کد خبر: ۷۰۹۸۷۱۱
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت دولت:

همتی گفت: برای اصلاح نظام بانکی ضرب‌الاجل تعیین نشده، زیرا اصلاح نظام بانکی زمان‌بر است.

برای اصلاح نظام بانکی ضرب‌الاجل تعیین نشده استبه گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین اقدامات نظام بانکی اظهار کرد: برای اصلاح نظام بانکی ضرب‌الاجل تعیین نشده، زیرا اصلاح نظام بانکی زمان‌بر است.

او تأکید کرد: اصلاح نظام بانکی موضوع مهمی است و در کوتاه مدت انجام نمی‌شود.


بیشتر بخوانید: منابع بودجه سال ۹۹ کمترین وابستگی به نفت را دارد


رئیس کل بانک مرکزی گفت: مشکلاتی که در حال حاضر نظام بانکی دارد همچون دارایی، معوقات و مطالبات بانک‌ها از دولت و مردم مسائلی است که حل می‌شود، اما اصلاح نظام بانکی زمان‌بر است.

همتی تصریح کرد: همیشه گفتم در کوتاه مدت نمی‌توانیم آن را انجام دهیم مشکلاتی که سیستم بانکی ما دارد مثل ناترازی بانک ها، دارایی‌ها معوقات اموال و مطالبات از دولت و مردم همه مسائلی است که به تدریج حل می‌شود و ما هم بر اساس مصوبات که قبل از شورای عالی هماهنگی اقتصادی گرفته‌ایم اقداماتی شروع کردیم در زمینه موسساتی که مقداری ناترازی داشتند.

او گفت: به تدریج اقداماتی را انجام می‌دهیم فکر می‌کنم اصلاح نظام بانکی زمان طولانی می‌برد؛ مهم این است که حرکت ما به سمت اصلاح باشد. این موضوع را شروع کردیم و ان‌شاالله با کمک اعضای دولت و مجلس بتوانیم مسائل را پیش ببریم.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد اقدامات این بانک برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جدید در موسسات مالی تصریح کرد: ما اجازه نمی‌دهیم دیگر موسسات غیر مجاز باشند برخی از موسسات مجاز بودند، اما تراز هستند آنها را هم تحت مدیریت گرفتیم و بعضی از آنها را با ابزار‌هایی که در اختیار داریم کنترل می‌کنیم تا مشکلات افزایش پیدا نکند و کاهش پیدا کند.

او بیان کرد: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار از ثبات نسبی فراهم شده است و برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیماست امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده ایم و برای کالا‌های وارداتی تعیین شده است و صادر کنندگان به ترتیب ارز‌ها را برمی گرداند.

همتی تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده و معرفی افرادی که ارز خود را به داخل نیاوردند به قوه قضائیه از ابزار‌های ما است. اما تا کنون همراهی آنها خوب بوده و امیدواریم از این هم بیشتر باشد.

او در مورد ادغام بانک‌های دولتی تصریح کرد: روند بسیار خوب است و فکر می‌کنم که برنامه‌ریزی کردیم تا پایان آذرماه آن‌ها اقدامشان قطعی شود مراحل آرام دارد انجام می‌شود و بخش عمده‌ای از سهام آن‌ها توسط بانک سپه تملک شده است. دارایی‌ها ارزش گذاری می‌شوند و طبق همان تصمیم کمیته عالی راهبردی این مجموعه پیش می‌رود و به نظر یکی از کار‌های موفق و ماندگار در نظام بانکی خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد رسیدن آمار بانک مرکزی صندوق بین المللی پول و عدم در اختیار گذاشتن این آمار به رسانه‌های داخلی، گفت من نمی‌دانم چطور این اتفاق افتاد از خودشان بپرسید ما به کسی آمار ندادیم شما حرف ما را قبول ندارید حرف و صندوق بین‌المللی پول را قبول دارید.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر