کد خبر: ۷۰۹۳۲۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
کد خبر : ۷۰۹۳۲۰۵
دبیر علمی نخستین کنگره شکاف لب و کام مطرح کرد:

فتحی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی مراکز آموزشی ویژه شکاف لب و کام در کشور گفت: این مسئله در درمان موفقیت‌آمیز بیماری و کاهش بار اقتصادی بر خانواده بسیار حائز اهمیت است.

ضرورت راه اندازی مراکز آموزشی ویژه شکاف لب و کام در کشور/ تاثیر سن بالای پدر در بروز شکاف لب و کام جنینبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا فتحی، دبیر علمی نخستین کنگره شکاف لب و کام اظهار داشت: این بیماری در نژاد سیاه کمترین میزان شیوع را داشته و از هر ۱۵۰۰ تولد یک نفر مبتلا به این مشکل می‌شود، ولی در شرق آسیا این آمار از هر ۷۰۰ تولد یک مورد و در نژاد سفید از هر ۱۲۰۰ مورد یک نفر مبتلا به این مشکل است که در ایران متوسط از هر ۸۰۰ تا هزار نفر یکی گرفتار شکاف لب و کام می‌شود.
 
او افزود: بیماری شکاف لب و کام یک بیماری چند عاملی است که هرچند ژنتیک در بروز آن اثر دارد، ولی اثر آن مستقیم و زیاد نیست زیرا ژن بیماری از نوع غالب و قوی نیست و اگر پدری شکاف لب و کام داشته باشد احتمال اینکه فرزندش مبتلا به این مشکل شود ۳ درصد است. همچنین اگر در خانواده‌ای فرزند اول مبتلا به شکاف لب و کام باشد احتمال ابتلای فرزند دوم ۳ درصد است.
دبیر علمی نخستین کنگره شکاف لب و کام بیان کرد: مصرف برخی از دارو‌های ضد انعقادی، دارو‌های اعصاب، کمبود ویتامین A یا افزایش بیش از حد آن در بدن، سن بالای پدر و ازدواج‌های فامیلی می‌تواند سبب بروز شکاف لب و کام مادرزادی شود.
بیشتر بخوانید: ویزیت و جراحی رایگان شکاف لب و کام در مناطق محروم کشور
او گفت: شکاف لب و کام نیاز به درمان‌ و عمل‌های متعدد دارد و تا حدود سن ۱۸ سالگی وضعیت فرد باید پیگیری شود به طور مثال در سه ماهگی عمل جراحی لب، ۹ ماهگی تا ۱ سالگی زمان جراحی کام، در ۴ سالگی زمان رفع مشکلات گفتاری، در ۱۰ سالگی ارتودنسی یا پیوند استخوان را انجام داد. در هر زمانی ممکن است بیماران دچار مشکلات مربوط به گوش میانی شوند.

او بیان کرد: در ۱۷ سالگی مشکل عقب یا جلو بودن فک و یا عمل زیبایی بینی این افراد انجام می‌گیرد بنابراین پیگیری بیماری این افراد بسیار حائز اهمیت است.
 
فتحی با تأکید بر ضرورت راه‌اندازی مراکز آموزشی ویژه شکاف لب و کام گفت: این مراکز باید به صورتی باشد افرادی که فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ندارند و در حوزه‌های دیگری همچون جراحی اطفال یا گوش و حلق و بینی کار می‌کنند بتوانند دوره‌های آموزشی یک تا ۱۸ ماهه را بگذرانند، پس از آن جهت عمل جراحی شکاف لب و کام اقدام کنند.
 
او با اشاره به اینکه در گذشته حدود ۱۰۰ مرکز جراحی شکاف لب و کام در انگلیس وجود داشت، گفت: این مراکز به علت تعداد زیاد نتایج چندان موفقیت‌آمیزی نداشتند و سیستم سلامت این کشور تصمیم گرفت مراکز را به ۱۰ برابر کاهش دهد، این موضوع علاوه بر اینکه به اقتصاد حوزه سلامت کمک کرد، رضایت‌مندی بیشتر بیماران و موفقیت در عمل جراحی را سبب شد.
 
دبیر علمی نخستین کنگره شکاف لب و کام بیان کرد: اجرای این روش‌ها در ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد، به طوریکه ابتدا در دانشگاه‌های مادر مراکز آموزشی ویژه شکاف لب وکام به شکل استاندارد تعریف گردد. ثانیا" فارغ التحصیلان گروه‌های مختلف که به نوعی در درمان شکاف لب و کام دخیل هستند بعد از فارغ التحصیلی به صورت دوره‌های تکمیلی در این مراکز آموزش داده شوند تا به تدریج درمان این بیماران شبیه کشور‌های توسعه یافته نظام‌مند گردد و همه بیماران به جای اینکه در نقاط مختلف ایران جراحی شوند به مراکز ویژه ارجاع داده شوند تا علاوه بر درمان، پیگیری وضعیت بیمار بهتر انجام شود.

انتهای پیام/

ازدواج فامیلی در بروز عارضه شکاف لب و کام جنین موثر است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر