کد خبر: ۷۰۵۸۷۲۲
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
تولیت حرم حضرت معصومه (س):

آیت الله سعیدی گفت:وقتی دین خدا به‌خطر می‌افتد حزب‌الهی‌ها پای کار هستند،لبیک یا حسین شعار نیست اعلام حضور است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،آیت‌الله سعیدی،تولیت حرم حضرت معصومه (س) و امام جمعه قم در مراسم اجتماع لبیک یا حسین (ع) در جمع عزاداران حسینی (ع) گفت: باید حماسه‌ای جاوید در سرزمین کربلا شکل می‌گرفت که برای ابدیت بشر ذخیره و کتاب و درس و دانشگاهی برای هر کسی که امام حسین (ع) را الگوی خود قرار می‌دهد، باشد.

او با بیان اینکه حادثه کربلا نه از نظر شخصیت امام حسین (ع) و نه از نظر مکان آن اتفاق منحصر به تاریخ خاصی نبود، افزود: اگرچه آن حادثه در سال ۶۱ هجری رقم خورد، اما در همه زمان‌های بعد از آن قابل تجدید و تکرار بود، رهبری و مدیریت آن اگرچه به‌عهده امام حسین (ع) بود، اما از نظر مدیریت و الهام‌بخشی، بعد از امام حسین (ع) به همه اهل بیت منتقل شد.

 پاسخ‌گویان به استغاثه امام حسین (ع) را دو گروه دانست و بیان کرد: دسته اول کسانی بودند که در زمان حیات امام، ایشان را یاری نکردند و پس از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) پشیمان شدند و به‌عنوان توابین دست به قیام زدند، اما حرکت و قیام آن‌ها اثر و ارزشی نداشت.

آیت‌الله سعیدی خاطرنشان کرد: دسته دوم افرادی بودند که در آن تاریخ متولد نشده بودند، آن‌ها همین شهدا، جانبازان و بسیجیان هستند، این افراد امروز لبیک می‌گویند، این لبیک ارزش دارد و همانند لبیک آن ۷۲ تن است.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) در تفسیر واژه «لبیک یا حسین» اظهار کرد: «لبیک یا حسین» در جایی شکل می‌گیرد که دو صف حق و باطل شکل گرفته باشد و تو در صف حق و علیه باطل قیام کردی و به‌نفع حق موضع گرفتی.

او ادامه داد: لبیک یعنی وقتی دین خدا به‌خطر می‌افتد حزب‌الهی‌ها پای کار هستند، لبیک یا حسین شعار نیست بلکه اعلام حضور است.

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه کسی که می‌گوید لبیک به این توجه نمی‌کند که امام برای او مأموریتی دارد یا نه، تاکید کرد: برای یار امام مهم پای کار بودن است، اینکه به او کاری سپرده می‌شود یا نه چندان اهمیتی ندارد چرا که این واژه به این معنا است که هر جا اسلام به تو احتیاج داشت، بی‌درنگ حاضر باشی.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) متذکر شد: لبیک، برای گرفتن پست و مقام نیست، این واژه آگهی استخدام نیست که وقتی از او خواستند به این ندا توجه کند او را به حقوقی برساند، بلکه ادای تکلیف الهی است.

او  با اشاره به سرگذشت یکی از شهدای کربلا که با تشویق مادرش راهی میدان نبرد شد، ادامه داد: حد و مرز لبیک در عملیات و رفتار یک مادر در کربلا هم خود را نشان داد.

آیت‌الله سعیدی با اشاره به ماجرا‌های بازگشت پیکر شهید حججی از سوریه به ایران یادآور شد: بدن این شهید در سوریه بود و بنا شد بدنش را برگردانند همسر او جمله‌ای گفت و پیغام داد اگر جنازه او را می‌آورید و می‌خواهید معامله کنید و امتیازی به دشمن بدهید من بدنش را نمی‌خواهم، این همسر شهید با این فکر، جزو افراد بازمانده کربلا هست و لبیک آن‌ها واقعی بود.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) افزود: در لبیک لازم نیست دیگری را ببینی بلکه فقط خود را باید ببینی و کار به بقیه نداشته باشی، اگر یاران امام می‌خواستند به تعداد لشکر نگاه کنند لبیک‌گو نبودند.

انتهای پیام/ش

مراسم اجتماع لبیک یا حسین (ع)در قم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر