کد خبر: ۷۱۱۰۶۳۲
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) عنوان کرد؛

محمود نژادگفت:احداث شبستان امیرالمومنین (ع) حرم کریمه اهل‌بیت (س) ۶ هزار مترمربع فضای مسقف دراختیار زائران قرار خواهد داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،هادی محمودنژاد معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) گفت: از اواخر سال گذشته با آزمایش‌های مختلف ژئوتکنیک و ژئوفیزیک ساخت شبستان حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز شد.

محمود نژاد اضافه کرد: محاسبه‌های معماری انجام‌شده و سازه نگهبان این شبستان که شامل چاه‌هایی است که باید حفر شود، ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اتمام ۱۰ درصد باقی‌مانده، عملیات اجرایی فضای شبستان آغاز می‌شود.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) با اشاره به این‌که برنامه زمانی بهره‌برداری از این شبستان پس از تکمیل سازه نگهبان مشخص خواهد شد، بیان کرد: به دلیل حساسیتی که بنای میراثی و ارزشمند صحن امام رضا (ع) دارد و اهمیت کیفیت کار و جلوگیری از آسیب فنی به بنای میراثی، برنامه اختصاص برنامه زمان‌بندی برای اجرای سازه نگهبان این شبستان ممکن نبود.

محمودنژاد ادامه داد: زمان زیادی برای طراحی شبستان به‌ویژه قسمت‌های مرتبط با سازه و محاسبات اختصاص‌یافته و از کارشناسان ماهری در حوزه‌های مختلف استفاده‌شده است تا کاری فاخر و شایسته صورت گیرد.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) یادآورشد:عرصه شبستان حضرت امیرالمومنین (ع) پنج هزار مترمربع با زیربنای ۶ هزار مترمربع و ارتفاع ۱۰ متر می‌باشد که با بهره‌گیری از معماری شاخص و منحصربه‌فرد احداث خواهد شد.

او گفت: فضا کافی در قسمتی از فضای شبستان حضرت زهرا (س) که قرار است به شبستان حضرت امیرالمومنین (ع) متصل شود، پیش‌بینی و درب آن نیز نصب‌شده است.

معاون آستان کریمه اهل‌بیت (س) بیان کرد: شبستان امیرالمومنین (ع) در طبقه همکف و در مجاورت شبستان حضرت زهرا (س) می‌باشد که پس از احداث شبستان حضرت امیر این ۲ شبستان به هم متصل می‌شود.

حرم حضرت معصومه (س) با سه شبستان و پنج صحن فضایی برابر با ۱۴۰ هزار مترمربع در اختیار زائران قرار داده و امکان حضور ۵۰ هزار زائر در فضا‌های مسقف و روباز حرم مطهر وجود دارد.

انتهای پیام/ح

از اواخر سال گذشته ساخت شبستان حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر