کد خبر: ۷۰۹۰۰۶۳
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند گفت: دو نوع تخمه آفتابگردان آجیلی و روغنی از مزارع نهاوند برداشت می‌شود.

رداشت ۸۰۰ تن آفتابگردان از مزارع نهاوند علی کمالی نژاد، سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،و  اظهار داشت: شهرستان نهاوند با تولید بیش از ۹۰ درصد آفتابگردان و دانه‌های روغنی دراستان نقش به‌سزایی در کاهش واردات دانه‌های روغنی دارد.

او گفت:کشاورزان نهاوندی با تولید دانه‌های آجیلی و روغنی آفتابگردان بیشترین نیاز کارخانه‌های روغن کشی استان همدان را تامین می‌کند.
سرپرست اداره جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند میانگین تولید آفتابگردان در هر هکتار از مزارع نهاوند را بین ۲۱۰۰ تا ۲۴۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و ادامه داد:کار کاشت، داشت و برداشت به شکل مکانیزه و آبیاری تحت فشارانجام می‌شود وآفتابگردان یکی از محصولات کم  آب بر است .

کمالی نژاد بیان کرد: با توجه به وضعیت منابع آبی نهاوند آفتابگردان به دو شکل آجیلی و روغنی و دوبار در سال کشت می‌شود.

او با بیان اینکه فصل برداشت این محصول از اوایل مهر ماه شروع شده است و تا ۱۰ آبان‌ماه ادامه دارد ، اظهارداشت: آفتابگردان مرغوب  روغنی نهاوند برای استفاده در کارخانه‌های روغن‌کشی استفاده و علاوه بر آن  به کشور عراق و استان‌های لرستان و کرمانشاه صادر می‌شود.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند افزود: کشت زیاد این محصول در شهرستان نهاوند به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز است که باعث شده  بیشترین میزان سطح زیرکشت و تولید آفتابگردان به این استان اختصاص یابد.

کمالی نژاد با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر به دلیل تولید فراوان این محصول نهاوند به شهر گل‌های آفتابگردان معروف شده است  افزود: تولید ارقام مختلف تخمه آفتابگردان در نهاوند شامل تخمه‌های کرمانشاهی، اصفهانی، بذری، سفید بلند و کوتاه است که به مدت ۳۰ روز برداشت می‌شود.

سرپرست جهاد کشاورزی نهاوند اظهار داشت: امسال بیش از ۴۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان نهاوند به کشت آفتابگردان اختصاص یافت که پیش بینی می‌شود ۸۰۰ تن آفتابگردان از نوع روغنی و آجیلی در نهاوند تولید و روانه بازار شود.

انتهای پیام/ج

۸۰۰ تن آفتابگردان از مزارع نهاوند برداشت می‌شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر