کد خبر: ۷۰۷۷۵۵۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این اداره‌کل با دانشگاه «ساپینزا رم» ایتالیا در راستای مستندنگاری برخی از آثار تاریخی استان خبر داد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در نشست با تیم مستندساز دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا که در سرسرای جلسات طاق‌بستان برگزار شد، گفت : با پیگیری‌های این اداره‌کل و حمایت‌های وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تیم مستندساز ایتالیایی از آثار تاریخی استان بازدید می‌کنند.

او با اشاره به اینکه دانشگاه ساپینزا رم، سابقه دیرینیه‌ای در مطالعات ایران شناسی و تاریخ و تمدن فلات ایران را در پرونده تجربیات خود دارد، گفت : کشور ایتالیا نیز از نظر تاریخ و تمدن بشری بسیار مهم و دارای اهمیت جهانی است و این تیم مستندساز می‌تواند تجربیات ارزشمند کشور خود را در کرمانشاه عملیاتی کند.

او گفت : کرمانشاه با بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی دومین استان کشور از نظر کثرت بنا‌های تاریخی است که این سرمایه گرانسنگ این استان تاریخی محسوب می‌شود.

قادری فراهم آوردن بستر مناسب برای شناخت و معرفی ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی آثار حوزه میراث فرهنگی محور ساسانی کرمانشاه – قصرشیرین و معبد آناهیتا کنگاور به منظور ارتقا همکاری‌های بین‌المللی و به روزرسانی اسناد تاریخی را مهمترین هدف بازدید این گروه ایتالیایی برشمرد.

قادری افزود: کاخ فیروزآباد، زیج منیژه، آتشکده چهارتاقی، عمارت خسرو، سرخه دیزه، نهر شاهدار، زیج انزل، کتیبه آنوبانی نی، قلعه مریم، و قلعه یزدگرد از دیگر بنا‌های مورد بازدید و مستندنگاری این تیم ایتالیایی خواهند بود.

او گفت: دانشگاه ساپینزا ایتالیا هزینه‌های سفر این تیم مستندساز را متقبل کرده و میراث فرهنگی هم تعهداتی در مقابل آن‌ها خواهد داشت.

این مسؤول افزود: همواره تیم‌های داخلی مستندگار داخلی نیز در راستای معرفی ارزش‌های تاریخی کشور تلاش می‌کنند، ولی از تجربیات گرانسنگ این گروه ایتالیایی در حوزه راهکار‌های علمی و عملیاتی و پلان‌های مرمتی نیز بهره خواهیم گرفت .

 

 

انتهای پیام/د

مستندنگاری برخی از آثار تاریخی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر