کد خبر: ۷۰۷۱۶۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱

رهبر معظم انقلاب نحوه انتصاب محمدرضا پهلوی به عنوان شاه ایران را از سوی انگلیسی‌ها بیان کردند.

روایت رهبر انقلاب از انتخاب محمدرضا پهلوی به عنوان شاه ایرانبه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، صفحه اینستاگرام تاریخ ایران و جهان به مناسب سالگرد اخراج رضا خان پهلوی از ایران و انتصاب پسرش به عنوان شاه ایران روایت رهبر انقلاب از اتفاقات شهریور ۱۳۲۰ را منتشر کرد.


بیشتر بخوانید: یک جو غیرتی که در وجود رضاخان نبود! + فیلم


حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها نقش انگلیس خبیث در انتصاب محمدرضا پهلوی به عنوان شاه ایران را خطاب به مردم بیان کردند. تاریخ نشان داده است که کشور انگلیس در رفتار با مردم ایران همواره به دنبال تجاوز به آب و خاک این سرزمین و به دست آوردن منافع برای خود بوده است. در پست منتشر شده در صفحه اینستاگرام تاریخ ایران و جهان وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت اللّه خامنه‌ای آمده‌ است:

۲۵ شهریور ۱۳۲۰، دولت انگلیس پس از اخراج رضاخان از ایران، ‌فرزندش محمدرضا را به عنوان شاه ایران انتخاب کرد.‌

‌حسینفردوست، نزدیکترین شخص به محمدرضا پهلوی، در این باره می‌گوید: «بعدازظهر یکی از روز‌های نهم یا دهم شهریور، ولیعهد به من گفت: «همین امروز به سفارت انگلیس مراجعه کن. در آنجا فردی است به نام ترات که رئیس اطلاعات انگلیس در ایران است و درباره وضع من با او صحبت کن.»

من به سفارت انگلیس تلفن کردم. ترات مقداری صحبت کرد و گفت که محمد‌رضا طرفدار شدید آلمان‌ها است و ما اطلاعات دقیق داریم که او دائماً به رادیو‌هایی که در ارتباط با جنگ است گوش می‌دهد و نقشه‌ای دارد که خود تو پیشرفت آلمان در جبهه‌ها را برایش در آن نقشه با سنجاق مشخّص می‌کنی! من جریان را به محمد‌رضا گفتم. او شدیداً جا خورد که از کجا می‌داند که من به رادیو گوش می‌دهم.

‌شب بعد، به ترات گفتم که محمدرضا گفته که نقشه‌ها را پاره می‌کنم و رادیوی بیگانه هم گوش نمی‌دهم، مگر آن رادیو‌هایی که با اجازه شما باشد. ترات گفت: «خوب، ببینیم که آیا او در این بیانش، صداقت دارد یا نه؟!» چهار یا پنج روز پس از اوّلین ملاقات، ترات گفت: «محمدرضا پیشنهادات ما را انجام داده و این خوب است، ولی روس‌ها صراحتاً مخالف سلطنت هستند و خواستار رژیم جمهوری در ایران می‌باشند! آمریکایی‌ها هم بی‌تفاوتند و بیشتر هم، چون رژیم جمهوری را می‌شناسند به آن راغبند. ولی خود ما به سلطنت علاقمندیم.

بالاخره ۲۴ شهریور بود که ترات به من گفت: «با عجله همین امشب ترتیب کار را بده و هر چه زودتر محمدرضا به مجلس برود و سوگند بخورد و تأخیری در کار نباشد.»

روایت رهبر انقلاب از انتخاب محمدرضا پهلوی به عنوان شاه ایران

انتهای پیام/

روایت رهبر انقلاب از انتخاب شاه انگلیسی ایران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر