کد خبر: ۷۱۰۱۸۳۵
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
معاون جهاد کشاورزی قم عنوان کرد؛

همت گفت: ۲۱۰ خانوار قمی در امر پرورش شتر در سطح مناطق مختلف استان، فعالیت می‌کنند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،علی‌اصغر همت معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: این خانوار‌ها پرورش بیش از ۶هزار نفر شتر را بر عهده‌دارند و سازمان جهاد کشاورزی برای توسعه صنعت شترداری استان، از بهره‌برداران با ارائه خوراک یارانه‌ای و سایر خدمات موردنیاز حمایت می‌کند.

همت با اشاره به بازدید میدانی مسئولان استان از چراگاه‌های شتر و تلاش آنان برای کمک به این صنعت سودآور، افزود: شترداران استان خدمات موردنیاز خود برای پروش این دام را از طریق شرکت تعاونی مختص این صنعت دریافت می‌کنند.

همت گفت: ارائه سم برای رسیدگی به امور بهداشتی شتر، پیگیری امور مربوط به ارائه تسهیلات بانکی به شترداران، شناسنامه‌دار کردن شتر‌های پرورشی استان، انجام تبلیغات رسانه‌ای برای معرفی و عرضه بیشتر محصولات وابسته به شتر، معاینه مستمر شتر‌های استان و تلاش برای جلوگیری از بیمار شدن آن‌ها و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی با حضور کارشناسان برجسته ازجمله فعالیت‌های سازمان جهاد کشاورزی قم برای حمایت از فعالان این صنعت است.

معاون جهاد کشاورزی قم با اشاره به لزوم حفظ ذخایر راهبردی ژنتیکی شتر در قم، بیان کرد: شتر بدون وابستگی به نهاده‌ها قادر به تولید پروتئین بوده و گوشت، شیر، پوست، پشم و کرک ازجمله محصولات قابل‌استفاده این دام است که باقیمت مناسب در بازار عرضه می‌شود و مشتریان زیادی دارد، به همین دلیل توسعه صنعت شتر دارای در قم می‌تواند درآمدزایی خوبی برای استان درپی داشته باشد.

معاون جهاد کشاورزی قم بابیان این‌که شتر در برابر گرما و تنش‌های محیطی بسیار مقاوم است و قدرت تحمل بالایی در برابر بیماری‌ها دارد، ادامه داد: بخش مرکزی با داشتن بیابان‌های بسیار و موقعیت گرمسیری، چراگاه اصلی شتر در قم است و بیشتر شترداران استان در دهستان‌های قمرود و قنوات این بخش حضور دارند.

استان قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش مرکزی، جعفریه، سلفچگان، کهک و خلجستان است؛ بخش مرکزی قم با بیش از هفت هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع دارای ۲ دهستان قنوات و قمرود است که جمعیتی حدود ۳۵ هزار تن دارد.

انتهای پیام/ح

۲۱۰ خانوار قمی در امر پرورش شتر فعالیت دارند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر