کد خبر: ۷۱۱۲۴۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
کد خبر : ۷۱۱۲۴۰۹

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: ۳۰ هزار و۴۲۶ نفر از فاقدان شناسنامه این استان از سال ۹۰ تاکنون سجل دریافت کردند.

افزون‌ بر۳۰ هزار فاقد شناسنامه در سیستان و بلوچستان سجل دریافت کردندبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان،  رضا راحت دهمرده  مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان  اظهار داشت: با وجود سابقه طولانی و قدمت ثبت احوال در سیستان و بلوچستان و اجرای طرح‌های مختلف در سال‌های دور کماکان افرادی مدعی داشتن تابعیت ایرانی و فاقد شناسنامه هستند.

او  ادامه داد: هشت هزار و ۷۱۴ پرونده فاقدین شناسنامه سیستان و بلوچستان در این مدت مورد بررسی قرار گرفت که منجر به صدور سجل برای ۳۰ هزار و ۴۲۶ نفر شد.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: همچنین سه هزار پرونده فاقدین شناسنامه در این استان درحال بررسی برای صدور سجل است.

او با بیان اینکه افراد فاقدشناسنامه باید ایرانی بودن خود را با سند و مدرک ثابت کنند بیان کرد: بر اساس قانون و دستورالعمل وظیفه ثبت احوال تشکیل پرونده برای افراد فاقد شناسنامه و مشکوک تابعین است، اما بررسی میدانی در رابطه با مشخص شدن هویت و تابعیت این افراد از طریق مراجع ذیصلاح (اطلاعاتی و انتظامی) انجام می‌شود.

دهمرده ادامه داد: برای حل مشکل فاقدان شناسنامه، این افراد باید با استفاده از مستندات لازم در اداره ثبت احوال تشکیل پرونده دهند و مستندات مربوط به اثبات نسب از جانب پدر ضرورت دارد.

او  بیان کرد: اگر اقامت اتباع بیگانه قانونی باشد ولادت فرزند در ثبت احوال به ثبت می‌رسد و به جای شناسنامه گواهی ولادت صادر می‌شود و فرزند پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی می‌تواند با مراجعه به وزارت امور خارجه نسبت به درخواست تابعیت ایرانی اقدام کند.

جمعیت سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومترمربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ با ۱۹ شهرستان به ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر شامل ۷۰۴ هزار و ۸۸۸ خانوار رسیده است.

این استان دارای ۲۰ شهرستان است که افزون بر ۱۱۰۰ کیلومتر مرز خشکی با کشور‌های پاکستان و افغانستان و ۳۱۰ کیلومتر مرز دریایی در دریای عمان دارد.

انتهای پیام/ع

 حل مشکل فاقدان شناسنامه در سیستان وبلوچستان 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر