کد خبر: ۷۱۰۱۶۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸

با کلید خوردن ۳ پرونده قضایی نتانیاهو و شمارش معکوس برای اعلام حکم نهایی آن‌ها و بن بست سیاسی موجود همگی نشان می‌دهند نتانیاهو به پایان عمر سیاسی اش نزدیک می‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ‌با پایان آخرین جلسه استماع پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو- که به منظور تفهیم اتهام و ارائه دلایل از سوی متهم تشکیل می­شود- او باید منتظر حکم دادگاه در هفته اول دسامبر ۲۰۱۹ باشد. نتانیاهو طی دو هفته در ۴ جلسه «استماع» شرکت کرد. این جلسات مربوط به پرونده‌های موسوم به ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ است. حال سؤال افکار عمومی این است که در این شرایط، وضعیت بنیامین نتانیاهو چگونه خواهد شد؟

چه بر سر نتانیاهو خواهد آمد؟

وضعیت قضایی نتانیاهو

نتانیاهو در حال حاضر دارای ۳ پرونده در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی است. این پرونده‌ها که تحت عنوان پرونده ۱۰۰۰، پرونده ۲۰۰۰ و پرونده ۴۰۰۰ شناخته می‌شوند. همگی این پرونده‌ها در ۴ جلسه استماع بررسی شده اند. استماع به جلساتی گفته می‌شود که دادستان اتهامات مربوط به متهم را به وی اعلام می‌کند و متهم تفهیم اتهام می‌شود. متهم نیز دلایل، شواهد و مستندات خود را در رد اتهامات مربوطه ارائه می‌کند.

پرونده ۱۰۰۰

نخستین پرونده نتانیاهو در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی که با نام پرونده ۱۰۰۰ شناخته می‌شود مربوط به دریافت هدایای گرانبها از سوی نتانتیاهو و خانواده اوست. در این پرونده نتانیاهو متهم است که هدایای گرانبهایی مثل سیگار، جواهرات گرانقیمت و مشروبات گرانقیمت موسوم به شامپاین را به قیمت ۷۰۰ هزار شیکل (۲۴۰ هزار دلار) از افراد متمول دریافت کرده است. مشهورترین این افراد آرنو میلکان، تهیه کننده مشهور و جیمز بیکر میلیاردر استرالیایی است.

پرونده ۲۰۰۰

در این پرونده نتانیاهو متهم است برای پوشش رسانه‌ای به نفع خودش در پر فروش‌ترین روزنامه صهیونیستی یعنی «یدیعوت آحرونوت» با «آرنون موزیس» صاحب این روزنامه زد و بند کرده است. در مقابل نتانیاهو تلاش کرده است قانونی را به نفع این روزنامه علیه روزنامه رایگاه «یسرائیل هایوم» تصویب کند که انتشار روزنامه مذکور را محدود کند.

پرونده ۴۰۰۰

این پرونده در رسانه‌های رژیم صهیونیستی خطرناک‌ترین پرونده نتانیاهو معرفی شده است. در این پرونده نتانیاهو متهم است با «شاؤول ایلوویچ»، مدیر عامل مجموعه «بیزیک»، بزرگترین مجموعه ارتباطی رژیم صهیونیستی- که مدیر سایت عبری «والا» نیز هست- تسهیلات دولتی اعطا کرده است. به موجب این تسهیلات، آلوویچ درآمد‌های میلیون دلاری کسب کرده است تا در مقابل پوششی رسانه‌ای برای نتانیاهو در رسانه‌های رژیم صهیونیستی به وجود آورد.

تیم وکلای نتانیاهو

براساس قانون قضایی رژیم صهیونیستی، در جلسات «استماع»، حضور نخست وزیر ضروری نیست و او می‌تواند وکلای خود را به این جلسات بفرستد. در ۴ جلسه‌ای که طی دو هفته گذشته تشکیل شد نتانیاهو تیم وکلای خود را متشکل از ۱۰ وکیل، به جلسات استماع فرستاد. پس از برگزاری این جلسات، دیگر هیچ سند جدیدی از جانب نتانیاهو قابل قبول نیست و دادگاه تا هفته اول دسامبر حکم نهایی خود را در خصوص اتهامات نتانیاهو اعلام خواهد کرد.

رأی دادگاه و آینده نتانیاهو

براساس قانون قضایی رژیم صهیونیستی نخست وزیر در صورتی که لایحه اتهامی علیه او مطرح شود بر خلاف وزیران دولت مجبور به استعفا نیست و می‌تواند در پست خود باقی باشد، اما می‌تواند برای دفاع از اتهامات مطرح شده، ۱۰۰ روز از پست نخست وزیری موقتا استعفا دهد. اما نتانیاهو با استعفا مخالفت کرده است و در حال ادامه وظایف نخست وزیری است.

اما اگر نتانیاهو در هر یک از این پرونده‌ها محکوم شود و حکمی قضایی علیه او صادر شود باید از پست نخست وزیری استعفا داده و احکام قضایی او اجرا شوند. این حکم تا اوایل دسامبر اعلام خواهد شد و می‌تواند آینده سیاسی نتانیاهو را خاتمه دهد.

وضعیت سیاسی نتانیاهو

نتانیاهو در عرصه سیاسی در وضعیت نامناسبی قرار دارد. او در انتخابات آوریل ۲۰۱۹ نتوانست ائتلاف دولت را به وجود آورد و در انتخابات سپتامبر هم وضعیتی بدتری پیدا کرد و امکان تشکیل کابینه را ندارد. دو جلسه با بنی گانتز برگزار کرده است و گانتز حاضر نشده در دو جلسه دیگر با نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت حاضر شود. حالا او می‌خواهد مأموریت واگذار شده به او برای تشکیل ائتلاف دولت را به رئیس رژیم صهیونیستی باز گرداند. در این وضعیت احتمالا بنی گانتز مأمور تشکیل کابینه خواهد شد و اگر نتواند طی ۲۸ روز کابینه را تشکیل دهد، باز توپ به زمین نتانیاهو باز خواهد گشت و او مسئول تشکیل کابینه خواهد شد.

جمع بندی

بنیامین نتانیاهو در حالی که در عرصه سیاسی در یک بن بست سیاسی گرفتار آمده است در عرصه قضایی نیز در پرونده‌های در حال محکوم شدن است که اگر هر کدام از اتهاماتش اثبات شوند او مجبور خواهد بود از پست خود استعفا داده و حکم قضایی علیه او اجرا شود. خانواده او نیز در این شرایط قضایی همچون او متهم هستند. با این وضعیت به نظر می‌رسد نتانیاهو در ۷۰ سالگی به روز‌های پایانی عمر سیاسی خود نزدیک شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر