کد خبر: ۷۰۳۸۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره تمایل رئیس‌جمهور آمریکا برای خرید جزیره گرینلند از دانمارک، سیاستمداران این کشور اعلام کردند حاضر به فروش خاک دانمارک نیستند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یورونیوز، سیاستمداران دانمارکی در مورد ایده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای خرید گرینلند واکنش نشان دادند و از آن شدیدا انتقاد کردند.

مته فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک، در این باره گفت: «ما همواره برای تجارت آماده‌ایم، ولی نه برای فروش [خود و سرزمینمان].»

منابع آگاه اعلام کردند ترامپ به طور خصوصی با دستیاران و مشاوران خود در مورد خرید جزیره گرینلند برای گسترش قلمرو نظامی آمریکا  مشورت کرده است. گرچه بعضی از آن‌ها پیشنهاد او را یک شوخی تلقی کرده‌اند، از سوی دیگر مشاوران او جدی‌تر گرفته شده است. (اینجا)

دانمارکی‌ها خطاب به ترامپ: سرزمین ما فروشی نیست!

وزیر خارجه گرینلند نیز به این مسئله واکنش نشان داد و گفت: «بزرگ‌ترین جزیره جهان برای فروش نیست.»

لارس لوکه راسموسن، نخست‌وزیر پیشین دانمارک، نیز در حساب توییتر خود نوشت: «این باید دروغ آوریل (اشاره به روز نخست آوریل که در این روز افراد به شوخی به دروغ‌‌گویی می‌پردازند) باشد... اما کاملا خارج از فصل است.»

سورن اسپرسن، سخنگوی امور خارجه حزب مردم دانمارک، به رسانه‌های این کشور در این‌باره گفت: «اگر آقای ترامپ واقعا به این موضوع می‌اندیشد، این یک سند قطعی است که نشان می‌دهد وی دیوانه شده. فروش گرینلند با بیش از ۵۰ هزار شهروند دانمارکی به امریکاکاملا مضحک است.»

آیا کمنیتز لارسن، نماینده مجلس دانمارک از دومین حزب بزرگ گرینلند اینویت آتاکاتیگیت، به رویترز گفت: «من یقین دارم که اکثریت مردم گرینلند ترجیح می‌دهند که در دراز مدت با دانمارک در رابطه باشند تا با آمریکا.»

گرینلند یک منطقه خودمختار و بخشی از دانمارک است که امور داخلی خود را در دست دارد؛ این در حالی است که کپنهاگ عهده‌دار مسئولیت دفاع و سیاست خارجی این منطقه است.

این جزیره به دلیل موقعیت استراتژیک و منابع معدنی مورد توجه بسیاری از ابرقدرت‌ها از جمله چین، روسیه و آمریکاست.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر