کد خبر: ۷۰۴۴۰۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
کد خبر : ۷۰۴۴۰۴۸
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

احمد نسب گفت: بنابر آمار در تاریخ ۲۵ مرداد، ۳ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۸۹۱ متر مکعب آب مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به ۲ سال گذشته فزونی یافته است.

برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی به صلاح کشور نیست/ جبران کمبود منابع آب‌های زیرزمینی مستلزم چند سال بارندگی متوالیمحمدرضا احمد نسب قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از رشد بی رویه مصرف آب اظهار کرد: بنابر آمار در تاریخ ۲۵ مرداد، ۳ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۸۹۱ متر مکعب آب مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ درصد رشد داشته است.

او با اشاره به اینکه حجم مصرف آب نسبت به ۲ سال گذشته فزونی یافته است، افزود: در تاریخ ۲۵ مرداد ۹۷، ۳ میلیون و ۲۱۷ هزار و ۱۵۱ متر مکعب و سال ۹۶، ۳ میلیون و ۲۱۴ هزار مترمکعب آب در شهر تهران استفاده شده که بنابر آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۴ هزار متر مکعب و سال ۹۶، ۱۳۷ هزار متر مکعب مصرف فزونی یافته است.

احمد نسب با اشاره به اینکه رشد فزونی مصرف آب بیانگر برداشت بی رویه از آب‌های زیر زمینی است، بیان کرد: بنابر آمار در تاریخ ۲۵ مرداد ۹۸، ۷۰.۴ درصد از آب‌های سطحی و ۲۹.۶ درصد آب‌های زیر زمینی مورد استفاده قرار گرفته است، در حالیکه مصرف بالای ۲۵ درصد از آب‌های زیرزمینی به معنای پیشخور کردن منابع آبی از نسل‌های آینده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست، اظهار کرد: براین اساس صرفه جویی، اصلاح و بازسازی شبکه ها، نصب کنتور‌های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب و تنظیم فشار شکن‌های شبکه آب را از جمله راهکار‌های مدیریت مصرف آب و جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی دانست.

او از بهبود میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این در حالی است که به سبب افزایش مصرف از آب‌های سطحی و زیر زمینی از مردم تقاضا داریم که همچنان مدیریت مصرف را رعایت کنند.

احمد نسب مجموع حجم ذخایر آب پشت سد‌ها را ۱۰۹۳ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: براین اساس ذخایر آب سد کرج ۱۷۴ میلیون متر مکعب، لار ۲۳۹ میلیون متر مکعب، لتیان ۷۰ میلیون متر مکعب، طالقان ۳۷۶ میلیون متر مکعب و ماملو ۲۳۴ میلیون متر مکعب است.


بیشتر بخوانید: رشد ۴.۵ درصدی مصرف آب نسبت به مدت مشابه سال قبل/ برای تامین آب پایتخت همچنان دغدغه داریم


قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب درباره آخرین وضعیت بارندگی در حوزه آبریز سد‌ها از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ گفت: از ابتدای سال آبی تا ۲۵ مرداد، متوسط بارندگی در حوزه آبریز سد کرج ۵۵۸ میلی متر، طالقان ۳۷۶ میلی متر، لتیان ۵۵۰ میلی متر، لار ۸۳۹ میلی متر و ماملو ۳۲۱ میلی متر بوده است.

او مجموع میزان بارندگی از ابتدای مهر تا ۲۵ مرداد در تهران را ۳۱۸.۵ میلی متر اعلام کرد و افزود: این در حالی است که کمبود منابع آب‌های زیرزمینی به سبب برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی طی ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر جبران نشده است به عبارت دیگر با یکسال بارندگی مناسب، این سفره‌ها مجدد تغذیه نمی‌شود و بازگشت به حالت نرمال، حداقل نیازمند بارندگی مناسب در چند سال متوالی است.

احمد نسب با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی، فرونشست زمین و پیشخور کردن حقابه‌ها را به همراه دارد، گفت: براین اساس صرفه جویی، اصلاح و بازسازی شبکه ها، نصب کنتور‌های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب و تنظیم فشار شکن‌های شبکه آب را از جمله راهکار‌های مدیریت مصرف آب و جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی دانست.

او با اشاره به اینکه بارش‌های اخیر در تامین آب پشت سد‌ها تاثیر بسزایی داشته است، بیان کرد: این در حالی است که کمبود منابع آب‌های زیرزمینی به سبب برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی طی ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر جبران نشده است به عبارت دیگر با یکسال بارندگی مناسب، این سفره‌ها مجدد تغذیه نمی‌شود و بازگشت به حالت نرمال، حداقل نیازمند بارندگی مناسب در چند سال متوالی است.

این مقام مسئول با اشاره به راهکار‌های ساده رعایت الگوی مصرف آب بیان کرد: اجتناب از مصرف آب شرب برای شست و شوی حیاط و باغچه، نصب سایه بان و جلوگیری از نشت کولر‌های آبی، استفاده از فلاش تانک‌های ۲ منظوره، کاهش زمان دوش گرفتن به کمتر از ۵ دقیقه و بررسی کنتور‌های آب و رفع شکستگی لوله از جمله اقداماتی است که می‌تواند در کاهش هدر رفت آب تاثیر بسزایی داشته باشد.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب با اشاره به اینکه در تامین آب مصرفی شهر تهران همچنان دچار دغدغه هستیم، گفت: با استمرار این روند در شش ماهه دوم همچنان روی لبه تیغ هستیم چرا که در صورت وقوع برف و سرما در ارتفاعات، آب ورودی رودخانه‌ها نسبت به شش ماهه ابتدای سال کاهش می‌یابد که با این وجود مدیریت ذخیره آب پشت سد‌ها امری ضروری است.

احمد نسب در پایان با اشاره به اینکه منابع آب‌های سطحی پایدار نیست، تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن ایران روی کمربندی خشک و نیمه خشک، همچنان برای تامین آب مورد نیاز تهران دغدغه داریم.

انتهای پیام/

فزونی حجم مصرف آب نسبت به ۲ سال گذشته

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر