم استفاده از مربی خانم در تیم ملی بانوان جواب داده است؟ جواب این سوال مثبت است و با مراجعه به شرایط دیگر تیم‌ها می‌توان دید که به طور مثال تیم ملی والیبال بانوان چین موفق شد با استفاده از یک مربی خانم چینی قهرمان المپیک شود.


بیشتر بخوانید:

بانوان والیبالیست وارد سئول شدند

حضور مسئولان فدراسیون والیبال در تمرینات بانوان ملی پوشان

بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان ایران برای مسابقات قهرمانی آسیا اعلام شد


انتنهای پیام/

آخرین اخبار از والیبال بانوان ایران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر