کد خبر: ۷۱۰۶۲۹۸
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۸

انتهای بلوار ۷۰ متری عمار یاسر قم تا آزاد راه اتوبان امیر کبیر کاشان مسیری به طول ۸۰۰ متر ایجاد و به هم متصل می‌شود.

بلوار ۷۰ متری عماریاسر قم و آزادراه امیر کبیر به هم می رسندبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،حسن صبوری،مدیرکل راه و شهرسازی قم در برنامه گفتگوی خبری صدا و سیمای مرکز قم اظهار کرد:از انتهای بلوار 70 متری عمار یاسر قم تا آزاد راه امیر کبیر کاشان مسیری به طول هشتصد متر ایجاد می شود که این امر موجب تسهیل عبور و مرور مسافرین، زائرین و کاهش ترافیک در ورودی‌های شهر از جمله میدان شهدای ۷۲ تن خواهد شد.

او در ادامه گفت:کمربندی جدید قم اولویت اصلی استان است و به دلیل اشباع کمربندی امام علی (ع) این پروژه می‌بایست هر چه سریع‌تر عملیاتی شده و به بهره برداری برسد.


مدیرکل راه و شهرسازی قم با اشاره به این که پروژه در ردیف بودجه قرار گرفته و مطالعات آن نیز به طور کامل انجام شده است افزود: سهم آورده سرمایه گذار ۷۰ درصد و سهم آورده دولت ۳۰ درصد خواهد بود که در این زمینه با سرمایه گذار پروژه توافق کرده ایم و تفاهم نامه به زودی منقعد خواهد شد.


صبوری عنوان کرد: طبق مطالعات، مدت زمان احداث این مسیر و محور دوسال و مدت بهره برداری سرمایه گذار و بازگشت سرمایه، ۱۵ سال در قالب اخذ عوارض، مجمتع‌های بین راهی و ... خواهد بود.


مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در خصوص آخرین وضعیت محور قم- جعفریه توضیح داد: خوشبختانه بعد از احداث این محور شاهد افزایش ۵۰ درصدی تردد و کاهش ۷۰ درصدی تلفات جاده‌ای بوده ایم و امیدواریم به زودی این محور به صورت کامل به بهره برداری برسد.


او گفت: پل قلعه سنگی در اواخر آبان ماه به صورت دو طرفه تکمیل می‌شود و برای تکمیل چهار کیلومتر (قطعه آخر تا انتهای حوزه استحفاظی استان) قرارداد اولیه منعقد گردیده است و در روز‌های آتی شاهد شروع کار عملیات اجرایی این قطعه خواهیم بود.


صبوری با بیان این که احداث چهار کیلومتر محور قم- نیزار در سال گذشته انجام شده است، در خصوص اقدامات باقی مانده این پروژه افزود: چهار کیلومتر دیگر از این پروژه در دستور کار سال جاری خواهد بود و در صورت تامین اعتبار امیدواریم هشت کیلومتر پایانی این محور تا انتهای سال به بهره برداری برسد.


صبوری در خصوص پروژه تعریض محورقدیم قم-تهران توضیح داد: محدوده این محور در استان ۶۵ کیلومتر است که تعریض بخشی از آن در سنوات قبل انجام شده است و ۲۴ کیلومتر دیگر در دستور کار است.


مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: برای تعریض ۲۴ کیلومتر محور قدیم قم- تهران، هفتصد میلیارد ریال اعتبار نیاز است و در طول دوسال بهره برداری می‌رسد.


صبوری در خصوص آخرین وضعیت پروژه اتصال پردیسان به جاده اراک اظهار داشت: مطالعات مسیر انجام شده است، اما برای شروع کار می‌بایست تملکات انجام شود که بخشی از آن برعهده شهرداری و بخشی دیگر بر عهده اداره کل راه و شهرسازی استان است.


به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان قم به دلیل عدم همکاری مالکین، تملکات تقاطع غیر همسطح پردیسان انجام نشده و ترافیک و عبور و مرور به صورت ناقص در جریان است که این امر مشکلاتی را برای ساکنین شهر پردیسان ایجاد کرده است.


صبوری در خصوص آخرین وضعیت تعریض محور پردیسان- کهک توضیح داد: با هماهنگی و پیگیری استاندار و نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی این پروژه در ردیف بودجه قرار گرفته است که مبلغ صد میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده اند، اما این امر منوط و مشروط به اخذ ماده ۲۳ شده است که به همین دلیل کار در این بخش زمان بر و فرسایشی شده است.


مدیرکل راه و شهرسازی قم عنوان کرد: در این محور مطالعات به صورت کامل انجام شده است و در این مطالعات، ملاحظات زیست محیطی و پدافند غیرعامل دیده شده است.


صبوری در خصوص قطار پرسرعت تهران- قم- اصفهان توضیح داد: در این پروژه برای تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرای پروژه و خرید تجهیزات و هم‌چنین خدمات فنی و مهندسی آن با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت دچار مشکل شدیم و در حدود ۱۸ ماه کار متوقف شده بود که البته ب تازگی بازگشایی و از سرگیری آن آغاز گردیده است.


او افزود: ایستگاه این قطار در قم مابین میدان، ولی عصر (عج) و میدان بقیه الله است که برنامه ریزی برای ایجاد ایستگاه تبادلی با مترو و قطار شهری در دستور کار است.


مدیرکل راه و شهرسازی قم در پایان گفت: در جلسه اخیر شورای هماهنگی امور راه و شهرسازی استان قم، اجرای عملیات بهسازی و ترمیم آسفالت جاده ایستگاه راه آهن محمدیه ازسمت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان از محل اعتبارات روستایی و به صورت امانی و آزادسازی و تملک حریم ریل راه آهن از سوی اداره کل راه آهن تصویب شد.

انتهای پیام/ش

سخنان مدیرکل راه و شهرسازی قم در برنامه گفت و گوی ویژه خبری

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر