کد خبر: ۷۰۴۰۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد؛
اسلامی گفت: ایران مانع از تصویب قطعنامه‌ای شد که از جانب ایالات متحده آمریکا و امارات متحده عربی در رابطه با امنیت دریانوردی دریای عمان و تنگه هرمز پیشنهاد شده بود.
 
 
ایران مانع از تصویب قطعنامه آمریکا و امارات در رابطه با امنیت دریانوردی شد
به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی، نمایندگان مجلس، مدیران ارشد ارگان‌های دریایی کشور مراسم گرامی داشت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی برگزار شد.
 
جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: حافظان حریم دریایی و امنیت دریانوردی کشور، فعالان صنعت کشتی‌رانی، صیادی، صنایع دریایی و محیط بانان محیط زیست دریایی در طول یکسال گذشته اقدامات بسیار گسترده‌ای در این حوزه انجام داده‌اند.

او با اشاره به اینکه با اعمال تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی صنعت حمل ونقل دریایی کشور در نوک پیکان این تحریم‌ها قرار گرفت، گفت: مطمئنم  دولت و ملت ایران با تکیه بر نیروی انسانی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی قادر خواهیم بود تمامی این ناملایمات و توطئه‌های دشمن را پشت سر بگذاریم.
بیشتر بخوانید: افزایش سطح کیفیت در حوزه دریانوردی / تحریم‌ها دریانوردان را از پا در نیاورد

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور در تعامل نزدیک با شرکت‌های کشتی‌رانی، اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط، شرکت‌های بیمه‌ای، مؤسسات رده‌بندی و هماهنگی با ارگان‌های دولتی تلاش کرده است با اقداماتی نظیر استفاده از بیمه‌های تخصصی P&I ایرانی، ارتقاع کیفی خدمات فنی و مهندسی، صدور تمام گواهی‌نامه‌های فنی و ایمنی شناورها، انجام بازرسی‌ها توسط بازرسان ایرانی، افزایش توان نظارتی ایمنی بر آب‌راه‌های تحت حاکمیت و بنادر کشور، اتکا بر توان علمی و فناوری شرکت‌های دانش بنیان، حضور فعالانه در مجامع بین‌المللی در جهت دفاع از حقوق قانونی ناوگان ملی دریانوردی کشور و ارتقاع کیفی و کمی توان داخلی جهت انجام تعمیرات دوره‌ای ناوگان و ساخت کشتی‌های جدید از تأثیر این تحریم‌ها بکاهد.

اسلامی بیان کرد: ایران در گذشته به عنوان یکی از کشور‌های پیشتاز در کشتیرانی  و حال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اعضای سازمان بین‌المللی دریانوردی با عضویت در بیش از ۳۰ کنوانسیون و پروتکل دریایی همواره خود را متعهد به اجرای استاندارد‌های بین‌المللی نسبت به ناوگان ملی دریایی دانسته و ایمنی آبراه استراتژی تنگه هرمز، خلیج عمان و خلیج فارس را با تهیه و تولید نقشه‌های به روز شده دریایی و ارائه خدمات ناوبری دریایی به کشتی‌های عبوری و ورودی به بنادر همواره تأمین کرده است. ارائه این خدمات باید با حفظ و ارتقای امنیت دریانوردی منطقه به دست نیروی دریایی ارتش، سپاه و مرزبانی دریایی انجام شود.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی توضیح داد: امروزه کشور ما به لحاظ استاندار‌های آموزش و صدور گواهی‌نامه‌های دریانوردان به عنوان یکی از کشور‌های پیشرو در جهان مطرح بوده و در لیست سپید سازمان بین‌المللی سازمان بین‌المللی دریانوردی قرار دارند و کشتی‌های تحت پرچم آن از رکورد مطلوبی در رژیم‌های کنترل و بازرسی مناطق جهان برخوردار است.

این مقام مسئول  بیان کرد: در رابطه با تربیت دریانوردان شایسته ایرانی بر اساس معیار‌ها و سرفصل‌های آموزشی بین‌المللی آمده در کنوانسیون (FTCW)، و در تطابق با شعار همایش امروز "ناوگان ایرانی دریانورد ایرانی" همت و تلاش مضاعفی توسط همه ارگان‌های دریایی از سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت‌های کشتیرانی گرفته تا مراکز دانشگاهی و آ‌موزش دریایی را لازم داریم.

اسلامی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اعمال نظارت عالیه بر مراکز علمی و آموزش دریایی کشور و به روز نگه‌داشتن ۱۲۰ دستورالعمل اجرایی و ارتقای سطح دانش مدرسان با همت شرکت ملی نفت‌کش در مرحله اول تعداد ۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان غیر بورسیه‌ای رشته علوم دریایی دانشگاه‌ها را به عنوان کارآموز دریایی بر روی کشتی‌های تحت مالکیت این شرکت معرفی کند.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در حوزه تعاملات با نهاد‌های بین‌المللی دریایی باید بگوییم که سازمان بنادر و دریانوردی طبق قانون نمایندگی رسمی دولت ایران را در چندین مجمع بین‌المللی بر عهده دارد افزود: در این میان نقش ایران در سازمان بین‌المللی دریانوردی به عنوان مرجع صلاحیت‌دار برای تدوین و تصویب مقررات جهان، مشمول حوزه ایمنی دریانوردی و حفظ محیط زیست دریایی همواره مورد توجه دولت‌های عضو بوده است.

او گفت: این نقش آفرینی در ۲ سطح شرکت در اجلاس‌های فنی و تخصصی کمیته‌ها، شورا‌ها و دیگری همکاری‌های فنی از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی و سمینار‌ها نمایان می‌شود.

اسلامی بیان کرد: در اجلاس اخیر شورای آیمو که در هفته آخر تیر امسال برگزار شد، هیئت نمایندگی ایران در این اجلاس با حضوری فعالانه و با انجام رایزنی‌های فشرده با نمایندگان دولت‌های عضو و غیر شورا مانع از تصویب قطعنامه‌ای شد که از سوی ایالات متحده آمریکا و امارت متحده عربی در رابطه با امنیت دریانوردی دریایی عمان و تنگه هرمز پیشنهاد شده بود و شورا نهایتاً به ذکر بخشی از مفاد قطعنامه در گزارش نهایی بسنده کرد.ایران مانع از تصویب قطعنامه ای شد که از سوی ایالات متحده امریکا و امارات متحده عربی در رابطه با امنیت دریانوردی دریای عمان و تنگه هرمز پیشنهاد شده بود و شورا نهایتاً به ذکر بخشی از مفاد قطعنامه در گزارش نهایی بسنده نمود.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در رابطه با شناور‌های سنتی و ارتقای ایمنی آن‌ها اگرچه جایگزینی اینگونه کشتی‌ها بیش از یک دهه در دستور کار بوده، اما علی‌رغم تسهیلات و مشوق‌های در نظر گرفته توانستیم توفیق این طرح‌ها به دلایل متعدد با فراز و فرود‌هایی مواجه بوده است، گفت: سازمان بنادر همواره پشتیبان برنامه‌ها و طرح‌های ساماندهی و نوسازی شناور‌های سنتی بوده و در این مسیر آمادگی ایفای مسئولیت‌های خود را داشته و دارد.

او تاکید کرد: تهیه برنامه ارتقای و جایگزینی شناور‌های سنتی با همکاری دستگاه‌های ذیربط از طریق کمیسیون اقتصادی هیئت وزیران از جمله آن‌ها محسوب می‌شود.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی به مسائل ایمنی و حفظ محیط زیستی دریایی اشاره کرد و گفت: اجرای الزامات ناشی از اصلاح کنوانسیون جلوگیری از آلودگی دریایی در رابطه با سوخت کم سولفور توسط کشتی‌ها از ابتدای سال ۲۰۲۰ است و طبق این الزام قانونی و در جهت کاهش آلودگی جوی ناشی از فعالیت کشتی‌ها سوخت سنگین مصرف ناوگان ملی دریایی که حدوداً یک و نیم میلیون تن در سال برآورد می‌شود باید از سطح گوگرد ۳ ونیم درصد به نیم درصد کاهش یابد.

اسلامی تاکید کرد: با درک اهمیت موضوع و با شرکت فعالانه در اجلاس‌های آیمو در طی فرایند تصویب اصلاحیه، پیگیری موضوع از وزارت نفت و شرکت‌های تابعه از جمله شرکت‌های کشتیرانی، سازمان حفاظت از محیط زیست، شورای عالی صنایع دریایی و مؤسسات دانشگاهی تحقیقاتی و همچنین با حمایت دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام به روز رسانی و در صورت نیاز بازسازی پالایشگاه‌های کشور برای تولید سوخت و حمایت از بخش خصوصی برای ورود به عرصه تأمین و یا تولید سوخت در دستور کار جدی وزارت نفت قرار گرفته و در حال پیگیری است.

او  در پایان گفت: هم‌اکنون ۱۲۵ بانوی دریانوردی در سفر‌های نزدیک به ساحل در کشور داریم و ما به لحاظ قانونی هیچگونه محدودیتی برای حضور بانوان در فعالیت‌های مختلف دریایی به ویژه فعالیت‌هایی که در خشکی مستقر هستند وجود ندارد.

انتهای پیام/
 

ایران یکی از قدیمی‌ترین اعضای سازمان بین‌المللی دریانوردی است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر