کد خبر: ۷۱۰۱۲۸۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷

کارشناس مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی از ورود ۱۲۴ هزار و ۳۱۶ راس دام سبک به استان خبر داد که ۱۱۰ هزار راس از این تعداد دام عشایر بوده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،ابراهیم تقوایی کارشناس مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی  با بیان اینکه سالانه بر اساس نیاز، دام زنده از استان‌های غربی کشور به استان وارد می‌شود، گفت: دام‌های مزبور با مجوز دامپزشکی از استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی وارد استان شده است.

او افزود: برای کنترل محموله‌های دام، پست قرنطینه دامپزشکی در محور چمن بید به صورت شبانه روز فعال است و برای کنترل ورود دام، پست‌های قرنطینه‌ای نیز به صورت موقت در محور‌های مختلف استان فعال می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین گشت‌های مشترکی با همکاری نیروی انتظامی برقرار می‌شود.

تقوایی اظهار داشت: دامپزشکی استان برای صیانت از سرمایه‌های دامی، جلوگیری از انتقال بیماری‌ها و پیشگیری از مخاطرات بهداشتی، از خروج غیرمجاز دام و فرآورده‌های دامی جلوگیری و با آن برخورد می‌کند

او درباره خروج غیرمجاز دام از استان نیز گفت: حضور و فعالیت واسطه ها، علت خروج غیرمجاز دام است و سودجویان با استفاده از حضور کم پلیس و پایین بودن نظارت‌ها در محور‌های فرعی، اقدام به جابه جایی دام بدون مجوز می‌کنند.

کارشناس مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی حمل دام بیمار را از علت‌های خودداری افراد برای دریافت مجوز‌های لازم برشمرد و افزود: از افراد انتظار می‌رود برای حمل دام، نسبت به دریافت مجوز‌های لازم مبادرت داشته باشند در غیر این صورت فعالیت آنان قاچاق تلقی می‌شود.

کارشناس مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی افزود: با توجه به افزایش قیمت نهاده ها، دامدار برای نگهداری دام خود با هزینه بالا دچار مشکل می‌شود و در این شرایط دامداران اقدام به فروش دام می‌کنند و واسطه‌ها وارد عرصه شده و اقدام به خروج دام می‌کنند.

در خراسان شمالی بیش از ۲ میلیون راس دام سبک و حدود ۶۰ هزار راس دام سنگین نگهداری می‌شود و سالانه معادل ۵۰ درصد جمعیت دام سبک و ۳۰ درصد دام سنگین موجود به جمعیت دام‌های استان افزوده می‌شود.

سالانه یک میلیون راس دام سبک و ۲۰ هزار راس دام سنگین به دام‌های استان افزوده می‌شود و امسال به دلیل شرایط خوب برای نگهداری دام سبک، میزان افزایش جمعیت دام سبک استان بیشتر بوده است.

انتهای پیام/د

بیش از ۱۲۴ هزار راس دام سبک به خراسان شمالی وارد شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر