کد خبر: ۷۰۴۷۰۵۹
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰

حسن ربیعیان، قاری و داور بین‌المللی قرآن از پتانسیل پخش تلویزیونی تلاوت متسابقان رشته قرائت گفت.

پیشنهاد استاد قرآن برای تلاوت‌های اذان‌گاهی سیماحسن ربیعیان، قاری و داور  مرحله مقدماتی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، درباره پخش برنامه تولید شده از این رقابت‌ها به خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: انتظار می‌رود بجز شبکه قرآن سیما که شبکه تخصصی قرآن است، سایر شبکه‌ها نیز مسابقات قرآن را بازتاب دهند و برنامه‌های آن که کیفیت بالایی دارد را پخش کنند. اگر کل برنامه ها پوشش رسانه‌ای داده شود که چه بهتر. اگر از تلاوت متسابقان رشته قرائت و تحقیق در تلاوت‌های قبل از اذان بهره برده شود، اتفاق خوبی خواهد بود. زیرا این تلاوت‌ها هم کیفیت مطلوبی دارند و هم زمان کوتاه و مناسبی در زمان تلاوت اذان‌گاهی دارند. 

وی درباره سطح مسابقات این دوره نسبت به ادوار گذشته گفت: سطح مسابقات در رشته حفظ کل بسیار خوب بود و در رشته قرائت که تا الان ۱۲ نفر به تلاوت پرداختند، تلاوت‌ها خوب و رقابت بین متسابقان نزدیک است.

ربیعیان به شیوه برگزاری مسابقات طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: برگزاری مسابقه  هم به صورت استودیویی که دوسال است با آن روبه‌رو هستیم و هم در سالن، با حضور مخاطبان مطلوب است . هرکدام ویژگی‌های خوب خود را دارند. در فضای استودیویی متسابق آرامش و وقت بهتر و بیشتری برای اجرای خود دارد و مردم نیز در زمان پخش برنامه می‌توانند با شیوه داوری‌ها بهتر آشنا شوند. بیان نکات برای متسابقانی که قصد شرکت در مسابقات را دارند، نیز اتفاق خوبی است و به برنامه رنگ و بوی آموزشی  می‌دهد؛ اما تلاوت در حضور مردم نیز مزایای خود را دارد. متسابق از تشویق و روحیه مستمع بهره می‌برد و هیجان خاصی بر فضا حکمفرماست؛ تجربه نشان داده شاید در این مرحله رقابت‌ها با استقبال مواجه نشود و سالن خالی از جمعیت شود، اما این شیوه جدید که مرحله مقدماتی استودیویی برگزار می‌شود و فینال مثل سابق با حضور مردم است بهترین حالت برگزاری مسابقه است.

این قاری و داور مسابقات قرآن درباره جوان‌گرایی در چینش داوران گفت: یکی از بهترین کار‌هایی که در انتخاب داوران صورت گرفته جوان‌گرایی است. همراهی و مشورت قاریان پیشکسوت و جوان با یکدیگر مطلوب است. داوری در بعضی رشته‌ها کمی با سلیقه داور ارتباط دارد و تعویض و به روز شدن داوران می‌تواند از این اعمال سلیقه جلوگیری کند.

وی در پایان گفت: در برخی بخش‌ها مانند صوت و لحن، تجوید و وقف  احتمال اعمال سلیقه بیش از سایر بخش‌هاست؛ مثلاً دو داور نحوه تلفظ حرف "ض" را با اینکه مخرج مشخص شده‌ای دارد، اما با سلیقه شخصی می‌سنجند و افزایش تعداد داوران، تسلط به آیین‌نامه، تنوع در چینش داوران و استفاده از داوران جوان می‌تواند این اعمال سلیقه را کاهش دهد.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر