کد خبر: ۷۱۰۱۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵

کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای تحریم مقامات ترکیه‌ای به علت آغاز عملیات نظامی این کشور در سوریه ارائه می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی مجلس نمایندگان آمریکا گزارش داد الیوت انگل، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا، و مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوری‌خواه این کمیته، اعلام کردند طرحی را برای تحریم مقامات ترکیه‌ای شرکت‌کننده در عملیات سوریه و بانک‌های دخیل در بخش‌های دفاعی این کشور با هدف پایان یافتن عملیات نظامی این کشور در سوریه ارائه می‌کنند.

این طرح، دولت آمریکا را به تحریم ترکیه بخاطر خرید سامانه اس ۴۰۰ روسی ملزم می‌کند. علاوه بر این طرح همچنین صادرات تسلیحاتی آمریکا را به نیرو‌های مسلح ترکیه که در عملیات سوریه دخالت دارند و همچنین استفاده از ماده اضطراری را در قانون کنترل صادرات تسلیحاتی به ترکیه ممنوع می‌کند.

مک‌کال گفت: «عملیات نظامی ترکیه پیش از این باعث کشتار غیرنظامیان شده است و با ایجاد شرایطی که به خیزش مجدد داعش می‌انجامد، امنیت جهانی را تهدید می‌کند. ترکیه باید فورا یورش خود را متوقف کند. هدف از طرح ما ساده است وادار کردن افراد و نهاد‌های ترکیه‌ای مسئول در این حمله مرگبار و غیرسازنده، به عقب‌نشینی از این یورش است. علاوه بر این، این طرح از دولت می‌خواهد تا طرح واقعی را برای نگهداری زندانیان داعش در تاسیسات امن سوری ارائه کند. اولویت اول من حفاظت از سرزمین آمریکا از تهدید‌های خارجی است و این هسته اصلی این طرح است.»

انگل نیز گفت: «من قویا تصمیم رئیس جمهور اردوغان را برای حمله به شرکای آمریکایی در سوریه و تصمیم رئیس جمهور ترامپ را برای کناره‌گیری و اجازه وقوع چنین حمله‌ای محکوم می‌کنم. یورش ترکیه به کرد‌های سوری هدیه‌ای به روسیه، ایران و داعش و ضربه‌ای به منافع امنیت ملی ماست. تحریم‌هایی که ما ارائه کرده‌ایم اردوغان را بخاطر این برهم زدن جدی امنیت بین‌الملل، پاسخگو قرار می‌دهد. کنگره باید بصورت متحد به پیامد‌های فاجعه بار این تصمیم رئیس جمهور واکنش نشان دهد.»

در طرح مک کال و انگل بصورت ویژه موارد زیر ارائه شده است:
تحریم و ممنوعیت مقامات بلندپایه ترکیه‌ای مسئول در این حمله از ورود به خاک آمریکا
توقف انتقال سلاح به نیرو‌های ترکیه‌ای شرکت کننده در عملیات در سوریه
اعمال تحریم‌های فوری علیه نهاد‌های مالی ترکیه که نقل و انتقالات مالی را برای ارتش ترکیه و صنعت دفاعی این کشور تسهیل می‌کنند
ملزم کردن دولت به بخش ۲۳۱ از تحریم‌های کاستا علیه ترکیه در مدت ۳۰ روز بخاطر خرید سامانه دفاعی موشکی اس ۴۰۰ از روسیه.
الزام دولت به تدوین طرحی برای تضمین نگهداری زندانیان داعش در سوریه در بازداشتگاهی مناسب به گونه‌ای که امنیت ملی آمریکا تهدید نشود.
الزام دولت به ارائه طرحی برای کمک آمریکا به جوامع کرد سوریه از جمله کسانی که به کمک‌های انسانی فوری نیاز دارند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر