کد خبر: ۷۱۰۷۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
کد خبر : ۷۱۰۷۷۲۲

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ایجاد گذر فرهنگی در محدوده‌های تاریخی شهر تبریز خبر داد.

طرح ایجاد گذر فرهنگی در محدوده‌های تاریخی تبریزبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، مرتضی آبدارمدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقیبا اشاره به اینکه یکی از مباحث اصلی حوزه مدیریت شهری به ویژه در محدوده‌های تاریخی تعریف گذر‌های فرهنگی است، گفت: این طرح برای گسترش فعالیت‌های عمومی فرهنگی و رونق گردشگری در کلانشهر تبریز اجرا می‌شود.

او افزود: گذر‌های فرهنگ و هنر که شامل خانه¬های تاریخی، موزه ها، گالری ها، فروشگاه¬های صنایع دستی و ... خواهد بود، در واقع محل‌هایی هستند برای مجموعه‌ای از کسب و کار‌های فرهنگی و هنری، از جمله هنر خیابانی، تئاتر، هنر‌های آئینی و ... که مدت زمان ایستایی گردشگر، به تبع آن ارتقای رضایت آنها، ایجاد اشتغال و درآمدزایی به همراه خواهد داشت.

او کرد: با هدف هماهنگی و هم-افزایی در راستای ایجاد گذر‌های فرهنگی، تفاهم‌نامه همکاری مشترکی نیز بین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شورای اسلامی و شهرداری کلانشهر تبریز به امضا رسیده است و در گام اول پیاده گذر ارک، در جوار ارک شکوهمند و تاریخی تبریز به عنوان محل مورد توافق این نهاد‌ها برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر انتخاب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه خیابان تربیت و راسته‌های اصلی بازار به عنوان نمونه‌هایی از معابری هستند که ظرفیت تبدیل شدن به گذر فرهنگ و هنر را دارند، ادامه داد: این مسیر‌ها در طول تاریخ به عنوان مرکز تجارت، همواره پویا بوده اند، اما این ظرفیت را دارند که با اعمال برخی تغییرات تبدیل به مکان‌هایی برای تجربیات جدید فرهنگی و هنری برای گردشگران شوند.

آبدار افزود: محدوده‌های تاریخی شهر و مسیر‌های مشخص داخل بافت که اماکن شاخص را به یکدیگر متصل می‌کردند، دارای هویت تاریخی هستند و عمدتاً اتفاقات و رویداد‌های تاثیرگذار در آن‌ها رخ داده است، از همین رو هم به عنوان "مکان رویداد" دارای اهمیت هستند و هم می‌توانند مکان برگزاری رویداد‌های فرهنگی باشند.

او گفت: تبریز به عنوان شهری با هویت تاریخی چند هزار ساله، غنی از چنین معابر و گذر‌های تاریخی است که می‌توان با برنامه ریزی در زمینه کالبدی و نرم افزاری از ظرفیت آن‌ها برای بیان مفاهیم فرهنگی و هنری و در کنار آن برای رونق و توسعه گردشگری پایدار در محدوده‌های تاریخی بهره جست.

انتهای پیام/

تبریزشهری با هویت تاریخی چند هزار ساله، غنی از چنین معابر و گذر‌های تاریخی است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر