کد خبر: ۷۰۷۵۶۴۷
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور گفت:با اجرا و توسعه پروژه‌های آبخیز می‌توان خطرات سیل را به فرصت تبدیل کرد.

با اجرا و توسعه پروژه‌های آبخیز می‌توان خطرات سیل را به فرصت تبدیل کردبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،ابوالقاسم حسین پور مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل­ ها، مراتع و آبخیزداری در کارگاه آموزشی با رویکرد اهمیت آبخیزداری در کنترل و پخش سیلاب با اشاره به این که اجرا و توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری در تمامی نقاط کشور فعال است گفت:بیش از ۹۰ درصد شهرستان‌های کشور در سال جاری تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گرفته است.

او افزود: خوشبختانه در سال گذشته بیش از یک میلیون هکتار از عرصه‌های حوزه آبخیز کشور از محل صندوق توسعه ملی و سایر منابع مکمل آن تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گرفته است.

حسین پور با اشاره به این که اثرات اجرای طرح‌های آبخیزداری در سیل‌های اخیر مشخص شد گفت: در مناطقی که پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده بود خسارات ناشی از سیل به حداقل رسید.

این مقام مسئول اظهار داشت: آنچه که در سیاست‌های محوری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دنبال می‌شود اصل رضایتمندی مردم و جوامع محلی است.

او با بیان این که در حال حاضر بیش از یک هزار حوزه آبخیز کشور در حال اجرا است افزود: در بخش کنترل و پخش سیلاب ۱۸۰ طرح در نقاط مختلف کشور به مناسبت هفته دولت سال جاری افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گفته مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها برگزاری چنین کارگاه‌هایی در انتقال دانش و تجربه‌های موفق می‌تواند موثر باشد.

او به حرکت در مسیر مدیریت ریسک سیل تاکید کرد و گفت: بیش از ۷۰ درصد موضوع مدیریت سیلاب باید به موضوع اقدامات پیشگیرانه باشد و فعالیت‌های حفظ منابع طبیعی و همچنین اقدامات آبخیزداری و آبخوان داری در کاهش خسارات سیل و پیشگیری از سیلاب گامی موثر و مهم به شمار می‌رود.

حسین پور به موقعیت جغرافیایی کشور و قرارگیری ایران در پهنه خشک اشاره کرد و گفت:با توجه به مشکلات کم آبی و خشکسالی در ایران موضوع سیلاب یک فرصت است.

او اجرای طرح‌های آبخیز داری و آبخوان داری در کشور را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: با اجرا و توسعه پروژه‌های آبخیز می‌توان خطرات سیل را به فرصت تبدیل کرد.

این مقام مسئول از تدوین برنامه‌ای در قالب آبخیزداری و کنترل سیل در سطح حوزه‌های مشرف به مراکز جمعیتی شهر‌ها و روستا‌های کشور با وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران خبر داد.

حسین پور حفظ خاک، احیاء پوشش گیاهی، تغذیه آبخوان ها، پر آبی چاه‌ها و قنات‌های خشک، کاهش پدیده گرد و غبار، پایداری فعالیت‌ها و استمرار رونق تولید را از اهداف اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور عنوان کرد.

انتهای پیام/ن
 

سیل فرصت یا تهدید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر