کد خبر: ۷۱۱۱۰۰۳
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
کد خبر : ۷۱۱۱۰۰۳
گروه : سمنان » سمنان
رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود خبر داد؛

حمیدرضا حسنی گفت: نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در شهرستان شاهرود برگزار می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، حمیدرضا حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود گفت: نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور، پنج‌شنبه و جمعه ۹ و ۱۰ آبان ماه امسال برگزار می‌شود.

اوافزود : این جشنواره گردشگری با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی انحصاری ایرانی که زیستگاه اصلی آن زیست‌کره حیات‌وحش توران است، برگزار می‌شود.

حسنی افزود: بازدید از بافت روستای هدف گردشگری قلعه بالا، محور گردشگری گیور- دزیان، و گونه‌های حیات‌وحش در زیست‌کره توران همراه با اجرای مراسم آیینی و موسیقی محلی در کنار عرضه صنایع‌دستی و سوغات ازجمله برنامه‌های این جشنواره است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود گفت: زاغ بور یا زاغ کویری، پرنده‌ای از خانواده کلاغیان است، اما تفاوت‌های زیادی با دیگر کلاغ‌ها و زاغ‌ها دارد، ازجمله زمین زی بودن به‌طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می‌دهد.

او با اشاره به اینکه زاغ بور دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه‌ای است، افزود: از زاغ بور به‌عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می‌کنند و این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت‌های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می‌شود.

حسنی گفت: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می‌کند و تنها پرنده بومی انحصاری (اندمیک) ایران است که در استان‌های یزد، خراسان جنوبی و به‌خصوص در جنوب شرقی استان سمنان در زیست‌کره حیات‌وحش توران زندگی می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود گفت: بخشداری بیارجمند، اداره پارک ملی توران، شورای اسلامی و دهیاری روستای هدف گردشگری قلعه بالا و اقامتگاه‌های بوم گردی قلعه بالا در برگزاری این جشنواره مشارکت دارند.

انتهای پیام / ر

جزئیات جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در شاهرود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر