کد خبر: ۷۰۴۲۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴
منابع نزدیک به طالبان:

برخی منابع نزدیک به گروه طالبان از تعویق امضای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان خبر دادند.

منابع نزدیک به طالبان: امضای توافقنامه صلح با آمریکا به مدت نامعلومی به تعویق افتاده استبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، برخی منابع نزدیک به گروه طالبان از تعویق امضای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان خبر دادند.

پیش از این گفته می شد که قرار است که تفاهمنامه صلح میان آمریکا و طالبان همزمان با صدمین سالروز استقلال افغانستان (28 اسد/ مرداد) میان مقام‌هایی آمریکایی و نمایندگان گروه طالبان به امضا برسد اما اکنون منابع نزدیک به گروه طالبان اعلام کرده اند که امضای این تفاهمنامه به دلیل مداخله دولت افغانستان تا تاریخ نامعلومی به تعویق افتاده است.

وحید مژده، از مقامات سابق طالبان به جمهور گفته است: در حال حاضر هیچ مشکلی میان مقام‌های آمریکایی و نمایندگان طالبان وجود ندارد اما مشکل اصلی حکومت افغانستان می‌باشد.

وی افزوده است: «اشرف غنی با مصرف میلیون ها دالر مشغول لابی گیری در کنگره آمریکا است تا سناتورهای آمریکایی را قناعت دهد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اولویت بیشتری نسبت به امضای تفاهمنامه صلح دارد.»

وی بیان داشت: «در حال حاضر آمریکایی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و امضای تفاهمنامه با طالبان که تعویق انتخابات ریاست جمهوری نیز جز آن است در دو راهی قرار گرفته‌اند. از یک طرف خودشان را مدافع مردم سالاری در افغانستان می‌دانند که باید انتخابات برگزار کنند و از طرف هم سخت خواهان آمدن صلح است، این مسائل امضای تفاهمنامه را تا زمانی نامعلومی به تعویق انداخته است.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که برخی رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که طالبان نمی‌خواهند تفاهمنامه صلح را با آمریکایی‌ها امضا کنند.

روزنامه دان نیوز پاکستان به نقل از سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نوشته است: برخی مسائل فنی میان مذاکره کنندگان طالبان و آمریکا حل نشده و ایجاب می‌کند که روی این مسائل با بزرگان دو طرف مشورت بیشتری صورت بگیرد و به این دلیل امضای تفاهمنامه به تعویق افتاده است.

این روزنامه نوشت: در واقعیت طالبان می‌خواهند وقت بیشتری به دست بیاورند تا بدانند بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه اتفاقی می افتد به این دلیل نمی‌‌خواهند تفاهنامه را با آمریکایی‌ها امضا کنند.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر