کد خبر: ۷۱۰۱۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
استاندار خراسان رضوی:

استاندار خراسان رضوی گفت: به دلیل نبود متولی توسعه در روستاها، شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که منتهی به حاشیه نشینی می‌شود.

به گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی در نشست صمیمی با نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، گفت: در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتم ایشان فرمودند موازی کاری نکنید و با تقسیم کار و برنامه‌ریزی، کار‌ها را پیش ببرید.

او با اشاره به اینکه ساماندهی حاشیه شهر مشهد با جدیت در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: یکی از اقدامات ما در این حوزه، طراحی و اجرای طرح جهاد اجتماعی (نجات) بود که برای ساماندهی ۸ محله حاشیه شهر مشهد تدوین و عملیاتی شده است.
 
 استاندار خراسان رضوی گفت: منابع مالی خوبی هم برای اجرای این طرح پیش بینی شده است که در یک مورد، ۹۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت کشور ابلاغ شده است.

رزم حسینی با بیان اینکه طرح (نجات) در حاشیه شهر مشهد سرانه‌های ورزشی، اجتماعی و فرهنگی را مشخص می‌کند، افزود: در بازدید میدانی که از کشف‌رود داشتم متوجه بروز یک فاجعه انسانی در نزدیکی مشهد شدم؛ برای ساماندهی این رودخانه با مشارکت نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، اعتبارات لازم را مطالبه خواهیم کرد.

او تصریح کرد: توسعه در روستا‌ها باید متولی داشته باشد، الان شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که منتهی به حاشیه نشینی می‌شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: امیدواریم با اقدامات ۱۰۰ معین اقتصاد مقاومتی استان بتوانیم در گام دوم اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی در روستاها، فعالیت‌هایی در حوزه توسعه و توانمندسازی انجام داده و از مهاجرت به شهر‌ها جلوگیری کنیم.
 

رسیدگی به حاشیه شهر مشهد همواره از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است

 
حسن جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی نیز گفت: بحث رسیدگی به حاشیه شهر مشهد همواره از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری بوده است.

او ادامه داد: حدود ۶۶۴ میلیارد تومان از سوی دستگاه‌های مختلف در حوزه حاشیه نشینی تاکنون هزینه شده، اما نتیجه این میزان هزینه‌کرد محسوس نبوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه طرح جهاد اجتماعی شامل بازآفرینی و ساماندهی حاشیه شهر مشهد می‌شود، گفت: در این طرح برای ۴۱ دستگاه اجرایی مسئولیت مشخص شده است و همکاری و مشارکت مردم در این طرح ثمرات خوبی به دنبال خواهد داشت.
 

مالکیت زمین در حاشیه شهر مشهد تعیین تکلیف شود

 
سید امیر حسین قاضی زاده نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به مشکلات حاشیه نشینی در مشهد، گفت: باید در کنار ساماندهی حاشیه شهر از مهاجرت دوباره مردم و توسعه مناطق پیرامونی جلوگیری کرد.

او با بیان اینکه مسئله مالکیت زمین در محلات حاشیه شهر باید تعیین تکلیف شود، ادامه داد: در حاشیه نشینی باید بحث هویت بخشی به جمعیت مورد توجه قرار گیرد، چراکه جمعیت حاضر در حاشیه شهر فرهنگ‌های مختلفی را در بر می‌گیرد.

جواد کریمی قدوسی دیگر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از حرکت خوبی که برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد شروع شده است تقدیر می‌کنیم، برگزاری این جلسات به صورت ماهانه می‌تواند ثمرات خوبی به همراه داشته باشد.

او ادامه داد: وضعیت رخ داده در حاشیه شهر مشهد به واسطه غفلت بوده است.

حجت الاسلام پژمانفر دیگر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی ضمن تقدیر از استاندار برای پیگیری موضوع حاشیه شهر مشهد، گفت: جمع آوری اطلاعات باعث شناخت دقیق و شفاف مسائل حاشیه شهر مشهد و برنامه ریزی دقیق برای رفع مشکلات خواهد شد.

او با بیان اینکه برای سایر محلات حاشیه شهر مشهد هم باید برنامه ساماندهی تدوین شود، ادامه داد: نیاز است بحث مالکیت زمین در حاشیه شهر تعیین تکلیف شود.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی، گفت: از شما درخواست داریم تا به موضوع ارتفاعات جنوبی مشهد ورود پیدا کنید و جلوی تصرف غیرقانونی زمین‌ها را بگیرید، به شکل سرزده در منطقه حضور پیدا کنید و با چشم خود ببینید که چطور با لودر به جان کوه‌ها افتاده اند و آن‌ها را تصرف می‌کنند.

حجت الاسلام حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت: در فاز جمع آوری اطلاعات مربوط به حاشیه شهر طرح خوبی را ارائه داده اید و عزمتان را جزم کرده اید تا این ۸ محله را ساماندهی کنید؛ به این موضوع خوشبین هستم.

او با اشاره به اینکه تاکنون ارزیابی دقیقی از حاشیه شهر مشهد نداشته ایم، ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم یک قرارگاه ساماندهی برای حاشیه شهر باحکم رهبر معظم انقلاب ایجاد کنید تا دستگاه‌های اجرایی موظف به همکاری با شما شوند.

رضا شیران خراسانی دیگر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، گفت: معضل حاشیه نشینی تنها به دلیل مهاجرت شکل نمی‌گیرد بلکه  پاسخ گو نبودن به نیاز‌های شهروندان ضعیف، دلیل دیگر این پدیده است.

او با اشاره به اینکه نیازمند برنامه برای قشر نیازمند و کم برخوردار هستیم، تصریح کرد: اگر قطب نمای شهرداری مشهد، معاونت فنی و عمرانی استانداری و راه و شهرسازی یکسان نشود، معضل حاشیه نشینی ادامه خواهد داشت.
 
انتهای پیام//ف.س
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر