کد خبر: ۷۱۱۲۳۲۹
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
کد خبر : ۷۱۱۲۳۲۹
گروه : کرمان » کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: نظام مندی مسائل مالی و پشتیبانی در قوه قضائیه باید به عنوان یک استراتژی جدی مورد توجه قرار گرفته و با تحقق این کار، تحولی بزرگ در این قوه ایجاد خواهد شد.

نظام‌مند کردن مسائل مالی و پشتیبانی در قوه قضائیه به عنوان یک استراتژی جدی دنبال می‌شودبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان صبح امروز در دومین نشست هم اندیشی معاونین مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری‌های استان‌های شرق کشور در کرمان گفت: در اتاق فکر معاونین مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری‌های استان‌های شرق کشور باید راهکار‌های تبیین مسائل خاص و متفاوت این استان‌ها با سایر استانها، تدوین شود.

مقام عالی قضائی در استان کرمان با اشاره به اینکه مدیریت مالی و پشتیبانی در شرایط جنگ اقتصادی سنگین‌ترین مسئولیت است، گفت: بخش مالی و پشتیبانی دادگستری استان کرمان به خوبی مدیریت شده و امکانات موجود به شکلی عادلانه توزیع می‌شود که جای تقدیر دارد.

موحد با اشاره به اینکه در صورت عدم همخوانی نیاز‌ها با منابع، پاسخگویی به مطالبات به حق کار سختی است، اظهارداشت: در این شرایط مطالبات باید به شکلی پاسخ داده شود که از بروز نارضایتی نیز جلوگیری شود.

او حرکت نظام‌مند واحد‌های مالی، پشتیبانی و عمرانی را موردتاکید قرار داد و اظهارداشت: کار مالی، پشتیبانی و اقتصادی در شرایط تورمی، دشوار است و این موضوع تنها مربوط به بخش خصوصی نیست و در بخش‌های دولتی، قضائی و ... نیز اثرگذار است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه صرفه جویی نیز از موضوعات مهم در قوه قضائیه به شمار می‌رود و باید به این سمت حرکت کرد، گفت: با راه اندازی ویدئو کنفرانس در استان کرمان بالغ بر ۸ میلیارد تومان در هزینه‌ها صرفه جویی شده است و در حال حاضر بسیاری از جلسات و بازدید‌های استانی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

موحد گفت: استفاده از تکنولوژی‌های نوین زمینه صرفه جویی و افزایش بهره وری را فراهم می‌کند و در این رابطه بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی باید منابع موجود را بر اساس اولویت‌ها به کار گرفت.

رئیس شورای قضائی استان کرمان در ادامه سخنان خود گفت: استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با مساحت ۱۸۳ هزار و ۲۸۵ کیلومترمربع، ۱۱ درصد از خاک کشور را به خود اختصاص داده است و مساحت این استان تقریبا معادل مساحت برخی کشور‌ها از جمله سوریه و معادل مساحت پنج کشور اروپایی است.

موحد ادامه داد: در مجموع سه میلیون و ۱۶۴ هزار و ۸۱۸ نفر جمعیت بر اساس سرشماری سال ۹۵ در این استان ساکن هستند که چهار درصد از جمعیت کل کشور را شامل می‌شود و این آمار، حکایت از پراکندگی قابل توجه جمعیت در این استان دارد.

او به وجود ۲۳ شهرستان و ۵۲ بخش در استان کرمان اشاره و عنوان کرد: در ۱۸ شهرستان این استان دادگستری وجود دارد و در پنج شهرستان نیز دادگاه‌های عمومی فعال هستند و در مجموع ۱۴ حوزه قضایی بخش در این استان فعالیت دارند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت ۳۱۵ شورای حل اختلاف با یک هزار و ۵۰۰ عضو در این استان نیز اشاره و بیان کرد: در مجموع بالغ بر سه هزار نفر در شورا‌های حل اختلاف و مجموعه‌های اداری و قضائی دادگستری کل استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.

موحد یادآور شد: در حال حاضر ۳۴۵ قاضی در استان کرمان فعال هستند که ۱۹ درصد غیر بومی و مابقی بومی هستند و ۹۸ درصد کارکنان اداری دادگستری کل استان کرمان نیز از بین افراد بومی مشغول به فعالیت می‌باشند.

او از استان کرمان به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی و معدنی کشور و نیز قطب علمی و دانشگاهی یاد کرد و ادامه داد: ۲۵ درصد باغات کشور در استان کرمان است و عمده محصولات کشاورزی و باغی استان نیز تولید پسته است و این استان بزرگترین تولید کننده پسته در کشور به شمار می‌رود.

مقام عالی قضائی در استان کرمان با اشاره به اینکه ارزش ریالی سالانه محصولات باغی ۱۴ هزار میلیارد تومان است و عمده آن مربوط به پسته است، تاکید کرد: این استان با دارا بودن هفت هزار اثر باستانی و فرهنگی، ۷۰۰ اثر باستانی و فرهنگی ثبت شده و هفت اثر ثبت شده جهانی از قطب‌های گردشگری کشور نیز به شمار می‌رود.

موحد ادامه داد: استان کرمان با وجود آنکه فرصت‌ها و ظرفیت‌های فوق العاده‌ای دارد، با محدودیت‌ها و تهدیداتی نیز روبرو است و به عنوان مثال این استان سربندر نیز هست و گذرگاه قاچاق کالا نیز محسوب می‌شود.

او با اشاره به اینکه بافت اجتماعی استان کرمان متفاوت از تمامی استان‌ها و تفاوت‌ها در شمال و جنوب این استان نیز کاملا مشهود است، گفت: استان کرمان مرکز خرده فرهنگ‌ها است و پراکندگی و اختلافات فرهنگی گسترده‌ای دارد و از این رو مدیریت در این استان نیاز به نگاهی فراگیر دارد.

موحد با بیان اینکه وضعیت استان کرمان از یک سو فرصت است و اگر فرصت‌ها خوب مدیریت نشود می‌تواند تبدیل به تهدید شود، اظهارداشت: بعد از سیستان و بلوچستان سرریز ناامنی در افغانستان و پاکستان به این استان می‌رسد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: استان کرمان در گذرگاه و مسیر ترانزیت قاچاق عمده مواد مخدر قرار دارد و در گذشته غالب بارانداز قاچاقچیان عمده مواد مخدر در مرز‌های بین استان کرمان با سیستان و بلوچستان بوده است.

موحد با بیان اینکه ۷۰ درصد مواد مخدر ورودی به کشور از پهنای استان کرمان عبور می‌کند، ادامه داد: استان کرمان قربانی ماجرای قاچاق مواد مخدر است و مبارزات گسترده‌ای را با قاچاق مواد مخدر داشته است و بیشترین کشفیات نیز غالبا مربوط به این استان است.

او ورود اتباع بیگانه غیرمجاز را از دیگر مشکلات استان کرمان برشمرد و گفت: روزانه ۱۵۰۰ اتباع بیگانه از استان کرمان عبور می‌کردند که تهدیدات و ناامنی‌های زیادی را ایجاد می‌کرد.

موحد با اشاره به اینکه خشکسالی و زلزله از تهدیدات این استان به شمار می‌رود، گفت: بعد از انقلاب ۴ زلزله شدید را در این استان را داشته ایم که این موارد نیز تبعات و تهدیدات جدی ایجاد می‌کند.

موحد تصریح کرد: وقتی در مدیریت کلان کشور در بخش قضائی و اجرائی، استان کرمان معادل سایر استان‌ها در نظر گرفته می‌شود، جای تعجب دارد، زیرا خدمت رسانی در این استان نیاز به وقت، هزینه و ... بیشتری دارد و با دشواری‌های زیادی نیز روبرو است.

انتهای پیام/س

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر