کد خبر: ۷۰۴۰۹۱۳
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷

کتاب شیردربان اکباتان (شیرسنگی همدان) نوشته خلیل الله بیک محمدی و رضا رضالو از مجموعه آثار دانش نامه استان همدان به چاپ رسید.

صدای شیرسنگی همدان در دانش نامه استانبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، تیمور آقامحمدی، معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان گفت: کتاب شیرسنگی همدان دارای ۴ فصل و ۲۸۴ صفحه در قطع وزیری است که حاصل ماهیت اسناد تاریخی و کاوش¬هایی درخصوص مجسمه شیرسنگی و محوطه اطراف آن است.

تیمور آقامحمدی فصل اول این کتاب را با محوریت ماهیت شهر تاریخی همدان، جغرافیا و محل قرار گرفتن شیرسنگی در دروازه شهر عنوان کرد و اظهار داشت: فصل دوم این کتاب به پیشینه حضور شیر در فرهنگ‌های باستانی ایران تا به امروز، نماد شیر و نمود آن بر روی آثار مختلف اشاره دارد.

او فصل سوم را دربرگیرنده گفته‌ها و شنیده ها، مستندات، حوادث تاریخی پیرامون شیرسنگی و تصاویر قدیمی شیرسنگی دانست و تصریح کرد: فصل چهارم کتاب، کاوش‌های باستان شناسانه، یافته ها، قبر‌های دوره اشکانی و گور‌های اسلامی محوطه شیرسنگی را دربر دارد.

در ادامه نویسنده و پژوهشگر کتاب "شیر دربان اکباتان" خلیل الله بیک محمدی به اعتقاد مردم همدان به نماد ماهیت وجودی شیرسنگی پرداخت و گفت: مردم همدان اعتقاد داشتند مجسمه شیر سنگی حافظ همدان از بلای طبیعی و غیرطبیعی و ساخته سلیمان نبی (ع) است و به آن ارادت ویژه‌ای داشتند، از آن به‌عنوان نگاهـبان اکـباتان یاد شده و شاهد حماسه‌های تاریخی متعدد بوده است و می‌توان آن‌را در میان اسطوره‌ها، اشعار و قصه‌های این شهرِ کهن جست، در گذشته، مردم همدان، در باورداشت‌های خود، این مجسمه‌ی سنگی را طلسم شهر در برابر سرمای جانکاه و برف فراوان آن می‌دانستند.

شیرسنگی، در درازای عمر خود (قریب به ۲۳ قرن) آماج ملامت‌های مختلفی قرار داشته و صدمات جبران‌ناپذیـری متـحمل شـده اسـت.

او با شاره به اینکه مجسمه شیرسنگی متعلق به دوران سلوکی و اسکندر است افزود: این پژوهش در پی آن است که با رویکرد گردآوری از پژوهش‌های پیشین و بررسی نوشته‌ها (باحفظ امانت در ارجاع‌دهی به منابع دست اول و دوم) و داده‌های موجود، مدارک و مستندات تصویری از شیرسنگی در بستر تاریخ، مرجعی کامل و مستند ارائه دهد که به واقعیت نزدیک‌تر است. درباره‌ی شیرسنگی نقل‌قول بسیار وجود دارد، اما همه‌ی مدارک از جمله: نوشته‌ها، اسناد و داده‌های موجود تاکنون به‌صورت کامل با هم مقایسه و تحلیل نشده‌اند (نکته‌ی قابل تأمل این است که تاکنون کتاب یا مرجعی کامل از شیرسنگی، منتشر نشده تا تحولات و گذار تاریخی آن در اختیار هنر و فرهنگ‌دوستان این مرز و بوم قرار گیرد و هرچه منتشر شده در مقالات و گفتار‌های کوتاه بوده و دسترسی به آن برای مخاطب عام کمی دشوار است)؛ بنابراین، پرداختن به شیرسنگی همدان با این نگاه و با استناد به مدارک و داده‌های باستان‌شناسی و وضعیت موجود آن، در ساختار تاریخی شهر همدان که حاوی نشانه‌های مهمی است، فصل جدیدی در جبران فقدان یک مرجع منسجم از این اثر را ارائه خواهد کرد. پژوهش مذکور با وجود برخی کاستی‌ها، می‌تواند پژوهشی نو و منسجم در بازشناسی ماهیت تاریخی شیرسنگی همدان از ابتدا تا به امروز، ارائه کند.

انتهای پیام/ د 

چاپ کتاب شیردربان اکباتان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر