کد خبر: ۷۰۶۱۳۲۰
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳

۱۰ هزارهکتار باغات جنوب استان کرمان به آفت مگس مدیترانه‌ای آلوده است و هر روز به وسعت آلودگی افزوده می‌شود.

سعید برخوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در گفت وگو با خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان گفت: جنوب کرمان سالیانه ۴ میلیون تن انواع محصولات باغی و زراعی رادر ۸۵ گونه محصول را تولید و به بازار‌های داخلی و خاجی ارسال می کند.

او افزود:سطح زیر کشت باغات جنوب کرمان ۸۰ هزار هکتار است.

برخوری بیان داشت: ۱۰ هزارهکتار باغات جنوب استان کرمان به آفت مگس مدیترانه‌ای آلوده شده است و برای مبارزه با ریشه کن شدن این آفت نیازمند۴۰ میلبارد ریال اعتبار هستیم که متاسفانه طی سه سال که از آغاز ورود این آفت به باغات جنوب کرمان می گذرد هیچ اعتباری در نظر گرفته نشده است.

نفس باغات جنوب کرمان به شماره افتاده

او افزود: با توجه به اقلیم مناسب جنوب کرمان و تنوع محصولات و کیفیت میوه‌ها کشور‌های حاشیه خلیج فارس مشتری میوه‌های سردسیری و مرکبات جنوب کرمان هستند که در صورت ایجاد خسارت حداقل ۵۰ درصد در کاهش تولید را خواهیم داشت.

آفت مگس مدیترانه‌ای میزبان بیش از ۲۵۰ گونه گیاهی

مجید فرخی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان افزود: این آفت از سال ۹۵ در باغات شهرستان‌های جنوبی دیده شده است که علت آن ورود نهال‌های آلوده مرکبات از شمال کشور بوده است.

فرخی افزود: طی این سه سال اکنون ۲ هزار هکتار از باغات جنوب استان کرمان آلوده به این آفت شده اند و در سطح ۱۰ هزار هکتار این آفت ردیابی شده است.

او تصریح کرد: مبارزه با این آفت تا کنون در سطح ۴۶۰ هکتار از باغات انجام شده است.

نفس باغات جنوب کرمان به شماره افتاده

فرخی اظهار کرد: بیشترین سطح آلوده در جنوب کرمان که حمله آفت از شدت بیشتری برخوردار است مربوط به منطقه دلفارد است که دلیل آن  نیز تنوع بالای محصولات باغی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت:  اقدامات خوبی با کمک کشاورزان صورت گرفته است و برای تهیه تله‌ها و مایع جذاب ویژه مبارزه با این آفت نیازمند اعتبارات هستیم که تا کون هیچ گونه اعتباری در این خصوص واگذار نشده است.

فرخی از کشاورزان درخواست کرد که در جمع آوری و دفن میوه‌های آلوده در عمق ۵۰ سانتی متری خاک مشارکت نمایند تا سطح آلودگی گسترش پیدا نکند.

شمارش معکوس برای مرگ باغات میوه

اما طرف دیگر گزارش ما کشاورزانی هستند که ورود این آفت نفس باغاتشان را به شماره انداخته و دو سال است درگیرمبارزه با هستند.

به منطقه کشکویه ساردو آمدیم  جایی که کشاورزان  حدود ۲ سال درگیر مبارزه با آفت سمجی بنام مگس مدیترانه هستند.

علی اسفندیاری از باغداران‌ این منطقه با اعلام اینکه حدود ۴ هکتار سطح زیر کشت باغ‌های گردو و میوه‌های سردرختی منطقه است، گفت: مگس مدیترانه بیشترین خسارت را به درختان زردآلو و هلوی ما زده  ، متاسفانه اسم آفت را هم در ابتدا نمی دانستیم اکنون ۵۰ درصد محصول باغاتمان طی این دوسال از بین رفته است.

محمد کریمی دیگر کشاورزی بود که درگیر این آفت شده است و از حال خراب باغ هایش می‌گوید، از اینکه تمام درختان زردآلو و آلوهایش درگیر این آفت شده اند و ۸۰ درصد میوه امسالش از بین رفته و نمی‌داند چکار کند و چگونه مبارزه کند.


او گفت: در منطقه ما اکثریت درختان گرفتار این آفت شده اند و هیچ کس تاکنون کاری برای ما نکرده است و ماهم اطلاعاتی در این زمینه نداریم.

انتهای پیام/ح

گزارش: کلثوم نجفی کلیانی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر