کد خبر: ۷۰۷۱۸۳۳
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
رئیس مرکز بهداشت قم عنوان کرد؛

ایزانلو گفت: درحال حاضر حدود ۹۰ درصد استخر‌های قم از نظر وضعیت بهداشت آب و محیط، دارای شرایط مطلوب است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،حسن ایزانلو رئیس مرکز بهداشت قم گفت: در مواردی که استخر‌ها دارای نقص باشد، تذکرات لازم داده و رفع نقص آن‌ها پیگیری می‌شود.

او اضافه کرد: در سطح استان قم ۳۱ استخر وجود دارد که به طور مرتب توسط بازرسان بهداشت کنترل و نظارت می‌شود که این نظارت‌ها بخصوص در فصل تابستان به علت تعداد بالای متقاضی و احتمال افزایش آلودگی بیشتر می‌باشد.

ایزانلو این نظارت‌ها شامل کنترل مسائل بهداشتی و بهسازی از جمله کلرسنجی آب، نظارت بر سرویس‌های بهداشتی، رعایت بهداشت فردی کارکنان، نظارت بر بوفه ها، کنترل کیفیت میکروبی و شیمیایی آب، کدورت آب، میزان املاح، PH آب، دمای آب و نحوه گندزدایی است.

رئیس مرکز بهداشت قم بیان کرد: پایش‌های انجام شده از استخر‌های شنا حاکی از آن است که مجموعه‌های آبی و استخر‌های شنا محل مناسبی برای انتقال بیماری‌های عفونی و پوستی می‌باشند؛ لذا نظارت‌های بهداشتی بر کیفیت میکروبی و شیمیایی آب در آن‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ایزانلو ادامه داد: عمده مشکل استخر‌های قم مربوط به تاسیسات لوله کشی، تصفیه و گندزدایی می‌باشد و ضروری است با نظارت و پیگیری سازمان‌های ذیربط مشکلات آن‌ها حل و فصل شود.

او تصریح کرد: پذیرش بیش از حد ظرفیت این مشکل را تشدید میکند که باید در این خصوص مداخلات لازم از طرف دستگاه‌های نظارتی صورت گیرد.

رئیس مرکز بهداشت قم گفت: رعایت نکردن نکات بهداشتی استخر از سوی مردم مانند استفاده از مواد آرایشی در هنگام استفاده از استخر، خوردن و آشامیدن بخصوص در سانس‌های طولانی، عدم اجابت مزاج قبل از شنا، جدا نبودن استخر کودکان و عدم رعایت بهداشت فردی و استحمام قبل از ورود به استخر و بعد از شنا می‌تواند مشکلات استخر را افزایش دهد.

او به شناگران توصیه کرد: قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون بشویند، همچنین بعد از استفاده از آب استخر همین عمل را انجام دهند تا از آلودگی‌های احتمالی پیشگیری به عمل آید.

ایزانلو افزود: قبل از ورود به استخر، حتما پا‌های خود را در حوضچه ضد عفونی به مدت یک دقیقه قرار دهند، قبل از ورود به استخر، باید مثانه خود را تخلیه کنند.

رئیس مرکز بهداشت قم با بیان این که شناگر از ورود به استخری که نجات غریق در محوطه نیست، خودداری کند، یادآورشد: شناگران از بردن مواد غذایی، ظروف مختلف به ویژه شیشه به محوطه استخر خودداری و از وسایل اختصاصی شنا استفاده کنند.

او اضافه کرد: در صورت استفاده از توالت در محوطه استخر شنا، شناگر باید قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب و صابون بشوید و از حوضچه ضد عفونی کننده (کلر) عبور کند.

ایزانلو افزود: هنگام شنا کردن خلط گلوی خود را به آب استخر وارد نکنید و هنگام ابتلا به بیماری توام با خلط عفونی، ترجیحا به شنا نپردازید.

او ادامه داد: اگر بیماری پوستی از قبیل بیماری‌های قارچی قابل سرایت دارید، به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نکنید.

رئیس مرکز بهداشت قم با اشاره به این که شناگران باید بعد از استخر نیز بدن خود را شستشو دهند، گفت: پیش از ورود به محیط استخر و داخل شدن به آب، آرایش صورت باید پاک شود، زیرا حل شدن مواد مختلف آرایشی در آب استخر و آلوده شدن آن، می‌تواند زمینه ابتلا به انواع ناراحتی‌ها و حساسیت‌های پوستی را برای افرادی که در آن آب شنا می‌کنند، ایجاد نماید.

انتهای پیام/ح

وضعیت بهداشتی ۹۰ درصد استخر‌های شنا در قم مطلوب است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر