کد خبر: ۷۱۰۱۱۳۸
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت:امسال ارزش کتیرای برداشت شده از گون زار‌های استان اصفهان به ۴۰۰ میلیارد ریال رسید.

میرطالبیرئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان گفت: استان اصفهان با متوسط برداشت ۱۰ کیلو گرم کتیرا در هر هکتار رویشگاه طبیعی بیشترین میزان برداشت کتیرا را در کشور دارد و امسال ارزش کتیرای برداشت شده از گون زار‌های استان اصفهان  به ۴۰۰ میلیارد ریال رسید.

او در ادامه گفت: مراتع و رویشگاه گون حدود ۳۲ در صد از زمین‌های استان را شامل می‌شود که حدود ۲۰۰ هکتار از مراتع استان ظرفیت تولید کتیرا از گون زار‌ها را دارد.

میرطالبی افزود: حدود ۱۵۰۰ گونه گیاهی در رویشگاه‌های استان اصفهان می‌روید که ۳۰۰ گونه آن ارزش دارویی و صنعتی دارد.

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان اصفهان گفت: آنغوزه، کتیرا، کرفس کوهی، ریواس و زیره سیاه از مهم‌ترین گونه‌های علفی و دارویی در استان اصفهان است.

میرطالبی ادامه داد: شرایط کتیرا زدن با توجه به وضعیت آب و هوا مشخص می‌شود و در سال‌هایی که بارش باران بیشتر باشد مجوز کتیرا زدن نیز به متقاضیان برداشت این محصول بیشتر داده می‌شود.
 
او عمده رویشگاه‌های طبیعی کتیرای این استان را شهرستان‌های سمیرم، بوئین میاندشت، فریدن، شهرضا، خوانسار، نجف آباد و اصفهان عنوان کرد و افزود: تیران و کرون با تولید متوسط ۴۰ تن کتیرا بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده است.

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیز داری استان اصفهان گفت: کتیرا برحسب کیفیت، در صنایع مختلفی از جمله، نساجی، دارویی، غذایی، چسب سازی، بهداشتی و آرایشی مصرف می‌شود.

میرطالبی ادامه داد: کتیرابرای درمان عفونت دندان، لثه، پاکسازی کبد، مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این ماده به عنوان نرم کننده و ضد سرفه نیز استفاده می‌شود.

او افزود: کتیرا از نظر رنگ به دو نوع سفید و زرد تقسیم بندی می‌شود که این دو نوع به لحاظ خواص تفاوتی باهم ندارند.

میرطالبی در پایان افزود: عمده‌ترین تامین کنندگان کتیرا در جهان به ترتیب کشور‌های ایران، ترکیه و سوریه است که ذر صنایع دارویی، غذایی و نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
انتهای پیام/ی
 

۲۰۰ هکتار از مراتع استان ظرفیت تولید کتیرا از گون زار‌ها را دارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر