کد خبر: ۷۰۵۹۶۵۱
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹

همزمان با ایام شهادت امام حسین (ع) کاروان نمادین کربلا در شهر‌های استان مرکزی به حرکت درآمد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک، همزمان با ایام عزاداری شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش کاروان نمادین کربلا در شهر‌های استان مرکزی به حرکت درآمد.
این کاروان در خمین مسیر روستای کفسان به سمت مرکز شهر خمین را طی کرد و مظلومیت کاروان کربلا را به نمایش گذاشت.
در تفرش هم کاروان نمادین امام حسین و خانواده و یارانش به حرکت درآمد.

حرکت نمادین کاروان کربلا در شهر‌های استان مرکزی

سوگواری چهارمین شب عزای حسینی در جای جای استان مرکزی

مردم استان مرکزی و عاشقان ابا عبدالحسین (ع) در شب چهارم محرم عزای حسینی را با حضور در مساجد، بقاع متبرکه، حسینیه‌ها و تکیه‌ها به سوگواری پرداختند.

مردم با حضور در دسته جات و هیات‌های عزاداری با سینه زنی، زنجیر زنی، نوحه خوانی و روضه خوانی به یاد شهدای دشت کربلا به خصوص سرور شهیدان اشک ماتم ریختند و یاد کربلا و قیام عاشورا را زنده نگه داشتند.

سخنرانان و مبلغان دینی هم با اشاره به تاریخ، روایات و مستندات تاریخی قیام عاشورا را بازگو کردند و هدف قیام امام حسین (ع) و قیام علیه ظلم و ظالم واحیای اسلام ناب محمدی با قیام عاشورا وشهادت سالار شهیدان و پیام رسانی امام سجاد (ع) و حضرت زینب سلام اللله علی‌ها را تشریح کردند وبه تبیین واقعه عاشورا و شهادت مظلومانه امام حسین علیه السلام و یاران باوفای آن حضرت در صحرای کربلا پرداختند.

شب چهارم شب حضرت حر (ع) وفرزندان حضرت زینب (س)

هر یک از شب‌های محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت‌ها یا وقایعی مرتبط با جریان کربلا نام گذاری شده است ومداحان در دهه محرم روضه و نوحه مرتبط با نامگذاری آن شب را می‌خوانند.

شب چهارم عزاداری محرم به شهید سربلند کربلا حربن یزید ریاحی (ع) اختصاص دارد، همچنین این شب را به فرزندان حضرت زینب هم منسوب کرده‌اند.

حر الگوی توبه و حقیقت جویی است که در آغاز برخورد با امام حسین (ع) چنین جایگاه وارسته‌ای نداشت و به گفته خودش مأمور بود و معذور! اما ادب و تواضع حر در مقابل سالار شهیدان، سبب رهایی او شدو با ژرف بینی، حق را بر باطل ترجیح داد و پیشانی پشیمانی بر سجده گاه توبه فرود آورد و الگوی توبه برای خطاکاران شد.

مراسم عزاداری امام حسین (ع) همه ساله در ایام محرم در اماکن و فضا‌های مختلف شهر‌ها و روستا‌های استان مرکزی برگزار می‌شود و مردم استان مرکزی ارادت خود را به حضرت ابا عبدالحسین (ع) نشان می‌دهند.

محرم امسال هزار و ۳۰۰ هیات مذهبی و هزار و ۳۰ مبلغ و مبلغه در استان مرکزی فعالیت می‌کنند که ۳۳۰ نفر از این مبلغان اعزامی از خارج از استان هستند تا مراسم سوگواری شهادت نوه پیامبر اسلام در سطح استان مرکزی به خوبی انجام شود.

امشب هم شب پنجم محرم میان چند شهید کربلا مشترک و به حضرت زهیر (ع)، حبیب بن‌مظاهر و حضرت عبدالله بن حسن کودک هشت ساله امام مجتبی (ع) منسوب است.

انتهای پیام / ج

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر