کد خبر: ۷۰۵۸۶۲۸
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
رئیس انجمن شیمی ایران خبرداد؛

رئیس انجمن شیمی ایران گفت: اگر زمینه فعالیت این سرمایه‌های علمی مهیا شود تولید داخل قدرتمند می‌شود.

تقویت تولید داخل با بکار گیری سرمایه‌های علمیبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،نهمین سمینار ملی دوسالانه شیمی و محیط زیست انجمن شیمی ایران در اراک آغاز شد.

شمسی‌پور رئیس انجمن شیمی ایران در این همایش با بیان اینکه ۱۰۰ هزار دانش آموخته جویای کار رشته‌های مختلف مقطع دکترا در کشور وجود دارد گفت: به‌کارگیری نشدن این ظرفیت‌های علمی در شرایطی است که کشور در بسیاری از موارد وابسته به واردات است و اگر زمینه فعالیت این سرمایه‌های علمی مهیا شود تولید داخل قدرتمند می‌شود.

شمسی‌پور افزود: تولید یک و ۵۸ درصد علم جهان در کشور نشان از کیفیت مراکز علمی کشور و بنیه نیروی انسانی در این زمینه دارد و مشکل استفاده نکردن بهینه از دانش آموختگان دانشگاهی باید در سایه توجه مسئولان رفع شود.

او اضافه کرد: دانشمندان ایران اسلامی در چاپ مقالات در بسیاری از مجله‌های معروف دنیا رتبه‌های برتر جهانی را به خود اختصاص داده اند که این مهم بیانگر کیفیت علمی کشور است و ۳۰۰ دانشمند ایرانی در جهان وجود دارد که مزیت اصلی برای کشور به شمار رفته و باید در سایه برنامه ریزی صحیح زمینه استفاده حداکثری از آنان برای رونق تولید و شکوفایی علمی و اقتصادی ایجاد شود.

رئیس انجمن شیمی ایران بیان کرد: بخش بزرگی از پژوهش‌های دانشگاهی معتبر دنیارا دانشمندان ایرانی اداره می‌کنند که این مهم نشان از کیفیت و ظرفیت علمی بال در ایران است و با استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت دانش آموختگان شیمی می‌توان در مدت ۱۰ سال خام فروشی نفت را در کشور پایان داد و با ارزش افزوده ناشی از آن زمینه توسعه و پیشرفت را برای کشور به ارمغان آورد.


او بیان کرد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور نباید بپذیرند که نیروی مازاد و بدون استفاده تولید کرده‌اند بلکه بخش‌های دیگر جامعه هستند که باید هنر به‌کارگیری توان علمی این افراد را در بدنه صنعت، کشاورزی و خدمات داشته باشند.

شمسی پور ادامه داد: این انجمن با دارا بودن ۳۵۰ نفر از بهترین نیرو‌های علمی از نظر کمیت و کیفیت بزرگترین انجمن علمی در کشور است و ۱۰ هزار نفر به صورت دایم پایگاه اینترنتی این انجمن را دنبال می‌کنند و ۱۵ کمیته در انجمن شیمی ایران فعال است و ۶۰ نفر وظیفه تهیه و تدوین مجلات این انجمن را برعهده دارند.

ذوالقرنین دبیر علمی نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران هم گفت: شناسایی اندازه‌گیری آلاینده‌های آب، هوا و خاک، شیمی پسماند‌های صنعتی، شهری و آزمایشگاهی، روش کنترل و کاهش آلاینده‌های هوا، آب و خاک و شناسایی و اندازه گیری سموم و آفت‌کش‌های مضر در محصولات کشاورزی و غذایی از جمله محور‌های این همایش است.

۲۲۱ مقاله به دبیرخانه نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران ارسال شد

ذوالقرنین معرفی چالش‌های صنعت، ارتباط بین پژوهشگران و صنعت و معرفی ظرفیت‌های اراک را از جمله اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد و افزود: ۲۲۱ مقاله به دبیرخانه نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران ارسال شد که ۱۶ مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی و ۱۶۱ مقاله به صورت پوستر در این همایش ارائه می‌شود.

انتهای پیام / ج

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر