کد خبر: ۷۰۶۷۸۶۹
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

مدیرکل‌ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت:عزاداری‌های ما برای گردشگران خارجی نیز بسیار جذاب است چون بیشتر عزاداری‌های استان به‌صورت سنتی برگزار می‌شود و مردم محلی در آنجا حضور دارند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،فریدون اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت: بخشی از آثار موجود در اصفهان آثار ناملموس هستند که حدود ۸۰ اثر آن از عزاداری‌های بومی مخصوص محرم و آئین‌های مذهبی ویژه عاشورا است که برخی از آن‌ها در میراث ملی به ثبت رسیده‌اند.

او بیان کرد: آئین‌های عزاداری اصفهان معمولاً ریشه در فرهنگ بومی، دینی و معنوی دارند که البته از نظام‌های اجتماعی خاصی بهره می‌گیرند و برخی از آئین‌ها مانند تعزیه‌خوانی، علم‌گردانی‌ها و نذورات مردم در مناطق مختلف استان که به‌صورت سنت اصیل انجام می‌گیرد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: هدف میراث فرهنگی از آثار ناملموس حفظ آنان است که هر چه بتوانیم از شیوه‌ها و سبک‌های مختلف عزاداری در مناطق مختلف استان حفاظت کنیم می‌توانیم سبب تداوم آن‌ها شویم.

او بیان کرد: عزاداری‌های ما برای گردشگران خارجی نیز بسیار جذاب است، چون بیشتر عزاداری‌های استان به‌صورت سنتی برگزار می‌شود و مردم محلی در آنجا حضور دارند، شاهد حضور گردشگران خارجی نیز بودیم که این امر سبب گسترش فرهنگ بومی استان اصفهان و فرهنگ عاشورایی است.

اللهیاری گفت: برخی از آئین‌های عزاداری و سوگواری استان ما ریشه‌های عمیق باستانی دارند که بسیاری از آن‌ها در دوران اسلامی با گسترش تشیع و عزاداری امام حسین (ع) به تدریج سبب ترویج، استمرار و نهادینه شدن این‌گونه سوگواری‌ها در اصفهان شد.

او با اشاره به عشق مردم نسبت به امام‌حسین (ع) در برگزاری آئین‌ها بیان کرد: آئین‌های عزاداری مناطق مختلف اصفهان ریشه‌های عمیق فرهنگی دینی معنوی و اجتماعی دارند، مانند برگزاری آئین زار و زارخاک، اشعار، نسخه‌ها و محتوا‌های عمیق عزاداری که توسط آموزه‌های دینی ما به دست آمده است و به صورت‌های مختلف برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تاکید کرد: هر چه عزاداری‌های ما از آئین‌های قدیمی و گذشته مردم تبعیت کند محتوای قوی‌تری دارد و می‌تواند در آموزه‌های عاشورا موثرتر و دقیق‌تر واقع شود که در بحث عزاداری‌های محرم علاوه بر حفظ میراث ملی به ترویج و تائید مکتب آموزه‌های عاشورایی نیز کمک می‌کند.

او خاطرنشان کرد: در بسیاری از مناطق اصفهان سبک‌های عزاداری در قالب نمایشگاه‌های تصویری مانند عکس و آثار عزاداری، نخل‌ها و علم‌ها وجود دارند که بیانگر وقایع محرم و صفر هستند، اما متاسفانه خلأ آئین‌های عزاداری محرم در خارج از فصل عزاداری احساس می‌شود که باید به صورت پویاتر و فعالانه‌تر درآید.

اللهیاری بیان کرد: فرهنگ عاشورا باید به صورت موزه‌ها و برنامه‌های فرهنگی باشد که با تعامل اوقاف و در کنار اماکن متبرکه به صورت برنامه‌های فرهنگی درآید و ما در تلاشیم که بحث توسعه گردشگری مذهبی را در اصفهان گسترش دهیم.

انتهای پیام/م

 

آئین‌های عزاداری اصفهان معمولاً ریشه در فرهنگ بومی، دینی و معنوی دارند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر