کد خبر: ۷۰۹۹۵۵۰
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد:

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد گفت: در آستانه هشتادمین سال درگذشت فرخی یزدی، موزه این شاعر در خانه او افتتاح می‌شود.

علی اصغر صمدیانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، گفت: در آستانه هشتادمین سال درگذشت فرخی یزدی، خانه او در بافت تاریخی یزد مرمت شده و بخشی از این بنا به موزه فرخی یزدی تبدیل می‌شود.

او با اشاره به اینکه برای مرمت خانه فرخی یزدی ۲۲۰ میلیون تومان هزینه شده است، افزود: جمع آوری آجر‌های کف پشت بام و اجرای مجدد کف‌سازی آن، اجرای کاهگل، سیمگل و آجر فرش حیاط، ساخت و نصب درب‌های چوبی، و اجرای تاسیسات از جمله اقداماتی است که در این بنا انجام شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد اظهار داشت: خانه فرخی از ویژگی‌های معماری خانه‌های ایرانی برخوردار است به طوری که دو ورودی در شمال، دو حیاط مرکزی و اتاق‌هایی در اطراف حیاط دارد و زیرزمین این خانه نیز به وسعت کل بنای هم‌کف است.

صمدیانی با بیان اینکه خانه فرخی در خیابان امام خمینی و بافت تاریخی شهرجهانی یزد واقع شده است، تصریح کرد: این بنا یکی از مهمترین بنا‌های اواخر دوره اسلامی به شمار می‌آید که در تملک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است و در سال ۱۳۹۱ با شماره ۳۰۸۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

محمد فرخی یزدی، شاعر و روزنامه‌نگار دوره مشروطیت در سال ۱۲۶۷ در یزد متولد شد، او سردبیر نشریات زیادی از جمله روزنامه طوفان و نماینده مردم یزد در دوره هفتم مجلس شورای ملی بود که در شب ۲۵ مهر ماه ۱۳۱۸ در زندان قصر کشته شد، با اینکه مدفن فرخی یزدی نامعلوم است، اما خانه‌اش در بافت تاریخی یزد سرپاست.

انتهای پیام/ غ

خانه فرخی یزدی مرمت شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر