کد خبر: ۷۰۵۷۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
کد خبر : ۷۰۵۷۰۱۰
دانستی حقوقی؛

یک وکیل دادگستری درباره چگونگی تبدیل مجازات حبس به جزای نقدی توضیحاتی داد.

آیا مجازات حبس را می‌توان خرید؟به گزارش خبرنگار  حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، پس ازآن که دادگاه حکم حبس را صادر می کند بسیاری از افراد فکر می‌کنند که می‌توانند این حکم را خریداری کنند اما به گفته قضات و وکلا تمام حبس‌ها قائل به خرید نیستند و نمی توان به راحتی این کار را انجام داد.

مهدی عزیزاده وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو  با خبرنگار  حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد مجازات حبس گفت: در حقیقت زندان و حبس جزء جرائم تعزیری است و تنها یک بار در حدود آن هم برای بار سوم سرقت حدی آورده شده.

حبس را در چه صورتی می‌توان خرید؟  

او ادامه داد:حبس خریدنی نیست و مجرمان نمی‌توانند آن را بخرند البته قانونگذار در شرایط خاص به قاضی این اجازه را داده است که مجازات حبس را تبدیل کند.

این وکیل پایه یک دادگستری درباره شرایطی که می‌توان حبس را تبدیل به جزای نقدی کرد، گفت: هنگامی که حکم حبس تعزیری کمتر از ٣ ماه باشد قاضی موظف است این حبس را تبدیل به جزای نقدی کند.

عزیز زاده افزود:البته طبق قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ پیش‌بینی شده جرائمی که حبس کمتر از ۶ ماه داشته باشند یا برای آنها هیچ شاکی وجود نداشته باشد و یا درصورت وجود رضایت شاکی، قاضی باید از مجازات جایگزین حبس استفاده کند.


بیشتر بخوانید:آیا شوهر می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟


او با بیان اینکه تبدیل حبس تنها با دستور قاضی انجام می‌شود، بیان کرد: قاضی می‌تواند با توجه به تشخیص خود حبس را تبدیل به جزای نقدی کند و بر اساس قانون،  تبدیل حبس به جزای نقدی نرخ مخصوص به خود را دارد که در زمان اجرای احکام مشخص می‌شوند.

انتهای پیام/

چگونه مجازات حبس به جزای نقدی تبدیل می شود؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
زندانی که حکمش همدست با قاتل هست بدون شاهدعینی
..۱۲سال زندانی دارد .وازاین زندانی به هر دلیلی ۷سال هبسش باقی مانده است وگفته شده باید یکسال دیگر هبسش را بکشد وعفو میشود..آیا این زندانی میتواند یکسال هبسش را بخرد؟ ایا به هردلیلی عفو نشود میتواند ۷سال زندانی اش را بخرد؟
خواهشا جواب دهید
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر