کد خبر: ۷۱۰۸۰۳۱
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
کد خبر : ۷۱۰۸۰۳۱
گروه : همدان » همدان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان از ثبت ۱۳۷ مکان مذهبی همدان در فهرست آثار ملی خبر داد.

ثبت ۵۱ مسجد و ۸۱ مقبره استان همدان در فهرست آثار ملیبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با اشاره به اینکه ۵۱ مسجد و ۸۱ مقبره از این استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شدند، گفت:  بارگاه سه پیغمبر شامل حبقوق نبی در تویسرکان، حجی در مسجد پیغمبر شهر همدان و یوشع ابن شجر در سیاه کمر ملایر قرار دارد.

او ادامه داد: این اماکن هم از نظر اهمیت دینی و مذهبی همچنین جاذبه‌ای که در معماری هنری ساخت آن‌ها به کار برده شده، زمینه جذب توریست مذهبی را فراهم کرده است.

مالمیر با بیان اینکه وجود گنبد علویان در همدان نشان دهنده جایگاه این استان در تاریخ تشیع و خاستگاه شیعیان دارد گفت: ارزش معماری و گچ بری‌های منحصر به فرد این گنبد که مربوط به دوره ایلخانی است، از ظرفیت‌های گردشگری همدان حکایت دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: با توجه به قرار گرفتن مقبره امامزاده محسن در دامنه الوند و ویژگی‌های این امام زاده، مطالعات در حوزه دامنه شمالی الوند صورت گرفت که یک پردیس گردشگری مذهبی تعریف شد.

مالمیر ادامه داد: به منظور جذب گردشگر، با تمرکز به گردشگری مذهبی، زیر ساخت‌ها آماده و خدمات ارائه شود که تحقق این امر نیازمند همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه و هیات امنای اماکن مذهبی و شهرداری است.

او ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های خوب همدان وجود مرکز محله‌ها است که ترکیبی از مسجد، بازار و حمام در کنار یکدیگر است و این ترکیب زیبا مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان درباره بارگاه حبقوق نبی گفت: در راستای برنامه افق سه ساله و سند توسعه راهبردی استان تا سال ۱۴۰۰ تاکید شد که در قالب مطالعه الزامات میراث فرهنگی برای این بنا، الزمات اوقاف و حوزه گردشگری و خدماتی آن پیش بینی شود.

مالمیر افزود: در این راستا اعتباراتی در سازمان برنامه و بودجه در اختیار شهرداری قرار گرفت و مشاور در حال مطالعه این طرح بوده که قرار است در پایان این مطالعه با در نظر گرفتن الزامات، چارچوب کاری روشن شود.

انتهای پیام/د.ا

۱۳۷ مکان مذهبی همدان در فهرست آثار ملی ثبت شدند

منبع: ایرنا

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر