کد خبر: ۷۰۷۰۶۸۱
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۱

گرانی نوشت‌افزار، اولین مشق سال تحصیلی جدید است و قیمت لوازم التحریر امسال در بازار ۳ برابر افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، دنیای دانش آموزان سراسر دلخوشی‌های کوچک است، از نونوار بودن سر تا پایشان گرفته تا خرید نوشت افزار‌های رنگارنگ، نوشت افزار‌هایی که برای خانواده‌ها گران تمام می‌شود.

حالا دانش آموزان به جای شعر باز آمد، بوی ماه مدرسه باید شعر بوی ماه مهر، بوی گرانی لوازم التحریر را بخوانند.

مهری که گران تمام می‌شود

دانش آموزان مشق گرانی می‌نویسند

ایزدی یکی از شهروندان ساروی که دخترش در مقطع دوم دبستان تحصیل می‌کند، می‌گوید: قیمت لوازم التحریر امسال افزایش یافته، مثلا مداد رنگی که قیمت آن پارسال ۱۸ هزار تومان بود، امسال همان مداد رنگی ۴۳ هزار تومان است.

او افزود: قیمت همه نوشت افزار‌ها بالا رفته و این شرایط برای خانواده‌هایی که بیش از یک دانش آموز در خانه دارند، بسیار دشوار است.

ایزدی گفت: یک دفتر ۸۰ برگ که پارسال به قیمت ۴ هزار تومان خریدیم، امسال با همان کیفیت به قیمت ۱۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.

مهری که گران تمام می‌شود

گرانی نوشت افزار، اولین مشق سال تحصیلی جدید

سعید یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه می‌گوید: در مجموع حدود ۴۰۰ هزار تومان برای نوشت افزار هزینه کردیم و هنوز خرید‌های دیگر مانند کیف، کفش و لباس مانده است.

او افزود: دغدغه خانواده‌های ما برای خرید نوشت افزار زیاد شده و حتی عده‌ای از دوستانم از عهده خرید آن بر نمی‌آیند.

در سالیان اخیر تشویق برای خرید انواع نوشت افزار داخلی بسیار رونق گرفته، اما امروزه به علت افزایش قیمت‌ها نه خرید وسایل ساخت داخل و نه وارداتی و خارجی برای بسیاری از خانواده‌ها مقدور نیست.

مهری که گران تمام می‌شود

مهری که گران تمام می‌شود

داغ گرانی بر بازار هزار رنگ لوازم التحریر

مرتضوی پدر یکی از دانش آموزان ساروی می‌گوید: در گذشته که خودمان به مدرسه می‌رفتیم می‌گفتیم همه چیز باید نو شود و وسایلمان بوی نو بودن دهد، اما حالا این گرانی سبب شده تا نتوانیم همه لوازم را برای فرزندانمان تهیه کنیم.

او افزود: سه فرزند دانش آموز دارم که در مجموع حدود ۸۰۰ هزار تومان برای نوشت افزار آن‌ها هزینه کردم و واقعا نمی‌دانم برای تهیه بقیه وسایل آن‌ها چه کنم.

مهری که گران تمام می‌شود

مهری که گران تمام می‌شود

بی مهری بازار لوازم التحریر به دانش آموزان

اسدی یکی فروشندگان لوازم التحریر در ساری می‌گوید: قیمت لوازم التحریر امسال بسیار گران‌تر از پارسال است و برای هم خرید این لوازم بسیار مشکل است چرا که به سختی به فروش می‌رسد.

او افزود: دیگر مثل قبل شوق خرید نوشت افزار وجود ندارد و خانواده‌ها به سختی از عهده خرید آن بر می‌آیند.

اسدی گفت: قیمت دفتر ۱۰۰ برگ تا ۳۰ هزار تومان، مداد و پاک کن مرغوب تا ۲۰ هزار تومان و یک بسته مداد رنگی ۲۴ تایی تا ۶۰ هزار تومان می‌رسد.

این فروشنده لوازم التحریر افزود: قیمت برخی اجناس تا ۴ برابر هم افزایش یافته و حتی ما فروشنده‌ها قدرت خرید آن را نداریم.

مهری که گران تمام می‌شود

مهری که گران تمام می‌شود

افزایش ۳ برابری قیمت لوازم التحریر

نجفی رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار مازندران گفت: وضعیت بازار لوازم التحریر به دلیل کاهش توان خرید مردم و افزایش ۳ برابری قیمت‌ها این روز‌ها راکد است.

او با بیان اینکه محصولات خارجی محبوبیت بیشتری بین خریداران دارد، افزود: برخی از محصولات خارجی ارزان‌تر هستند و همین مسئله خریداران را علاقه‌مند به خرید محصولات خارجی می‌کند.

نجفی با بیان اینکه تولید لوازم التحریر در داخل کشور امسال ۲۵ درصد کاهش داشت، گفت: بیشتر مواد اولیه تولید لوازم التحریر داخلی از خارج از کشور وارد می‌شود.

مهری که گران تمام می‌شود

طرحی برای نظارت بر بازار ویژه بازگشایی مدارس

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: با توجه به درپیش بودن آغاز سال تحصیلی جدید و اوج تقاضا برای خرید نوشت افزار و لوازم آموزشی این طرح با حضور بازرسان و دیگر عوامل نظارتی در همه مناطق مازندران برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه این طرح ۱۰ شهریور تا ۱۰ مهر ماه در حال اجرا است، افزود: بازرسی از واحد‌های تولیدی و واردکننده و فروشگاه‌های لوازم التحریر از اولویت‌های این طرح خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: هرگونه فروش اجباری نوشت افزار به صورت سبدی به مشتریان ممنوع است.

قوانلو افزود: هم استانی‌ها درصورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی شامل گرانفروشی، تقلب، کم فروشی، احتکار، عدم درج قیمت موارد را به تلفن ۱۲۴ اعلام کنند.

مهری که گران تمام می‌شود

نمایشگاه کالا‌های پاییزی فرصتی برای خرید نوشت افزار با قیمت مناسب

حسینقلی قوانلو مازندران گفت:  به منظور رفاه حال شهروندان و با توجه به نزدیک شدن به روزهای بازگشایی مدارس نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه از ۱۵ شهریور ماه در ۱۰ شهر استان برگزار شد.

او افزود: در این نمایشگاه اولویت با کالا‌هایی مثل کیف، کفش، پوشاک، لوازم التحریر و نوشت افزار است.

قوانلو با اشاره به اجرای طرح تشدید و نظارت فروشگا‌های بزرگ  از ۱۰ شهریور تا ۱۰ مهر به منظور کنترل عرضه و تقاضای لوازم التحریر، گفت: با تامین دفترچه و لوازم التحریر با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان، به ازای هر دانش آموز کم برخوردار زیر پوشش نهاد‌های کمیته امداد و بهزیستی ۵ دفتر تعلق می‌گیرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مازندران افزود: هدف از برگزاری نمایشگاه ایجاد تعاملی مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است تا قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند.

مهری که گران تمام می‌شود

بازار نوشت افزار و لوازم مدرسه از کیف و کفش گرفته تا مداد و پاک کن و بقیه وسایل، امروزه  تنها ره آوردش برای بچه‌ها حسرت است و برای خانواده‌ها زحمت.

مهری که گران تمام می‌شود

گزارش از سیده حکیمه موسوی ازنی

انتهای پیام/ م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر