کد خبر: ۷۰۷۷۹۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۱
مشاور وزیر نفت در مراسم رونمایی از کتاب «مسافران وطن»:

خالقی بر لزوم توجه به انتشار خاطرات آزادگان کشورمان از بند اسارت رژیم بعث عراق تاکید کرد.

انتشار خاطرات حق اسرای ماست که باید ادا شودبه گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، کتاب «مسافران وطن» نوشته سعید علامیان شامل خاطرات دفاع مقدسی آزادگان شرکت خطوط لوله و مخابرت نفت ایران، با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، مهندس محمدی مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات شرکت نفت، عبدالحمید قره داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر و جمعی از اهالی ادب و فرهنگ و نیز آزادگان دوران دفاع مقدس رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم مهندس محمدی، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات شرکت نفت که در تالار غدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار شد‏، ضمن خوشامدگویی به حاضران در سخنانی کوتاه گفت: ما در دوران جنگ تحمیلی ۳۲ بار با بمباران موثر دشمن مواجه بوده ایم که در این بین نیز ۲۸ شهید، ‏ ۵۱ اسیر و بالغ بر ۲۰۰ اسیر و نیز به همین تعداد جانباز تحویل داده ایم. به واقع بودن در کنار این مجموعه برای من نیز مایه افتخاری است.

حق مطلب را درباره آزادگان ادا کنید

همچنین خالقی‏، مشاور وزیر نفت در سخنانی بیان کرد: واژه «آزاده» که بر اسیران ما نام نهاده شده‏ هم بجاست و هم مناسب. اسرای ما در زندان‌های عراق اوضاع عجیبی داشتند چرا که رژیم بعث عراق اینقدر مستبد بودند که فکر می‌کردند نظام تازه پاگرفته ما را سریع ازبین خواهند برد.

وی افزود: برای همین نیازی هم نمی‌دیدند که قوانین بین المللی را در مورد اسرای ما رعایت کنند. پس ابایی از شهید کردن اسرای ما نداشتند. با این حال اسرای ما ضعفی در دوران اسارت نشان نمی‌دادند. دشمن تصور می‌کرد که می‌تواند بچه‌های ما را به اقدام و شعار علیه نظام و انقلاب اسلامی وادار کند؛ درحالی که تلاششان بی فایده بود.

خالقی تاکید کرد: آزادگان ما مثل شهدا و جانبازان ما مظلوم بودند. در زندان‌های بعث کسی خبر از سرنوشت و فردای خود نداشت، ولی با مقاومت جلوی شرایط بعث می‌ابستادند و به طور عجیبی استفامت می‌کردند. این‌ها همان قشری بودند که با آمدنشان، مردم را با شور مواجه کردند.

وی افزود: هرچند امروز همه قهرمانی‌های این اسرا را می‌ستایند، اما کسی خصوصا از خود ما بطور رضایت بخشی به تحلیل فلسفه این مقاومت ننشسته است. در غرب تا توانسته اند درباره جنگ و تبعاتش نوشته و ساخته اند‏، اما جای این‌ها در حوزه فرهنگ و هنر ما خالی است. حق اسرای ماست که باید ادا شود.

حیف است که این خاطرات در سینه رزمندگان باقی بماند

سالمی، مدیر منابع انسانی شرکت خطوط لوله شرکت نفت ایران نیز در این مراسم گفت: اولین کار ما کتاب شهدا بود که در سال ۹۴ شروع شد و طی آن خاطرات ۲۸ تن از شهدای شرکت نفت جمع آوری و در قالب کتابی به زیر چاپ رفت. کتب دیگری نیز در دست انجام داریم از جمله جانبازان شرکت نفت که باید هرچه زودتر این خاطران را جمع کرد تا نسل جوان بتواند با سرگذشت این نسل آشنا شود.

وی افزود: حیف است که این خاطرات در سینه رزمندگان ما باقی بماند و کسی از آن بهره‌مند نشود؛ بنابراین تلاش می کنیم تا حداقل نسبت ثبت خاطرات موجود درباره شهدا، جانبازان و اسرای حوزه نفت همتی مضاعف به خرج بدهیم که مثالش نیز همین کتاب «مسافران وطن» است.

گفتنی است در پایان مراسم نیز ضمن رونمایی از کتاب «مسافران وطن»، از آزادگانی که خاطراتشان در این کتاب ثبت شده و به نگارش در آمده بود، تقدیر و تجلیل شد.

انتهای پیام/ 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر