کد خبر: ۷۰۳۵۱۲۳
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
کد خبر : ۷۰۳۵۱۲۳
گروه : همدان » همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان از انسداد ۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در این استان خبر داد.

انسداد ۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدانبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در سال‌های اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور برای تامین آب مورد نیاز بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب و بهداشت، فضای سبز، صنایع و خدمات افزایش یافته بطوریکه آب استحصالی از چاه‌ها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدید پذیر آبخوان‌ها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشت‌ها شده است.

او افزود: در سال ۱۳۹۳ طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور در شورای عالی آب تصویب شد که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگان‌های ذی ربط به خصوص جهاد کشاورزی موظف به احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوان‌های کشور شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بود، تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال ۹۳ در استان همدان ۳ هزار و ۶۹۵ حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال ۹۷ مسدود شده که سبب صرفه‌جویی ۲۶۳ میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

ستوده بیان کرد: برداشت بی رویه آب از چاه‌های غیرمجاز موجب افت یک متری سطح آب‌های زیر زمینی استان از جمله دشت‌های اسدآباد و نهاوند شده بود.

او از پیش بینی انسداد ۶۰۰ حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شد که سبب صرفه‌جویی بیش از ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از ۱۲۷ کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز در کبودرآهنگ با یک هزار و ۱۵۰ حلقه، رزن با ۶۶۹ حلقه و همدان با ۴۷۳ حلقه مسدود شده است.

ستوده با بیان اینکه روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منجر به این عملکرد شده است.

او افزود: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به انسداد چاه‌های غیرمجاز در شهرستان‌های تابعه استان همدان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد ۲۰۵ چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه جویی ۱۱.۵ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شده است.

ستوده با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان ۳۱۸ چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرقه جویی ۸/۵ میلیون مترمکعب از آب‌های زیر زمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد ۹۹ چاه غیرمجاز ۹ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی صرفه جویی شده است.

انتهای پیام/ب

انسداد ۳۱۸ چاه غیرمجاز در تویسرکان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر