کد خبر: ۷۰۷۲۸۵۶
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

احمدنسب گفت: متوسط آب تجدیدپذیر به ازای هر نفر ۱۷۰۰ متر مکعب است در حالی که در استان تهران کمتر از ۳۰۰ متر مکعب برآورد می‌شود.

استان تهران از لحاظ آب‌های تجدید پذیر در بحران مطلق به سر می‌برد/کاهش ۵ درصدی مصرف آب نسبت به سال قبلمحمدرضا احمد نسب قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت مصرف آب پایتخت اظهار کرد: بنابر آمار در تاریخ ۲۱ شهریور، ۳ میلیون و ۵۷ هزار و ۸۲۲ متر مکعب آب در شهر تهران مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ تا ۵ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: ۲۱ شهریور سال ۹۷، ۳ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۱۹۸ متر مکعب آب در پایتخت مورد استفاده قرار گرفته که امسال به سبب کاهش درجه حرارت، مصرف آب تقلیل یافته است.

احمد نسب مصرف آب در تاریخ ۲۱ شهریور ۹۶ را ۳ میلیون و ۴۰ هزار مترمکعب اعلام کرد و گفت: امسال علی رغم کاهش درجه حرارت دما، مصرف آب افزایش داشته که این امر بیانگر برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی است.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: بنابر آمار در تاریخ ۲۱ شهریور، ۷۷.۴ درصد از آب‌های سطحی و ۲۲.۶ درصد از آب‌های زیرزمینی برداشت شده که خوبشختانه به سبب کاهش درجه حرارت، برداشت از آب‌های زیرزمینی متعادل بوده است.

وی ذخایر آب سد کرج را ۱۵۶ میلیون متر مکعب، لار ۱۹۱ میلیون متر مکعب، لتیان ۷۰ میلیون متر مکعب، طالقان ۳۲۵ میلیون متر مکعب و ماملو را ۲۲۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: براین اساس مجموع حجم ذخیره آب پشت سد‌ها ۹۶۲ میلیون متر مکعب است.

احمد نسب مجموع بارندگی استان تهران در سال زراعی جاری را ۳۸۷.۶ میلی متر اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان بارندگی مربوط به ایستگاه آبعلی و کمترین مربوط به ورامین است، ضمن آنکه میزان بارندگی شهر تهران ۳۱۸.۵ میلی متر بوده است.


بیشتر بخوانید: حجم مصرف آب با ۲ سال گذشته قابل مقایسه نیست/بازگشت سفره‌های زیرزمینی به حالت عادی مستلزم چند سال بارش متوالی


به گفته این مقام مسئول، با توجه به افزایش مصرف آب و برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی در هفته‌های قبل از شهروندان تقاضا داریم که الگوی مصرف را رعایت کنند چرا که تضمینی وجود ندارد که سال زراعی جدید وضعیت بارش نرمال و بیش از نرمال باشد.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد جمعیت کل کشور در استان تهران ساکن است، بیان کرد: براساس استاندار‌های جهانی متوسط آب تجدید پذیر به ازای هر نفر ۱۷۰۰ متر مکعب است، در حالیکه متوسط آب تجدید پذیر کشور به ازای هر نفر در کشور ۱۵۰۰ متر مکعب و در تهران این رقم کمتر از ۳۰۰ متر مکعب است که این امر نشان می‌دهد در سطح کشور مشکلاتی داریم و همواره استان تهران در بحران مطلق به سر می‌برد.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: با توجه به آنکه استان تهران از لحاظ آب‌های تجدید پذیر در بحران مطلق به سر می‌برد، از این رو رعایت مصرف و بهینه مصرف کردن آب باید سرلوحه شهروندان قرار گیرد.

به گفته احمد نسب، با توجه به آن که در کمربندی خشک و نیمه خشک قرار داریم از این رو بارندگی‌های نرمال در یک سال زراعی نمی‌تواند خشکسالی سال‌های اخیر را جبران کند.

وی با اشاره به اینکه بارش‌های اخیر در تامین آب پشت سد‌ها تاثیر بسزایی داشته است، بیان کرد: این در حالی است که کمبود منابع آب‌های زیرزمینی به سبب برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی طی ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر جبران نشده است به عبارت دیگر با یکسال بارندگی مناسب، این سفره‌ها مجدد تغذیه نمی‌شود و بازگشت به حالت نرمال، حداقل نیازمند بارندگی مناسب در چند سال متوالی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی، فرونشست زمین و پیشخور کردن حقابه‌ها را به همراه دارد، اظهار کرد: براین اساس صرفه جویی، اصلاح و بازسازی شبکه ها، نصب کنتور‌های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب و تنظیم فشار شکن‌های شبکه آب را از جمله راهکار‌های مدیریت مصرف آب و جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی دانست.

این مقام مسئول با بیان اینکه برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، افزود: اصلاح فرهنگ مصرف، صرفه‌جویی، بازسازی شبکه‌ها و نصب کنتر‌های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب راهکار اساسی جهت جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی به شمار می‌رود.

وی درباره اینکه به سبب برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی و پیشخور کردن منابع آبی نسل‌های آینده برنامه‌ای برای قطعی آب دارید، بیان کرد: با توجه به حجم منابع آبی و گذراندن پیک مصرف دما تا پایان سال برنامه‌ای برای قطعی یا جیره بندی آب در پایتخت نداریم.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه در تأمین آب مصرفی شهر تهران همچنان دچار دغدغه هستیم، گفت: با استمرار این روند در ۶ ماهه دوم همچنان روی لبه تیغ هستیم، به همین خاطر از شهروندان انتظار داریم که کماکان در صرفه جویی مصرف آب به ما کمک کنند تا در تامین آب مصرفی با بحران خاصی روبرو نشویم.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به راهکار‌های ساده رعایت الگوی مصرف آب افزود: اجتناب از مصرف آب شرب برای شست و شوی حیاط و باغچه، نصب سایه بان و جلوگیری از نشت کولر‌های آبی، استفاده از فلاش تانک‌های ۲ منظوره، کاهش زمان دوش گرفتن به کمتر از ۵ دقیقه و بررسی کنتور‌های آب و رفع شکستگی لوله از جمله اقداماتی است که می‌تواند در کاهش هدر رفت آب تاثیر بسزایی داشته باشد.

انتهای پیام/

برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی به صلاح کشور نیست

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر