کد خبر: ۷۱۰۳۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
کد خبر : ۷۱۰۳۱۶۰

مردم تونس از ساعاتی پیش برای شرکت در دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

برگزاری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونسبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴, دور دوم انتخابت ریاست جمهوری تونس در حال برگزاری است و نتیجه آن برای این دموکراسی جوان اهمیت بسیار دارد.

بنابر این گزارش، باید دید نبیل قروی، صاحب قدرت رسانه‌ای که به اتهام فرار مالیاتی تحت پیگرد است یا قیس سعید، استاد قانون اساسی و نوپا در سیاست، کدام یک به عنوان دومین رئیس جمهور دموکراتیک در تاریخ این کشور در انتخابات پیروز خواهند شد.

هفت میلیون واجد شرایط رای امروز از ساعت ۸ بامداد تا ۱۸ عصر به پای صندوق‌های رای می‌روند. همانند دور نخست انتخابات و همچنین انتخابات پارلمانی که یکشنبه گذشته برگزار شد، نخستین نتایج اوایل امشب اعلام خواهد شد و هر دو طرف می‌توانند حتی پیش از اعلام نتایج رسمی در روز سه شنبه، اعلام پیروزی کنند.

مرگ باجی قائد السبسی، نخستین رئیس جمهور تونس که با آرای مردمی انتخاب شده بود، انتخابات ریاست جمهوری این کشور را چند ماه جلو انداخت و کشور را درگیر یک حماسه سیاسی کرد.

اگرچه اوضاع امنیتی تونس در سال‌های اخیر پس از مجموعه‌ای از حملات تروریستی در سال ۲۰۱۵ بهبود یافته، اما میزان بیکاری به ویژه در میان جوانان بسیار بالاست و با تورم بالا قدرت خرید همچنان ضعیف است.

قیس سعید که نامزد بدون حزب در انتخابات است در دور نخست انتخابات ۱۸.۴ درصد از آرا را به دست آورد. بسیاری از تشکل‌های سیاسی از جمله جنبش اسلام گرای النهضه که در انتخابات پارلمانی ۵۲ کرسی از ۲۱۷ کرسی را به دست آورد از مردم خواستند به قیس سعید رای دهند.

قروی هم که به نام حزب قلب تونس، حزبی که در ماه ژوئن تشکیل شد، در این انتخابات شرکت کرد در دور نخست از سلول خود در زندان ۱۵.۶ درصد آرا را کسب کرد.

قروی تاکید می‌کند دستگیری وی در ماه اوت چند روز پیش از آغاز کارزار انتخاباتی کاملا سیاسی بود. یک کارشناس سیاسی می‌گوید رئیس جمهور آینده تونس هر کسی که باشد با مخالفت میان دولت و پارلمان رو به رو خواهد بود.

رئیس جمهور در تونس برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود و باید ناظر بر اجرای قانون اساسی باشد و تمامیت ارضی و استقلال کشور را تضمین کند.

رئیس جمهور جهت گیری‌های عمومی کشور در حوزه دفاعی، امور خارجی و امنیت داخلی تعیین می‌کند. رئیس جمهور در تونس همچنین فرمانده ارتش است و قرارداد‌های بین المللی و سفرا را تایید می‌کند. وی می‌تواند در شرایط ویژه تصمیمات لازم را اتخاذ کند و از حق عفو هم برخوردار است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر