کد خبر: ۷۰۶۲۸۷۱
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰

مدیر کل مرکز اصلاح و نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور از پلاک گذاری ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین در کشور خبر داد و گفت: دام های سرگردان جمع آوری می شوند.

در اجرای طرح ملی پلاک گذاری دام، تاکنون ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین در کشور پلاک گذاری شده استبه گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، مختارعلی عباسی، مدیر کل مرکز اصلاح و نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور در رشت گفت: طرح ملی پلاک گذاری دام بر اساس مصوبه هیات دولت از اسفند پارسال در همه استان اجرا شد، و در اجرای آن تاکنون ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین در کشور پلاک گذاری شده است.

او افزود: جلوگیری از سرقت، قاچاق، اصلاح نژاد دام، دستیابی به آمار واقعی دام، استقرار نظام صحیح بهداشتی و تسهیل در پردازش توزیع نهاده‌های دام و کنترل بازار برای دسترسی به میزان عرضه و تقاضا از مهمترین اهداف پلاک گذاری دام است.

مدیر کل مرکز اصلاح و نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور، با بیان اینکه همه مالکان دام زنده موظف هستند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان خود نسبت به ثبت و پلاک گذاری دام‌های خود در سامانه جامع هویت دام کشور اقدام کنند، گفت: از این پس هرگونه خرید و فروش و جا به جایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع و قاچاق محسوب می‌شود وبا مالک دام برابر قانون برخورد خواهد شد.
مختارعلی عباسی، با اشاره به اینکه هزینه پلاک گذاری دام‌ها کمتر از ۶ هزار تومان است، افزود: برای دام‌های صنعتی هر دو گوش پلاک گذاری می‌شود و برای دام‌های سبک پلاک بر روی یک گوش نصب می‌شود.

او، با بیان اینکه دام‌ها با این پلاک شناسنامه دار می‌شوند افزود: هر پلاک ۱۵ رقم دارد و بر اساس آن ضمن رد یابی دام، همچنین نام مالک دام، جنسیت دام، نژاد و سلامت دام نیز در سامانه ثبت و قابل پیگیری و ردیابی است.

مدیر کل مرکز اصلاح و نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور، از جمع آوری دام‌های سرگردان خبر داد و گفت: دامی که از سوی مالک پلاک گذاری نشود و سرگردان رها شود بر اساس دستور قضا، جمع آوری و کشتار می‌شود.

مختارعلی عباسی تصریحح کرد: مالکان دام‌های صنعتی یکسال و مالکان دام‌های سبک ۶ ماه فرصت دارند تا نسبت به پلاک گذاری دام‌های خود اقدام کنند.

همچنین، حجت علی اکبر نژاد، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: همزمان با اجرای این طرح ملی در استان، تاکنون ۵ هزار و ۳۰۰ راس دام سبک و سنگین در استان پلاک گذاری شده است.

او، با بیان اینکه گیلان یک میلیون و ۳۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین دارد، از همه مالکان دام خواست تا هرچه سریعتر نسبت به پلاک گذاری دام‌های خود اقدام کنند.

 

انتهای پیام/م.ع

پلاک گذاری ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین در کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر