کد خبر: ۷۰۳۹۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
نامور مطلق در گفت و گو با باشگاه خبرنگارن جوان:

معاون سابق صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نحوه برخورد دولت با نمایشگاه صنایع دستی انتقاد کرد.

مروری بر دستآورد‌های برگزاری دوره‌های مختلف برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی/نمایشگاه ملی صنایع دستی کشورمان باید بین‌المللی باشدبهمن نامور مطلق معاون سابق صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌ و گو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت:نمایشگاه‌ها یکی از جلوه‌های رویداد‌های مهم و بزرگ در هر رشته و حوزه‌ای محسوب می‌شوند.

معاون سابق صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد:نمایشگاه ملی و بین المللی صنایع دستی به دلیل طبیعت گفتمانی صنایع دستی در رشد و توسعه این عرصه بسیار موثر هستند. با مرور تجربه کشور‌های مختلف در برگزاری نمایشگاه‌های صنایع فرهنگی و دستی متوجه می‌شویم که نمایشگاه‌ها بخشی از جریان فرهنگی و اقتصادی صنایع دستی کشور هستند.

او افزود:نمایشگاه‌ها کارکرد‌هایی برای خودشان دارند و یکی از کارکرد‌های مهم آن‌ها آشنایی هر چه بیشتر مردم با حوزه مورد نظر است. یکی دیگر از کارکرد‌های نمایشگاه‌ها به جریان انداختن چرخه اقتصادی به خصوص برای هنرمندان و شرکت‌های بزرگ است.

نامور مطلق گفت: یکی دیگر از کارکرد‌های نمایشگاه‌ها ارائه مد‌های تازه‌ و منطبق با ذائقه مردم است. بنابراین واجب است که نمایشگاه‌ها به خصوص در حوزه صنایع دستی برگزار شوند. خوشبختانه نمایشگاه صنایع دستی کشور ما یکی از نقاط قوت صنایع دستی است. این نمایشگاه باید بین المللی باشد در واقع ما باید بزرگترین و بین المللی‌ترین نمایشگاه جهان را داشته باشیم، زیرا صاحب بیشترین صنایع دستی جهان هستیم، اما متاسفانه نمایشگاه ملی صنایع دستی به دلیل وضعیت روابط تجاری و سیاسی با کشور‌های مختلف و کم توجهی برخی از مسئولان هنوز به جایگاه خودش نرسیده است اگر چه مدیران حوزه صنایع دستی کشور تلاش می‌کنند که نمایشگاه صنایع دستی کشورمان به جایگاه مناسب خودش برسد، اما تحقق این هدف نیاز به اراده ملی دارد.

چرا باید برای صنایع دستی بن بدهیم؟

او در خصوص تاثیر برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی روی وضعیت معیشت هنرمندان گفت:یکی از انتقادات هنرمندان به شیوه برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی و پولی شدن غرفه‌های این نمایشگاه‌ها است که در این خصوص باید گفت اختصاص غرفه‌های نمایشگاهی به هنرمندان در همه نقاط دنیا پولی است، اما کشور ما در گذشته نه چندان دور درآمد نفتی زیادی داشت و اکثر نمایشگاه‌ها را به صورت رایگان برگزار می‌کرد البته عرصه صنایع دستی یک عرصه اقتصادی است و دولت باید از فعالان این عرصه حمایت کند، اما برگزاری نمایشگاه رایگان در هیچ جای دنیا معنا ندارد و برگزاری چنین نمایشگاهی به نفع صنعتگران هم نیست، زیرا با برگزاری نمایشگاه رایگان رانت زیاد می‌شود و صنعتگر واقعی جا می‌ماند.

نامور مطلق ادامه داد:حمایت بی رویه در گذشته سودی برای صنایع دستی نداشته و هم اکنون نیز نخواهد داشت بنابراین سیاست نمایشگاهی باید به گونه‌ای باشد که میزان هزینه غرفه نمایشگاهی موجب ناامید شدن فعالان صنایع دستی نشود.

 او ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی نیز باید تبلیغات زیادی انجام بدهد و بازار خوبی را برای فعالان صنایع دستی ایجاد کند مثلا به نهاد‌های دولتی و خصوصی بن بدهند تا بتوانند صنایع دستی کشورشان را بخرند.

معاون سابق صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد:اگر برای کتاب بن می‌دهیم و نظام آمادگی اختصاص۱۰۰میلیارد برای تامین بن کتاب را دارد، چرا نباید برای صنایع دستی بن بدهیم؟ مگر ارزش صنایع دستی از کتاب کمتر است.

نامور مطلق گفت:صنایع دستی، کتاب مجسم ما است و اگر خدای ناکرده از بین برود، زیبایی شناسی ما از بین می‌رود پس دولت باید عادلانه با صنایع دستی برخورد کند و اگر برای کتاب سوبسید می‌دهد، بداند که صنایع دستی به مراتب نیاز بیشتری به کمک دارد و تعداد افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند زیاد‌تر و محروم‌تر هستند. من نیز تلاش می‌کردم که این هدف را محقق کنم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر